Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Udar mózgu – jak może pomóc fizjoterapeuta.

Udar mózgu – jak może pomóc fizjoterapeuta.

udar mózgu, rehabilitacja po udarze móżgu

Udar mózgu jest schorzeniem neurologicznym dotykającym tysiące pacjentów codziennie. Jeśli doznałeś udaru mózgu, fizjoterapia będzie odgrywać bardzo ważną rolę w twoim procesie zdrowienia. Zarówno podczas pobytu w szpitalu, jak i po wyjściu z niego i  zapewne też przez długie lata po udarze.

W jaki sposób fizjoterapeuta może pomóc?

Przed rozpoczęciem rehabilitacji priorytetem jest to, że twój stan jest stabilny (wszystkie parametry medyczne). Kiedy to nastąpi można rozpocząć proces rehabilitacji.

Rehabilitacja, usprawnianie, praca nad Twoim powrotem do samodzielnego funkcjonowania zostanie przeprowadzona przez multidyscyplinarny zespół. Zazwyczaj różnorodne formy terapii w szpitalu obejmują:

Rehabilitacja rozpoczyna się zwykle w ciągu kilku pierwszych dni po udarze – gdy jesteś jeszcze w szpitalu.


Rolą fizjoterapeuty będzie pomoc w przywróceniu jak największej ilości prawidłowych funkcji ruchowych – tak abyś odzyskał maksymalną możliwą do przywrócenia sprawność i funkcję tułowia i kończyn górnych i dolnych niezbędne do codziennego życia, oraz abyś mógł nadal robić rzeczy które lubisz  – pasje, sport i tak dalej.

Przebieg rehabilitacji będzie zależeć od ciężkości udaru i wynikających z niego konsekwencji zdrowotnych, od Twojej pracy i zaangażowania. Rehabilitacja u Pacjentów po przebytym udarze mózgu zawsze jest procesem długotrwałym. Zazwyczaj aby utrzymać rezultaty przeprowadzonej rehabilitacji pacjent potrzebuje jej już do końca swojego życia.

Zarówno Ty, jak i Twoja rodzina musicie pamiętać, o tym, że udar zawsze niesie ze sobą konsekwencje zdrowotne, konsekwencje ruchowe. Twoje ciało w wyniku udaru zmieni się, konsekwencją udaru jest najczęściej porażenie jednej ze stron ciała. Twoje mięsnie, kończyny mówiąc bardzo obrazowo przestają słuchać poleceń które wysyła im mózg. Każdego ruchu, każdej czynności samoobsługi musisz nauczyć się od początku. Musisz od nowa poznać swoje ciało, jego możliwości , ale niestety też ograniczenia, które są właśnie konsekwencją przebytego udaru.

Rehabilitacja szpitalna obejmuje przede wszystkim czynności takie jak wstanie z łóżka i chodzenie. Specjalne ćwiczenia, które pomogą Ci odzyskać siły, wzmacniając słabe mięśnie, poprawiając równowagę i ucząc Cię nowych sposobów wykonywania zadań. Nauczy Cię, jak korzystać z wszelkich urządzeń, które mogą być potrzebne, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo – chodzik, kule łokciowe, barierki ochronne w toalecie czy wózek inwalidzki.

udar móżgu, rehabilitacja mobilemed

 Udar mózgu – rehabilitacja długoterminowa

Czas potrzebny na powrót do samodzielnego funkcjonowania zależy od ciężkości i lokalizacji udaru oraz od dostępu do leczenia. Wszyscy pacjenci po udarze mózgu doświadczają różnych problemów i odzyskują sprawność w różnym tempie. Wielu Pacjentów nigdy nie wraca do sprawności sprzed incydentu udarowego. Wielu uczy się żyć i funkcjonować w nowej, poudarowej rzeczywistości z porażoną jedną stroną ciała, z niesprawną lub sprawną w mniejszym stopniu niż przed udarem kończyną dolna i górną.

Kiedy Twój stan zdrowia jest na tyle stabilny, że możesz bezpiecznie wrócić do domu, prawdopodobnie dostaniesz od razu skierowanie na kontynuowanie rehabilitacji odbędzie się to, albo w oddziale szpitalnym lub w opiece ambulatoryjnej. Fizjoterapia długoterminowa, bardzo często prowadzona przez cały okres życia pacjenta jest podstawową formą wspierania powrotu pacjenta do samodzielnego funkcjonowania. To dzięki rehabilitacji prowadzonej za pomocą specjalnych metod fizjoterapii neurologicznej odzyskasz maksymalną możliwą samodzielność i sprawność.

