Jeśli niedawno miałeś wypadek, stłuczkę czy kolizję samochodową, a do dziś odczuwasz dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa szyjnego prawdopodobnie uległeś urazowi obrazowo nazwanemu „smagnięcie biczem”.
Uraz typu smagnięcie biczem, to typowe następstwo wypadków komunikacyjnych. Siła bezwładności powoduje błyskawiczny i niekontrolowany ruch głowy. Uszkodzeniu ulegają głównie tkanki miękkie – krótkie mięśnie szyi oraz więzadła stabilizujące kręgosłup w odcinku szyjnym. Ponieważ kręgosłup funkcjonalnie stanowi całość i żaden z jego odcinków nie pracuje samodzielnie po zderzeniu mogą wystąpić mikrourazy w strukturach kręgosłupa piersiowego, lędźwiowego a nawet kości krzyżowej. Dzieje się tak za sprawą nagłego, bezwładnego, znacznie przekraczającego naturalny zakresy ruchu wychylenia głowy. Jeśli ulegają uszkodzeniu struktury kostne (złamania) i nerwowe (np. w obrębie rdzenia kręgowego) wówczas mamy
do czynienie ze znacznie poważniejszym niż whiplash urazem.
Niestety pomimo względnie dobrego samopoczucia bezpośrednio po wypadku, pacjenci pojawiają się u lekarza
czy fizjoterapeuty po kilku dniach, niekiedy tygodniach zgłaszając objawy takie jak:
Niekiedy pacjenci sygnalizują również występowanie trudności z koncentracją, podenerwowanie, problemy ze snem czy szumy uszne.
Przedstawione powyżej następstwa, zazwyczaj mają charakter przemijający, ustępują po kilku, kilkunastu tygodniach. Kołnierz ortopedyczny miękki polecany jest jako doraźny środek leczniczy, podobnie jak tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Wczesne postępowanie lecznicze opiera się na stosowaniu okładów z lodu w celu zmniejszeni bólu i ewentualnych obrzęków, często stosowanym zabiegiem fizykalnym są też ultradźwięki na okolicę przykręgosłupową.
Niestety częstym stwierdzeniem ze strony lekarza, rodziny czy znajomych jest to że: „poboli, poboli i przestanie”,
albo „skoro uległeś wypadkowi to nie dziw się, że coś boli”. Otóż gdy mamy do czynienia z urazem typu smagniecie biczem wcale nie musi tak być. Warto podać się skuteczniej rehabilitacji znacznie zmniejszającej czas odczuwanych dolegliwości bólowych i złego samopoczucia. Aby zniwelować skutki przeciążeń powstałych w tkankach miękkich zalecana jest relaksacja mięśni np. przez delikatny masaż czy ćwiczenia rozluźniające. Często dochodzi
do zablokowań w stawach kręgosłupa wtedy też konieczne wydają się techniki z zakresu terapii manualnej. Często
w proces usprawniania włączane są techniki z zakresu neuromobilizacji. Dobre efekty przeciwobrzękowe
i odciążające układ powięziowy dają aplikacje z zakresu kinesiology tapingu. Stosowane są również techniki przywracające stabilizacje i prawidłowe czucie ruchu głowy i kręgosłupa szyjnego.
Wystarczy jeden klik, aby poradzić sobie z bólem.