Fizjoterapia, a zwłaszcza pierwsze spotkanie z fizjoterapeutą często jest na tyle intymnym zabiegiem (np. problemy bólowe w pachwinie czy, kości krzyżowej), że w Twojej głowie może rodzić się wiele pytań i wątpliwości.
Niektórych być może nawet możesz wstydzisz się zadać swojemu fizjoterapeuci, bo czy to wypada, ?
Odpowiadamy dziś na te najbardziej „wstydliwe” pytania dotyczące terapii. Zapraszamy do lektury.
Podczas badania fizjoterapeutycznego, które potrzebne jest do zdiagnozowanie Twojego problemu oraz podczas samej terapii niezbędne jest odsłonięcie badanej okolicy lub zdjęcie ubrania. Zawsze jednak pozostajesz w bieliźnie. Jeżeli czujesz naprawdę duże skrępowanie załóż krótkie spodenki i biustonosz sportowy – fizjoterapeuta będzie mógł swobodnie pracować, a Ty będziesz mieć większy komfort.
Niektórzy z nas wolą zostać w bieliźnie podczas masażu, inni wolą być nago, lub założyć specjalną bieliznę jednorazową. Wszystko zależy od Ciebie i komunikowania swoich potrzeb masażyście. Masażysta poprosi Cię o rozebranie się tylko do granicy zapewniającej Ci absolutny komfort. Kobiety zwykle jednak zdejmują biustonosz, aby umożliwić masażyście swobodną pracę na plecach i ramionach.
Ilość ubrania którą zdejmiesz zależy też od rodzaju masażu na który jesteś umówiony. Jeśli nie jesteś zwolennikiem rozbierania się wybierz masaż tajski lub shiatsu które zwykle wykonuje się w ubraniu.
Wielu z Was ma obawy o:
Jednak wszelkie kompleksy i obawy związane z wyglądem nie powinny powstrzymywać Cię przed wizytą u lekarza, fizjoterapeuty masażysty czy nawet kosmetyczki. Fizjoterapeuta jest przecież medykiem, który przede wszystkim ma wyleczyć Twój problem w obszarze narządu ruchu. Zdecydowane nie będzie on oceniał Twojego wyglądu, ani komentował stanu Twojej skóry. Skupi się na Twoim problemie, Twojej chorobie, na problemie mięśniowym, bólowym, powięziowym z którym do niego przyszłaś/przyszedłeś.
Nie ma tutaj żadnej powinności. Na pewno musisz dawać znać o swoich odczuciach, pojawiającym się bólu, zwiększonym dyskomforcie czy obawach związanych z wykonywaną terapią. Czasami rozmowa toczy się swobodnie, czasami terapia wykonywana jest w milczeniu. Nie ma tutaj żadnej powinności z Twojej strony.
Jeżeli rzecz dotyczy masażu, to widzimy, że niektórzy ludzie wolą rozmawiać przez cały masaż, to inni zdecydowanie nie mają ochoty na rozmowę z masażystą. Nie jesteś na przyjęciu koktajlowym, nie masz obowiązku rozmawiać. Wielu ludzi zamyka oczy i próbuje się zrelaksować i wyciszyć. Jednym słowem, to od Ciebie zależy czy chcesz rozmawiać, czy zupełnie nie.
Pamiętaj, jednak aby dać masażyście znak jeśli:
Zasypianie podczas masażu jest częste. Wiele osób zaczyna masaż będąc mocno zestresowanym i niewyspanym. Masaż tak je relaksuje i odpręża, że zwyczajnie na stole do masażu zasypiają. Twój masażysta z całą pewnością nie ma tez nic przeciwko temu, że będziesz chrapać, nie musisz się tego obawiać.
Po przebudzeniu możesz zauważyć, że lekko się zaśliniłeś. To nic nadzwyczajnego i ma to związek z Twoją pozycją podczas masażu. Nie musisz nic z tym robić, ale powinieneś poprosić o chusteczkę.
Mówiąc wprost – najlepiej jest skorzystać z toalety bezpośrednio przed terapią czy masażem, wtedy masz większą pewność, że nic nie będzie Cię rozpraszać. Jeśli jednak potrzebujesz skorzystać z toalety także w trakcie po prostu powiadom o tym terapeutę. Zatrzymywanie potrzeb fizjologicznych zdecydowanie nie jest korzystne dla nikogo z nas.
Powiedz fizjoterapeucie gdzie są punkty w Twoim ciele których dotyk może wywołać łaskotki. Zwykle silny, powolny nacisk (i unikanie pewnych miejsc) może skutecznie zniwelować odczuwanie łaskotek podczas terapii czy masażu.
Z punktu widzenia masażysty znacznie lepiej jest przepuszczać gaz podczas masażu (często jest to znak, że jesteś zrelaksowany) niż zaciskać mięśnie pośladkowe z całej siły i napinać całe ciało. Przepuszczanie gazów podczas masażu jest normalne i nie ma powodu do czucia się zawstydzonym.
Jeśli naprawdę tego nie lubisz, możesz zawsze przeprosić, aby pójść do łazienki.
Masz jeszcze inne pytania które chciałbyś zadać masażyście ale wstydzisz się? Możesz nam je napisać w wiadomości prywatnej z chęcią na nie odpowiemy;) biuro@mobilemed.pl
Autorem tekstu jest Anna Kozłowska