Z bólem barku boryka się coraz więcej osób, w różnym wieku. Przyczyny tej dolegliwości mogą być bardzo różne. Od przeciążenia, poprzez urazy, aż po zmiany zwyrodnieniowe stawów. Każdy jednak doskonale wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego właśnie w tym artykule przedstawiamy 5 porad, które pomogą Wam zachować zdrowie barków. Tak wiec do działa – zadbaj o swoje barki!
Dla zdrowia nie tylko barków, ale całego organizmu najlepszy jest umiar we wszystkim. Jeśli chodzi o utrzymanie stawu barkowego w dobrej kondycji, to ważny jest przede wszystkim umiarkowany ruch. Zbyt intensywne obciążenie np. noszenie ciężarów, czy intensywne przedświąteczne porządki mogą stać się przyczyną zapalenia aparatu ruchu. Barki są najbardziej obciążone przy powtarzających się ruchach uniesienia rąk do góry, które wykonujemy np. podczas mycia okien, czy malowania. Dlatego warto rozłożyć tego typu czynności na kilka kolejnych dni, aby staw oraz otaczające go mięśnie miały czas na odpoczynek i regenerację.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nieprawidłowa pozycja podczas spania może stać się przyczyną rozmaitych dolegliwości bólowych. Chcąc nie chcąc każdy z nas spędza co najmniej kilka godzin na nocnym odpoczynku. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego materaca. Warto wiedzieć, że powinien nie tylko stwarzać wrażenie wygodnego, ale też być wytrzymały i odporny na odkształcenia. Miękkość materaca należy natomiast dobierać nie tylko sugerując się naszymi subiektywnymi odczuciami, ale też dostosować go do własnej masy ciała. Osoby o drobnej budowie powinny wybrać materac bardziej miękki. Czasami warto rozważyć zakup 2 różnych materacy dla małżonków, tak aby jak najlepiej odpowiadały ich indywidualnym potrzebom.
Podczas snu największy wpływ na ułożenie stawów barkowych ma kształt i rodzaj poduszki oraz pozycja w jakiej śpimy. Aby barki były rozluźnione podczas nocnego wypoczynku warto wyposażyć się w poduszkę ortopedyczną. Są one wykonane z tworzyw, które dają wrażenie miękkości, ale jednocześnie nie „zapadają” się pod naszym ciężarem. Dzięki temu stawy przez całą noc są ustawione w optymalnej pozycji. Warto pamiętać, że zależnie od tego, czy śpimy na boku, na wznak, czy na brzuchu należy dobrać odpowiedni model poduszki. Jej wielkość natomiast trzeba dostosować do naszego wzrostu. Dzięki codziennym używaniu poduszki ortopedycznej zadbasz o zdrowie barków oraz odcinka szyjnego kręgosłupa. Wiele osób początkowo czuje się dziwnie na takiej poduszce, ale to tylko kwestia przyzwyczajenia i na dłuższą metę każdy chwali sobie to rozwiązanie. Dzięki spaniu na odpowiedniej poduszce znikają bóle karku i barku oraz uporczywe mrowienia.
Umiarkowany ruch jest najlepszym środkiem zaradczym w przypadku różnych dolegliwości stawów i mięśni. Utrzymywanie barków w dobrej kondycji zmniejszy ich podatność na urazy i przeciążenia oraz obniży ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych. Aby zadbać o zdrowie tego stawu oraz otaczających je mięśni warto każdego dnia wykonywać ćwiczenia ogólnousprawniające. Najlepiej ćwiczyć pod okiem specjalisty. Nasi fizjoterapeuci pomogą Wam dobrać odpowiednie rodzaje ćwiczeń, ich intensywność oraz częstotliwość.
Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swoich barków, umów się na konsultacje, rehabilitację i ćwiczenia z fizjoterapeutą!
MobileMed.pl +48 544 44 00 00, +48 604 999 555
http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/
Praca oraz nauka zajmuje nam najwięcej czasu w ciągu dnia. Jeśli zauważamy, że problemy bólowe z barkami związane są z godzinami spędzonymi w pracy, szkole, czy na uczelni, to znak, że należy bardzo szybko coś zmienić. W przypadku osób, których zajęcia wymagają długotrwałego siedzenia np. przy biurku, kluczowe będzie zoptymalizowanie stanowiska pracy. Często okazuje się także, że aby poprawić stan naszych barków, czy innych stawów trzeba trochę popracować nad postawą oraz codziennymi nawykami.
Jeżeli chcesz poprawić swoją postawę oraz poprawić ergonomię pracy,
umów się na spotkanie z naszym fizjoterapeutą.
MobileMed.pl +48 544 44 00 00, +48 604 999 555
http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/
Bark jest połączeniem wielu struktur, m. in. obojczyka, kości ramiennej, łopatki, wyrostka barkowego łopatki, wyrostka kruczego oraz mięśni i ścięgien. Struktury te tworzą mechanizm nazywany obręczą barkową, składającą się z kilku stawów i otaczających je torebek stawowych. Bark jest nazwą potoczną, używaną najczęściej dla stawu ramiennego (wchodzi on w skład obręczy), w anatomii prawidłowej używa się sformułowania własnie obręcz barkowa. Obręcz barkowa łączy kończyny górne („ręce”) z tułowiem. Budowa anatomiczna barku nadaje mu największy zakres ruchu spośród wszystkich stawów naszego ciała. Podczas ruchu kończyną górną porusza się nie tylko sama „ręka”, ale pracuje też łopatka, obojczyk, mostek oraz całą grupa mięśni ramienia, obręczy barkowej i tułowia.
Dzięki stawom takim jak:
możliwe są ruchy barku takie jak podnoszenie ręki do góry, odwodzenie ręki od tułowia, rotacje w stawie ramiennym (wykonywane przy zapinaniu biustonosza czy drapaniu się pod łopatką). Obręcz barkowa porusza się także – możesz przecież podnosić barki w górę i opuszczać w dół, podczas rozgrzewki wykonujesz krążenia ramion do przodu czy do tyłu, możesz wreszcie wyprostować się i ściągnąć łopatki do kręgosłupa lub zgarbić się i „schować” do środka kiedy jest Ci zimno.
Również w sporcie niezbędne jest prawidłowe funkcjonowanie barków – rzuty z nad głowy w koszykówce, serw w siatkówce czy ustawienie rąk do bloku – to wszystko zadania dla pracującego barku. W życiu codziennym sprawny bark zdecydowanie przyda się podczas sięgania do najwyższej półki, wieszania firanek czy myciu okien. Fachowo mówi się, że bark jest odpowiedzialny za przestrzenne ustawienie reki podczas czynności dnia codziennego (brzmi nieźle :))
Tak więc warto dbać o swoje barki – bo na co dzień wykonują one naprawdę ciężką pracę.