Tzw. korzonki łapią nieoczekiwanie, objawiają się silnym bólem z tyłu pleców tuż nad wysokością pośladków. Albo są wynikiem” przewiania pleców”, bo jak twierdzą np. nasze babcie nosimy za krótkie bluzki. Na zapalenie korzonków najlepszą metodą jest naklejenie plastra rozgrzewającego, chociaż niektórzy twierdzą, że zwykła maść przeciwbólowa dostępna w aptece wystarczy. Niektórzy też twierdzą, że na korzonki chorują całe życie i już nic nie jest w stanie im pomóc.
Tak więc czym właściwie są te „korzonki”? Czy rzeczywiście istnieją? Czy to tylko wytwór opowieści?
Nazwa „korzonki” utrwaliła się w języku mówionym jako określenie korzeni nerwowych wychodzących z rdzenia kręgowego, czyli nerwów które unerwiają nasze ciało. Zazwyczaj mianem korzonków określa się jednak nerwy znajdujące się w dolnej części pleców – kręgosłupie lędźwiowym.
A określenie zapalenie odnosi się do sytuacji bólu zlokalizowanego właśnie w okolicy lędźwiowej. Pacjenci określają mianem zapalenia korzonków w zasadzie każdy ból zlokalizowany w „dole pleców” . Zapaleniem korzonków często określana jest też po prostu rwa kulszowa.
Przyczyn bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym może być nieskończenie wiele. Każdy ból pleców to inna historia innego pacjenta.
Zawsze ale to zawsze postawienie diagnozy i rozwiązanie zagadki czym u danego pacjenta są te „korzonki” powinno być poprzedzone dokładnym zebraniem wywiadu i badaniem manualnym. Niezależnie od tego czy pacjent ze swoim bólem trafia do lekarza rodzinnego, ortopedy, neurologa czy fizjoterapeuty.
Do najczęstszych, ale oczywiście nie jedynych przyczyn bólu kręgosłupa należą:
Ból może być także związany z ciążą i uciskiem płodu na struktury nerwowe w obrębie miednicy. Może być objawem niewłaściwej pozycji siedzącej przez wiele godziny, czy wreszcie ból pojawia się po epizodzie nagłego ruchu wyprostowania się – np. podczas podnoszenia przedmiotów z podłoża.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj także inne nasze wpisy o bólu kręgosłupa:
Jak objawia się ból korzonków?
To oczywiście zależy od pacjenta. A ponieważ różni pacjenci różnie rozumieją określenie korzonki, ból może mieć zróżnicowany charakter. Jedni określą go jako nagły, piekący, nie do wytrzymania. Inni jako codzienny ból przeszkadzający w normalnym funkcjonowaniu. Jeszcze inni mówią, że złapały ich korzonki kiedy ból pojawia się po wysiłku fizycznym, albo wręcz odwrotnie po całodziennym siedzeniu w biurze.
W związku z tym, że przyczyn związanych z podrażnieniem korzeni nerwowych jest wiele, leczenie powinno być skierowane na usunięcie przyczyny.
Najskuteczniejszym sposobem walki z „bólem pleców” czy „zapaleniem korzonków” jest rehabilitacja. Oczywiście w nagłych epizodach stosuje się farmakoterapie, a leczenie ciepłem czy zimnem może być pomocne. Ale nie zlikwiduje przyczyny bólu.
Niezależnie od tego drogi Pacjencie, czy odczuwasz ból kręgosłupa już od dłuższego czasu, czy ból pleców dopadł Cię nagle i niespodziewanie –
Wizyta u fizjoterapeuty pomoże określić jasno przyczynę Twojego problemu. Dobrana do Twoich potrzeb, indywidualna rehabilitacja, poprzedzona analizą Twojego stanu zdrowia, dokładnym badaniem i analizą stylu życia, który prowadzisz to najlepsze lekarstwo w walce z bólem kręgosłupa.
Tylko zrozumienie przyczyny bólu pozwoli Ci podjąć właściwe kroki aby zmniejszyć ból. Zmiana postawy ciała, postawy podczas siedzenia, czy sposobu podnoszenia ciężarów to zazwyczaj konieczne kroki w walce z bólem kręgosłupa. Odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup oraz dobrany do Twoich potrzeb zestaw ćwiczeń to Twoi sprzymierzeńcy w walce z bólem kręgosłupa.