Udar mózgu – przeszkody w powrocie do sprawności

Z czym będziesz się zmagać podczas powrotu do zdrowia?

 Brak energii – dzieje się tak, ponieważ twoje ciało powraca do zdrowia po uszkodzeniu mózgu. Ponowne uczenie się nowych umiejętności sprawia, że ​​jesteś bardziej zmęczony, zwyczajnie wymaga to dużej koncentracji i maksymalnego zaangażowania zarówno „zdrowiejącego” mózgu jak i całego ciała. Dzielenie zadań na znacznie mniejsze kroki może być dobrym rozwiązaniem – ale o tym już zdecyduje Twój terapeuta. 

Słabe, „nieposłuszne” mięśnie – zazwyczaj w kończynie po stronie porażonej następuje osłabienie siły mięśniowej i trudności z poruszaniem czy to ręka czy nogą, często też obiema kończynami na raz. Terapia prowadzona przez rehabilitanta ma na celu jak najlepsze przywrócenie funkcji zarówno ręki jak i nogi, ale też odpowiednią kontrolę ruchu tułowia oraz przywrócenie Ci umiejętności motorycznych – czyli zdolności do przemieszczania się. Nie zawsze możliwe jest odzyskanie sprawności sprzed udaru.

 Brak czucia – po udarze w niektórych częściach ciała możesz czuć odrętwiałe lub zupełnie inne niż „normalnie” znane z przed choroby odczucia. Związane jest to oczywiście z uszkodzeniem mózgu. Zalecana jest wtedy stymulacja tego obszaru delikatnym masażem powierzchniami o różnorodnej teksturze, oraz różnej temperaturze.

Równowaga – udar mózgu zaburza też poczucie równowagi i stabilności ciała w przestrzeni. Rolą rehabilitanta jest poprowadzenie rehabilitacji tak, abyś również, a może przede wszystkim także w tej sferze osiągną pełną, możliwą sprawność. Rehabilitacja zazwyczaj obejmuje też codzienną terapię chodu  – nazywamy to nauką czynności lokomocji oraz naukę czynności dnia codziennego – często żmudny i niekiedy frustrujący pacjentów proces nauki jedzenia sztućcami, mycia zębów, golenia czy pracy na klawiaturze. Rehabilitant przeprowadzi też dla Ciebie i Twojej rodziny instruktaż zwiększenia bezpieczeństwa w domu, np. usuwanie dywaników o które możesz się potknąć, instalacja uchwytów do podnoszenia się w łazience, korzystania z balkonika czy wózka inwalidzkiego, jeżeli będziesz potrzebował takiej pomocy.

Udar mózgu – czy rehabilitacja naprawdę działa?

 Największą szansą na powrót do zdrowia po udarze jest wczesna pomoc medyczna.

Ludzie zwykle wykazują oznaki poprawy po kilku dniach, ale często trzeba być cierpliwym, ponieważ funkcja może powracać powoli. Ważne jest również, abyś był zmotywowany i kontynuował ćwiczenia, które otrzymałeś, nawet jeśli twój postęp wydaje się powolny, nawet bardzo powolny. Powracasz do zdrowia po poważnym uszkodzeniu tkanki mózgowej, zawsze jest to proces. Nie da się niestety (mamy nadzieję, że jeszcze) wyleczyć następstw udaru biorąc tabletki czy robiąc zastrzyk. To normalne, że odczuwasz znużenie, zniechęcenie, frustrację czy złość. W jednej chwili Twoje życie bardzo się zmieniło, utraciłeś przynajmniej czasowo część sprawności i samodzielności. To musi budzić negatywne emocje i uczucia. Najlepszą możliwą drogą do samodzielności jest jednak systematyczna rehabilitacja prowadzona przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Chociaż jest to długotrwały i niekiedy powolny proces maksymalne Twoje uczestnictwo w tym procesie jest najważniejszą gwarancją sukcesu.

Nie musisz mieć dostępu do drogiego i skomplikowanego sprzętu. Ale musisz systematycznie ćwiczyć i rehabilitować się. To podstawa Twojego sukcesu w procesie powrotu do sprawności i samodzielnego funkcjonowania.

Autorem tekstu jest mgr fizjoterapii Anna Kozłowska.

 

 

error: Treść jest chroniona !!