Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Czym są wady postawy?

Czym są wady postawy?

wady postawy

Czym jest postawa ciała i co ją kształtuje?

Prawidłowa postawa ciała jest to zrównoważony układ poszczególnych odcinków ciała względem siebie. Jej utrzymanie wymaga minimalnej pracy (napięcia) układu mięśniowego i nerwowego. Osią całego ciała i tym samym postawy ciała jest kręgosłup, dlatego jego ukształtowanie ma wpływ na to czy postawa dziecka jest zaburzona czy też prawidłowa.

Oprócz czynników genetycznych na rozwój postawy ciała mają wpływ elementy takie jak:

Czym są wady postawy?

Wada postawWADY POSTAWYy to każde odchylenie od postawy uznawanej za prawidłową. Do najczęściej występujących wad postawy należą plecy okrągłe, plecy płaskie, plecy wklęsłe oraz skolioza.

Najczęstszą przyczyną wad postawy jest osłabienie mięśni posturalnych. Oznacza to, że mięśnie dziecka nie są na tyle silne, aby utrzymać sylwetkę w prawidłowym ustawieniu. Wady postawy mogą być również następstwem wady wzroku, wady słuchu, przewlekłych schorzeń układu oddechowego. Mogą być wynikiem nieprawidłowych nawyków dziecka związanych z przyjmowaniem pozycji siedzącej czy stojącej, oraz konsekwencją nieprawidłowego noszenia dziecka i zbyt wczesnego sadzania czy stawiania dziecka.

 

 

3 PROSTE ĆWICZENIA KTÓRE MOŻNA WYKONAĆ W DOMU

Prawidłowa postawa ciała jest uwarunkowana właściwym napięciem mięśni.  Dlatego też warto dbać o to by nasze dziecko miało wystarczająco dużo ruchu i aktywności fizycznej, dzięki której jego mięśnie będą w stanie utrzymać prawidłową postawę ciała. Oto przykład 3 ćwiczeń uniwersalnych przeznaczonych do wykonania w domu dla dzieci które mają problem z prawidłową postawą ciała.

Ćwiczenie nr 1

Pozycja wyjściowa: siad na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach, dłonie obejmują podudzia.

Ruch: dziecko wykonuje tzw. „ kołyskę” w tył do leżenia, po czym wraca do siadu.

Powtórzyć 3×20 sekund.

Zwróć uwagę na to, aby dziecko trzymało brodę przy mostku, podudzia mocno przyciągnięte do klatki piersiowej, głowa nie powinna dotykać podłoża.

Ćwiczenie nr 2

Pozycja wyjściowa: dziecko leży na podłodze na plechach, ma nogi ugięte w kolanach, stopy oparte o piłkę lub krzesło, odcinek lędźwiowy przylega do podłoża.


Ruch:
dziecko podnosi biodra w górę, tak aby tułów stanowił prostą linie, wytrzymuje w tej pozycji 3s, opuszcza biodra do pozycji wyjściowej.

Powtórzyć 10x.

Podczas tego ćwiczenia tułów i biodra powinny znajdować się w jednej linii, brzuch powinien być wciągnięty, a pośladki napięte.

Ćwiczenie nr 3


Pozycja wyjściowa:
dziecko klęczy, w dłoniach na wysokości klatki piersiowej trzyma kij.

Ruch: dziecko unosi lewą nogę w bok nad podłoże (bez utraty równowagi), wytrzymuje 5s. Opuszcza nogę do pozycji wyjściowej.

Powtórzyć 10x każdą nogę.

Podczas ćwiczenia głowa i plecy są proste, łopatki ściągnięte, a pośladki i brzuch napięte.

 

Dbasz o postawę swojego dziecka? To WAŻNE!

 

 

Bibliografia:

Borkowska M. Gelleta – Mac I., Wady postawy i stóp u dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

error: Treść jest chroniona !!