Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Poznaj 8 sposobów aby zachować swoje stawy w dobrej kondycji

Poznaj 8 sposobów aby zachować swoje stawy w dobrej kondycji

stawy

1. Ruszaj się dla utrzymania dobrej kondycji swoich stawów

Wiele osób z problemami stawowymi woli unikać ruchu,  systematycznej aktywności fizycznej i ćwiczeń ponieważ obawiają się, że zwiększy ona ból lub wpłynie na większe uszkodzenie stawów. Rzeczywistość jest jednak inna – nasze ciało jest stworzone do ruchu, a stawy mają pozwolić nam na wykonanie tego ruchu. Aktywność fizyczna i ruch zmniejszają sztywność stawów, zmniejszają bóle stawowe, wzmacniają mięśnie otaczające stawy i pomagają nam utrzymać w ryzach wagę ciała. Dlatego ruszaj się i ćwicz ile tylko możesz, korzyści dla stawów są zadziwiające.

2. Chroń swoje stawy na tyle na ile to możliwe

Ochrona stawów przed nadmierną eksploatacją jest kluczowym czynnikiem w walce z problemami stawowymi. Ochrona ta ma zmniejszyć odczuwany ból oraz zminimalizować obciążenia którym ulega staw w codziennym życiu. Można ją realizować np. poprzez:

3. Utrzymanie prawidłowej wagi ciała jest istotne dla stawów

Aby utrzymać nasze stawy w dobrym zdrowiu niezbędne jest zachowanie prawidłowej wagi ciała. Niestety noszenie dodatkowych kilogramów zwiększa nacisk na stawy i powoduje ich szybsze zużywanie się. Szczególnie obciążone są stawy kończyn dolnych i kręgosłup. Zbadano, że dodatkowy kilogram tkanki tłuszczowej na brzuchu, to aż 4 kilogramy dodatkowego obciążenia dla kręgosłupa.

4. Wzmacnianie mięśni otaczających stawy poprawia ich kondycję

Mięśnie które powodują prace naszych stawów musza być tak silne jak to tylko możliwe. Możesz pracować na utrzymanie lub poprawę siły Twoich mięśni wykonując ćwiczenia wzmacniające. Również trening siłowy jest często używany jako trening wzmacniający mięśnie. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ćwiczeniami i nie uszkodzić aparatu ruchu.

5. Nie zapominaj o ćwiczeniach zwiększających zakres ruchu stawów

Problemy bólowe stawów czy choroba zwyrodnieniowa są zwykle związane z ograniczeniem ruchomości stawów. Aby zachować bieżący zakres ruchu albo go poprawić, powinno się rutynowo wykonywać maksymalne ruchy danego stawu kilka razy dziennie (zgięcie, wyprost, rotacje, odwiedzenie przywiedzenie). Ćwiczenia zwiększające zakres ruchu poprawiają elastyczność, łagodzą ból, i pomagają utrzymać stawy w dobrej kondycji ruchowej.

6. Odpowiednia dieta może być korzystna dla zdrowia stawów

Jeśli chorujesz na reumatoidalne zapalenie stawów zmniejszenie stanu zapalnego i utrzymanie objawów zapalenia pod kontrolą wpływa na ogólną poprawę kondycji stawów. Diety przeciwzapalne zawierają pokarmy zmniejszające stan zapalny, natomiast unika się w nich składników, które mogą go zaostrzyć. Wiele źródeł sugeruje, że najlepiej sprawdza się tu dieta śródziemnomorska.

7. Obecność wapnia oraz witaminy D w diecie jest istotna dla zdrowia stawów

Witamina D oraz wapń są to dwa składniki odżywcze niezbędne dla zdrowia naszych kości i stawów. Witamina D jest niezbędna przy procesie wchłaniania wapnia. Witaminę D nasz organizm może wytworzyć sam kiedy eksponujemy się na słońcu, powinna być ona również obecna w naszej diecie, a jeśli zajdzie taka potrzeba skomplementowana w odpowiedniej ilości. Niska zawartość wapnia natomiast wiąże się z ryzykiem zmniejszonej gęstości kości oraz możliwością złamań.

8. Rzuć palenie aby poprawić kondycje swoich kości i stawów

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że oprócz wielu innych negatywnych oddziaływań palenie tytoniu ma negatywny wpływ również na kondycje naszych kości i stawów. Palenie zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy a tym samym zwiększa ryzyko złamań kości. Wykazano, że u palaczy występuje zwiększone ryzyko pojawienia się bólów krzyża oraz wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów.

 

 

 

 

error: Treść jest chroniona !!