Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Wady postawy ciała u dzieci – jak je rozpoznać

Wady postawy ciała u dzieci – jak je rozpoznać

Rodzice zawsze są zatroskani o zdrowie swoich dzieci często martwią się o ich postawę i możliwe wady postawy. Aby zapewnić im możliwość prawidłowego rozwoju bardzo ważna jest odpowiednia opieka już od pierwszych dni oraz obserwacja wszelkich zmian. Nie da się jednak ukryć, że niewiele osób jest w stanie samodzielnie ocenić, czy ich pociecha rozwija się prawidłowo.


Zwłaszcza przy pierwszym dziecku każdy etap rozwojowy jest w pewnym stopniu niespodzianką również dla rodziców. Dlatego, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku oraz wyjaśnić wszelkie wątpliwości warto umówić się na konsultację fizjoterapeutyczną.
Pierwsze spotkanie dziecka z rehabilitantem warto odbyć już w okresie niemowlęcym, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule. (http://www.mobilemed.pl/rehabilitacja_niemowlat/)

Dziś skupimy się na wadach postawy, które mogą ujawnić się w kolejnych etapach rozwoju.

Zmiany postawy u dziecka

Pierwsze lata życia to czas bardzo intensywnego wzrostu i rozwoju psychomotorycznego. Po okresie niemowlęcym dzieci zaczynają wstawać, chodzić, biegać, skakać. Niemalże każdego dnia odkrywają nowe możliwości ruchowe. Zapewnienie bezpiecznych warunków podczas tego etapu nauki jest niezmiernie ważne, gdyż dziecko ma jeszcze problemy z poczuciem równowagi i łatwo może zrobić sobie krzywdę.

Z drugiej jednak strony należy powstrzymać się od zbytniego asekurowania malucha, ponieważ w ten sposób blokujemy jego samodzielność. Możemy także uniemożliwić wykształcenie się prawidłowych odruchów oraz postawy ciała. Kiedy nasza pociecha nabiera wprawy w chodzeniu i coraz mniej porusza się na czworakach zmienia się jego postawa. Kręgosłup przybiera wtedy esowaty kształt, z lordozą szyjną, kifozą piersiową oraz lordozą lędźwiową. Przez kolejne lata jego krzywizna będzie się stabilizować. W tym okresie bardzo ważna jest obserwacja, czy nie pojawiają się jakieś nieprawidłowości.

Na tym etapie rozwoju możemy zauważyć:
• plecy okrągłe- pogłębienie kifozy
• plecy wklęsłe- pogłębienie lordozy lędźwiowej
• plecy okrągło- wklęsłe – pogłębienie zarówno kifozy, jak i lordozy lędźwiowej
• plecy płaskie- zmniejszenie krzywizn kręgosłupa
• skoliozę funkcjonalną- jednostronne skrzywienie boczne wynikające z kompensacji innej wady np. krótszej kończyny dolnej
• odstawanie łopatek

Jeśli te wady zostaną szybko rozpoznane, to dzięki ćwiczeniom korekcyjnym oraz rehabilitacji można łatwo i skutecznie pozbyć się problemu.

Jeśli przypuszczasz, że Twoje dziecko ma wadę postawy,
umów się na konsultację fizjoterapeutyczną!
MobileMed.pl +48 544 44 00 00, +48 604 999 555
http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

Wady kończyn dolnych

Wiele zmian w okresie dziecięcym pojawia się także w ułożeniu kończyn dolnych. Początkowo kolana są ustawione nieco szerzej niż kostki, a czasami dziecko chodzi z palcami stóp zwróconymi do środka (tzw. „chód gołębi”). Taki obraz jest prawidłowy do ukończenia 2, a nawet 3 roku życia. Później takie ustawienie kończyn dolnych jest diagnozowane jako wada: kolana szpotawe. W późniejszym okresie kolana zbliżają się do siebie, a kostki oddalają. Taka pozycja nóg jest prawidłowa nawet do 12 roku życia. Później określamy ją jako kolana koślawe i poddajemy rehabilitacji, a w trudnych przypadkach nawet leczeniu operacyjnemu.

Nieprawidłowości mogą też pojawić się w obrębie stóp. Do 6 roku życia stopa jest płaska i jest to obraz prawidłowy. Jeśli natomiast współtowarzyszy skrócenie ścięgna Achillesa, to niezbędne jest włączenie ćwiczeń, a w przypadku braku poprawy- leczenie operacyjne. W zniwelowaniu płaskostopia często pomaga również zmniejszenie wagi małego pacjenta. Czasami zdarza się, że kończyny dolne rosną nierównomiernie. Zależnie od wielkości stwierdzonego skrócenia należy zastosować odpowiednie leczenie. Jeśli różnice są niewielkie, to wystarczy wkładka korekcyjna, w innych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne lub zaopatrzenie w protezę.

Kluczem do leczenia każdej z wad postawy jest szybka diagnostyka, dlatego bardzo ważna jest kontrola, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Jeśli widzisz nieprawidłowości dotyczące ułożenia nóg Twojego dziecka,
to koniecznie zgłoś się do naszego fizjoterapeuty!
MobileMed.pl +48 544 44 00 00, +48 604 999 555

http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

 

Autorem tekstu jest mgr fizjoterapii Monika Biernacka. Monika od wielu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą wykorzystując w swojej pracy najnowocześniejsze metody fizjoterapii.

Monika Biernacka, mobilemed

error: Treść jest chroniona !!