Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Udar mózgu – jak może pomóc fizjoterapeuta

Udar mózgu – jak może pomóc fizjoterapeuta

udar mózgu, rehabilitacja po udarze móżgu

Jeśli doznałeś udaru mózgu, fizjoterapia będzie odgrywać bardzo ważną rolę w twoim procesie zdrowienia. Zarówno podczas pobytu w szpitalu, jak i po wyjściu z niego zapewne przez długie lata.

W jaki sposób fizjoterapeuta może pomóc?

Przed rozpoczęciem rehabilitacji priorytetem jest to, że twój stan jest stabilny (wszystkie parametry medyczne). Kiedy to nastąpi twoje uwaga może przejść do rozpoczęcia rehabilitacji.

Rehabilitacja zostanie przeprowadzona przez multidyscyplinarny zespół. Zazwyczaj terapia w szpitalu obejmuje fizjoterapię, logopedię i terapię zajęciową, jeśli to potrzebne również psychoterapię czy inne. .

Rehabilitacja rozpoczyna się zwykle w ciągu kilku pierwszych dni po udarze – gdy jesteś jeszcze w szpitalu.


Rolą fizjoterapeuty będzie pomoc w przywróceniu jak największej ilości prawidłowych funkcji ruchowych – abyś mógł nadal robić rzeczy które lubisz w życiu.

Przebieg rehabilitacji będzie zależeć od ciężkości udaru i wynikających z tego problemów.

Rehabilitacja szpitalna obejmuje przede wszystkim czynności takie jak wstanie z łóżka i chodzenie. Specjalne ćwiczenia, które pomogą Ci odzyskać siły, wzmacniając słabe mięśnie, poprawiając równowagę i ucząc Cię nowych sposobów wykonywania zadań. Nauczy Cię, jak korzystać z wszelkich urządzeń, które mogą być potrzebne, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo – chodzik, kule łokciowe, barierki ochronne w toalecie czy wózek inwalidzki.

udar móżgu, rehabilitacja mobilemed

 Udar mózgu – rehabilitacja długoterminowa

Czas potrzebny na powrót do zdrowia zależy od ciężkości i lokalizacji udaru oraz od dostępu do leczenia. Wszyscy pacjenci po udarze mózgu doświadczają różnych problemów i odzyskują sprawność w różnym tempie.

Kiedy Twój stan zdrowia jest na tyle stabilny,  że możesz bezpiecznie wrócić do domu, prawdopodobnie dostaniesz od razu skierowanie na kontynuowanie rehabilitacji i -albo w oddziale szpitalnym lub w opiece ambulatoryjnej. Fizjoterapia jest pomocna w leczeniu wielu objawów, które występują często po udarze.

Z czym będziesz się zmagać podczas powrotu do zdrowia?

 Brak energii – dzieje się tak, ponieważ twoje ciało powraca do zdrowia po uszkodzeniu mózgu. Ponowne uczenie się nowych umiejętności sprawia, że ​​jesteś bardziej zmęczony, ponieważ wymaga to dużej koncentracji. Dzielenie zadań na znacznie mniejsze kroki może pomóc w tym, ponieważ może zwiększać aktywność powoli, a nie w dużych krokach, i pamiętaj, aby zaplanować regularne przerwy na odpoczynek, jeśli ich potrzebujesz.

Słabe mięśnie – zazwyczaj w kończynie po stronie porażonej następuje osłabienie siły mięśniowej i trudności z poruszaniem czy to ręka czy nogą.  Terapia prowadzona przez rehabilitanta ma na celu jak najlepsze przywrócenie funkcji zarówno ręki jak i nogi. Niestety nie zawsze jest możliwe odzyskanie sprawności sprzed udaru. Jednak przede wszystkim w przypadku które nie powróciły w pełni do sprawności, ciągła, długoletnia rehabilitacja jest koniecznością.

 Brak czucia – po udarze w niektórych częściach ciała możesz czuć odrętwiałe lub zupełnie inne niż normalnie wrażenia. Związane jest to oczywiście z uszkodzeniem mózgu. Zalecana jest wtedy stymulacja tego obszaru delikatnym masażem powierzchniami o różnorodnej teksturze, oraz różnej temperaturze.

Równowaga – udar mózgu zaburza też poczucie równowagi i stabilności. Rolą rehabilitanta jest doradzić, jak bezpiecznie chodzić i poprawić równowagę. Rehabilitacja zazwyczaj obejmuje też codzienną praktykę chodzenia i instruktaż zwiększenia bezpieczeństwa w domu, np. usuwanie dywaników, na których możesz się potknąć. instalacja uchwytów do podnoszenia się w łazience itp.  

Udar mózgu – czy rehabilitacja naprawdę działa?

 Największą szansą na powrót do zdrowia po udarze jest wczesna pomoc medyczna.

Ludzie zwykle wykazują oznaki poprawy po kilku dniach, ale często trzeba być cierpliwym, ponieważ funkcja może powracać powoli. Ważne jest również, abyś był zmotywowany i kontynuował ćwiczenia, które otrzymałeś, nawet jeśli twój postęp wydaje się powolny. Jeśli ćwiczenia stały się zbyt łatwe, możesz poprosić fizjoterapeutę o kilka trudniejszych. Podobnie jak sportowiec na treningu, musisz zwiększać obciążenia aby iść do przodu ze swoją sprawnością.

Nie musisz mieć dostępu do drogiego i skomplikowanego sprzętu. Ale musisz systematycznie ćwiczyć.  W badaniu na temat rehabilitacji udarowej w Stanach Zjednoczonych badacze porównali dwie powszechne techniki wspomagania udaru mózgu w poprawie chodu. Obie metody – trening na bieżni z obciążeniem tylko masaż własnego ciała oraz praca nad ćwiczeniami poprawiającymi siłę mięśniową i równowagę w domu z fizjoterapeutą – doprowadziły do ​​równej poprawy zdolności pacjentów do chodzenia. Ważną jest dużo systematycznej praktyki.

Autorem tekstu jest mgr fizjoterapii Anna Kozłowska.
Facebook
LinkedIn
Instagram