Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Udar mózgu – te objawy musisz koniecznie poznać

Udar mózgu – te objawy musisz koniecznie poznać

udar mózgu

Symptomy i objawy udaru mózgu mogą dotyczyć różnych części i funkcji ciała. Najprawdopodobniej w tym momencie nie jesteś pewny czy byłbyś w stanie rozpoznać poprawnie sygnały czy objawy mogące sygnalizować udar mózgu u Ciebie lub kogoś z Twoich najbliższych. Większość sygnałów udaru mózgu jest na tyle niepokojąca, że ciężko będzie je zignorować, kiedy pojawia się u kogoś z Twojego otoczenia. Niezależnie od tego czy jesteś w pracy, na spotkaniu rodzinnym czy towarzyskim, czy też poruszasz się po mieście możesz spotkać kogoś  u kogo rozpoznasz symptomy udaru mózgu, znając je będziesz mógł uratować czyjeś zdrowie i życie. Zapraszamy do zapoznania się z symptomami i objawami udaru mózgu.

Jeśli zauważysz u kogoś chociażby jeden z wymienionych objawów powinieneś natychmiast skontaktować się z pogotowiem ratunkowym. To najskuteczniejsza forma pierwszej pomocy osobie u której doszło do udaru mózgu. 

 

1. Udar mózgu – bełkotliwa mowa

Jeśli rozmawiasz z kimś i nagle ta osoba zaczyna mówić niewyraźnie, bełkotać, trudno Ci zrozumieć sens wypowiadanych przez nią słów – najprawdopodobniej bełkotliwa mowa jest wynikiem udaru. Jest to jeden z najważniejszych symptomów i poważne ostrzeżenie wystąpienia udaru mózgu. Niewyraźna mowa jest jednym z najbardziej charakterystycznych pierwszych objawów udaru mózgu.

Oczywiście inną przyczyną bełkotliwej mowy mogą być narkotyki i alkohol spożyte w dużych ilościach.

2.Udar mózgu – upadek

Również upadek jest jednym z częstych symptomów udaru, chociaż może być spowodowany wieloma innymi dolegliwościami medycznymi.

Udar mózgu możne wpłynąć na obszar odpowiedzialny za równowagę w mózgu, co może spowodować upadek. Również porażenie i słabość jednej z kończyn dolnych w wyniku udaru mogą doprowadzić do upadku. W przypadku ciężkich rozległych wylewów krwi do mózgu najczęściej również dochodzi do utraty świadomości i upadku.

Jeśli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia przewraca się i upada, to zawsze jest to sytuacja wymagająca pilnej opieki medycznej.

3. Udar mózgu – zaburzona symetria twarzy

Pień mózgu kontroluje mięśnie twarzy i powiek. Jeśli na swojej twarzy lub twarzy kogoś z Twojego otoczenia zauważysz wyraźny nagły grymas który nie znika, lub gdy jedna z powiek opadnie może być to spowodowane udarem.

Udar pnia mózgu może rozpocząć się subtelnie  – delikatnym drżeniem kącika ust, może też rozwijać się gwałtownie i spowodować zatrzymanie oddechu.

Każdy u kogo pojawia się nagłe zaburzenie symetrii twarzy potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej i diagnostyki w kierunku udaru mózgu.

4. Udar mózgu – zaburzenia widzenia lub podwójne widzenie

Normalne, prawidłowe widzenie wymaga skomplikowanych i poważnych interakcji pomiędzy gałką oczną, nerwami wzrokowymi oraz kilkoma regionami mózgu w celu wytworzenia obrazu. Kiedy którekolwiek połączenia są zakłócone przez udar który dokonał się w mózgu może pojawić się częściowa utrata widzenia lub widzenie podwójne. Ten objaw nie jest bolesny ale jest bardzo niepokojący.

Nagłe zaburzenia widzenia lub widzenie podwójne zawsze wymagają pomocy medycznej aby pomóc zachować jak największy zakres widzenia na dłuższą metę.

5.  Udar mózgu – niemożność wypowiedzenia właściwego słowa

Kiedy zauważysz, że ktoś używa niewłaściwych słów lub zupełnie nie rozumie co do niego mówisz są to także typowe objawy dla udaru mózgu. Język i mowa są sterowane przez kilka dużych obszarów mózgu, niestety te rejony mózgu są szczególnie narażona na udar ze względu na skomplikowany układ naczyń krwionośnych.

6. Udar mózgu – upuszczanie przedmiotów

Porażenie mięśni w wyniku udaru objawia się najczęściej  niekontrolowanym upuszczeniem przedmiotu trzymanego w ręce niezależnie od jego wagi, a także niemożnością podnoszenia innych przedmiotów.  Nagły  „brak siły” występujący szczególnie po jednej stronie tułowia, w samej dłoni lub w całym ręku  to przyczyną najczęściej okazuje się udar mózgu lub TIA (przemijający atak niedokrwienny).

7. Udar mózgu – niezdarność

Ten objaw może być wynikiem udaru móżdżku, pnia mózgu lub kory mózgowej. Niezdarność może być wynikiem braku równowagi, osłabieniem mięśni, osłabienia lub  zaburzenia czucia albo też kombinacją dowolnych z nich.

Każda osoba która nagle i niepodziewanie przestaje kontrolować swoje ciało wymaga natychmiastowej opieki medycznej.

8. Udar mózgu – utrata przytomności

Nawet niewielki udar pnia mózgu może powodować utratę przytomności lub omdlenia. Jest to absolutnie niezbędna, aby osoba która straciła przytomność otrzymała pomoc medyczna natychmiast. Udar mózgu powodujący nawet chwilową utratę przytomności może być śmiertelny.

 

 Ty lub ktoś z Twoich bliskich miał udar mózgu? Potrzebujesz profesjonalnej i skutecznej rehabilitacji? Już dziś skontaktuj się z nami i umów z jednym z naszych rehabilitantów. 

Zapisz się na rehabilitację

error: Treść jest chroniona !!