Uraz grupy kulszowo - goleniowej to jeden z najczęstszych urazów kończyny dolnej. W skład mięśni kulszowo - goleniowych (tylnej grupy mięśni uda, ang hamstring) wchodzą mięśnie półścięgnisty, półbłoniasy oraz mięsień dwugłowy uda. Pod nazwą uraz mm kulszowo - goleniowych może kryć się uszkodzenie wszystkich trzech, bądź tylko jednego z w/w mięśni czy jego ścięgna.
Kiedy dotyczy nas niestety już taki uraz, zastanawiamy się jak go leczyć i co możemy zrobić aby sobie pomóc. Jaka jest rola rehabilitanta w procesie leczenia urazu mięśni kulszowo - goleniowych? O tym poniżej.
Uraz mięśni kulszowo - goleniowych - rola rehabilitacji
Fizjoterapeuta zawsze opracuje dokładny plan działania i postawi cele rehabilitacji zgodne z rozległością Twojego urazu, Twoja aktywnością w życiu codziennym a wreszcie Twoimi oczekiwaniami.
W pierwszych 24 - 48 godzinach należy przede wszystkim pamiętać tym, że:
- odciążenia uszkodzonej okolicy, unikanie działań zmierzających do nadmiernego obciążenia takich jak bieganie, chodzenia, praca fizyczna,
- jeśli masz duże problemy z chodzeniem należy rozważyć użycie pomocniczych kul łokciowych,
- stosowania lodu w obszarze uszkodzenia 3-4 razy dziennie przez ok 15-20 minut - pamiętaj aby nie przykładać lodu bezpośrednio na skórę,
- owijanie kompresyjne, aby przyśpieszyć wchłanianie obrzęku i bólu
Kiedy już lekarz ortopeda zezwoli na rehabilitację, będzie ona obejmować następujące obszary:
Zwiększanie zakresu ruchu: jest to charakterystyczne zarówno dla mięśni jak i dla stawów, że sztywnieją po urazie. Kiedy już ból minie Twój fizjoterapeuta rozpocznie delikatne ćwiczenia przywracające prawidłowy zakres ruchu mięśni tylnej strony mięśni uda.
Przywracanie siły mięśniowej: również utrata siły mięśniowej może być następstwem urazu mięśni kulszowo - goleniowych. Twój fizjoterapeuta sprawdzi siłę mięśni obu kończyn dolnych i zaproponuje ćwiczenia wyrównujące ewentualne dysproporcje.
Terapia manualna: zabiegi ręczna zwane terapią manualną wpływają a polepszenie elastyczności, siły i wytrzymałości mięśni. Zwykle terapia manualna jest stosowana po każdym urazie ponieważ dociera ona tam, gdzie ciężko jest dotrzeć poprzez wykonywanie ćwiczeń.
Trening funkcjonalny: kiedy już odzyskasz siłę mięśni i zakres ruchu ważne jest abyś nauczył się funkcjonować i w taki sposób prowadzić swoją codzienną aktywność aby nie obciążać nadmiernie miejsca urazu. Twój fizjoterapeuta opracuje specjalny trening funkcjonalny odpowiedni dla poziomu Twojej sprawności i Twojej codziennej aktywności.
Opieka po leczeniu chirurgicznym: jeśli Twój uraz jest na tyle poważny, że ortopeda zaleci wykonanie zabiegu chirurgicznego, fizjoterapeuta poprowadzi rehabilitację pooperacyjną.
Czy można zapobiec urazom mięśni kulszowo - goleniowych?
Ryzyko kontuzji mięśni kulszowo - goleniowych można zmniejszyć w następujący sposób:
- zawsze, ale to zawsze rozgrzewaj się przed aktywnością sportową,
- jeśli rozpoczynasz nową aktywność sportową, nie zaczynaj od ekstremalnych wyzwań, a stopniowo adaptuj się do coraz większych obciążeń i nowych wzorców ruchu,
- słuchaj swojego ciała i zastosuj rozciąganie po każdym treningu, a jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort w jakiejś części ciała - nigdy nie zaszkodzi schłodzić to miejsce lodem po zakończonym treningu,
- naucz się wykonywać przysiady w prawidłowy sposób, i stosuj tą metodę zawsze, a zwłaszcza podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów z podłoża.
Uraz mięśni kulszowo - goleniowych cz. 1
Przeszedłeś uraz mięśni kulszowo - goleniowych? Potrzebujesz rehabilitacji? Nie czekaj i już dziś zgłoś się do nas i skorzystaj z naszej bogatej oferty i doświadczenia naszego zespołu.