Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Uraz, kontuzja? Zasada POLICE to twój algorytm postępowania.

Uraz, kontuzja? Zasada POLICE to twój algorytm postępowania.

zasada PRICE

Przedstawimy dzisiaj sposób obowiązkowego postępowania w przypadku nagłej kontuzji, urazu, czy potłuczenia  – zasada POLICE. Wiedza o tej zasadzie może się przydać w każdych okolicznościach, a szczególnie zimą, gdy o kontuzje nietrudno. Media podały ostatnio informację, że już ponad 600 narciarzy i snowboardzistów doznało różnego rodzaju urazu od początku ferii. Niestety jest to kolejny niechlubny rekord. Oczywiście różnego rodzaju urazy przytrafiają się nie tylko sportowcom. Kontuzja może zdarzyć się w każdym momencie. Dlatego serdecznie zapraszamy do lektury.

POLICE jest skrótem od słów w języku angielskim, są to kolejno: P – protection, OL – optimal loading, I – ice, C – compression, oraz E – elevation.

Do tej pory stosowana była zasada PRICE ale zauważono, że odpoczynek odpowiadający literze R (rest) nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku niewielkich kontuzji czy urazów. Dlatego literę R zastąpiono skrótem OL (optimal loading).

Każdy z tych wyrazów oznacza czynność którą należy wykonać aby zapobiegać negatywnym skutkom kontuzji czy urazu takim jak ból, krwiak czy opuchlizna.

Zasada POLICE ma zastosowanie przy urazach i kontuzjach tkanek miękkich, a więc mięśni, ścięgien i więzadeł. Do najpowszechniejszych tego typu urazów należą stłuczenia, naderwania mięśni,  oraz ich przeciążenia (np. ból po treningu czy długim biegu), skręcenia i zwichnięcia więzadeł, naderwania torebki stawowej.

Zasada POLICE jest algorytmem postępowania stworzonym dla najczęściej spotykających nas kontuzji i urazów. Z powodzeniem jest wykorzystywana u sportowców we wczesnym zaleczeniu kontuzji. Jej największa zaleta jest to, że poprzez zastosowanie wszystkich elementów znacząco przyśpiesza się proces gojenia tkanek i zmniejsza rozległość urazu. Przyjmuje się jednak, że jeżeli ból i opuchlizna pomimo zastosowania algorytmu nie ustępują po upływie 24 – 48 godzin od urazu należy skontaktować się z lekarzem.

 Zasada POLICE czyli:

P – protection – ochrona

Część ciała która uległa kontuzji (najczęściej jedna z kończyn) powinna być tak zabezpieczona, aby zapobiegać kolejnym uszkodzeniom, należy unieruchomić kończynę ponieważ niekontrolowany ruch może pogłębić kontuzję.

OL – optimal loading = optymalne obciążanie

Część ciała która została uszkodzona może się poruszać, ale ruch nie powinien zachodzić w kierunku w którym doszło do uszkodzenia. Obciążenie kończyny powinno być optymalne, oznacza to, że zabronione są intensywne wysiłki, ale dozwolony a nawet zalecany jest ruch wykonywany w czynnościach codziennych. Udowodniono (naukowcy z Uniwersytetu w Ulster), że optymalny ruch będzie mobilizował  gojenie się tkanek, oraz zapobiegał powstawaniu w nich zrostów. Dodatkowo uruchamiano podczas ruchu pompa mięśniowa wspomoże proces redukcji obrzęku.

I – ice = lód

Zimne okłady wykonywane np. lodem czy coldpackiem zmniejszają obrzęk towarzyszący urazom tkanek miękkich oraz zapobiegają jego zwiększaniu się. Dodatkowo niezwłoczne schłodzenie tkanek działa przeciwbólowo oraz zmniejsza stan zapalny. Niedopuszczalne jest przykładanie lodu czy innej substancji chłodzącej bezpośrednio na uszkodzony naskórek (lód umieszczamy obok), oraz bezpośrednio na skórę – należy zastosować dodatkową warstwę ochronną, np. bandaż czy ściereczkę bawełnianą.

C – compression = ucisk

Kompresja zapobiega powstawaniu obrzęków. Ucisk uzyskuje się poprzez ścisłe i mocna bandażowanie np. bandażem elastycznym, bandażowanie zawsze zaczynamy od części dalszej kończyny i kierujemy się w stronę serca.

E – elevation = uniesienie

Uniesienie kończyny po urazie zapewni lepszy odpływ krwi z tkanki, dzięki czemu zabierzemy powstaniu obrzęku i stanu zapalnego. Kończynę dolną można np. położyć na krześle lub stołeczku, a rękę unieść powyżej poziomu serca.

 

error: Treść jest chroniona !!