Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Zespół trzaskającego biodra – dlaczego moje biodro trzeszczy?

Zespół trzaskającego biodra – dlaczego moje biodro trzeszczy?

zespół trzaskającego biodra

Jeżeli podczas ruchu słyszysz w swoim stawie biodrowym wyraźne trzaski, lub odczuwasz charakterystyczne przeskakiwanie być może to zespół trzaskającego biodra (ang snapping hip syndrome, SHS). Dowiedz się więcej o tym zespole. Zapraszamy do lektury.

Zespól trzaskającego biodra – czym jest 

Biodro trzaskające to najogólniej mówiąc przesuwanie się napiętego pasma powięziowego lub mięśniowego nad wyrostkiem kostnym  (krętarzem kości udowej, wyniosłością biodrowo – udową lub głową kości udowej). Jeżeli trzaski w biodrze zlokalizowane są w okolicy pachwiny i  spowodowane są przeskakiwaniem mięśnia biodrowo – lędzwiowego mówimy o zespole wewnętrznym, natomiast jeżeli charakterystyczny dźwięk daje mięsień naprężacz powięzi szerokiej mówimy o zespole zewnętrznym trzaskającego biodra.

Szacuje się, że w populacji zespół trzaskającego biodra jest rozpowszechniony  u około 5% społeczeństwa. Zespół ten częściej dotyczy kobiet, rozpoznawany jest najczęściej u pacjentów pomiędzy 15 a 40 rokiem życia.

Trzaski w stawach biodrowych mogą występować jednostronnie, lub mogą pojawić się w obu stawach.

 

Zespół trzaskającego biodra – objawy

Większość pacjentów zgłasza się do lekarza lub fizjoterapeuty podkreślając jedynie problem z nieprzyjemnym dźwiękiem przeskakiwania lub trzeszczenia w stawie biodrowym powodującym dyskomfort podczas ruchu. Odgłos ten pojawia się podczas ruchu stawu, najczęściej pacjenci nie są w stanie sprowokować go samodzielnie, jednak często trzask można spowodować wykonując ruch bierny stawu.

Wielu z pacjentów poza trzaskami i przeskakiwaniem w stawie biodrowym referuje również ból towarzyszący tym zjawiskom, może być on wynikiem podrażnienia kaletek maziowych znajdujących się w okolicy przeskakujących struktur lub też wynikiem ich mechanicznego uszkodzenia..

Część pacjentów zgłasza również problemy z wykonywaniem ruchu wyprostu oraz zgięcia stawu biodrowego, co ogranicza ich codzienną aktywność zarówno zawodową jak i sportową.

Podstawowym badaniem różnicującym (np. ze zmianami zwyrodnieniowymi stawu) jest badanie RTG stawu biodrowego, jeśli w jego obrazie nie występują zmiany kostne (np. narośl, zwyrodnienie) lekarz stawia rozpoznanie zespołu trzaskającego biodra.

Zespół  zewnętrzny biodra przeskakującego – ILUSTRACJA

 

Zespół trzaskającego biodra – przyczyny

Nie została dotychczas poznana jednoznaczna przyczyna odpowiadająca za powstanie zespołu trzaskającego biodra.

Uważa się, że do rozwoju tego zespołu mogą przyczynić się:

 

Zespół trzaskającego biodra – leczenie i rehabilitacja

Podstawą leczenia zarówno w zewnętrznym jak i zewnętrznym zespole trzaskającego biodra jest leczenie zachowawcze  – rehabilitacja. Jej głównym zadaniem jest przywrócenie prawidłowego napięcia struktur mięśniowych i powięziowych których nadmierne napięcie powoduje trzaski. W tym celu mogą być zastosowane np. techniki rozluźniania mięśniowo – powięziowego, masaż głęboki, masaż poprzeczny. Fizjoterapeuta skupia się także na wyrównaniu dysbalansu mięśniowego (np. większym obciążaniu jednej z kończyn dolnych podczas biegu).

Kolejnym etapem leczenia zachowawczego biodra trzaskającego jest korekcja aktywności sportowej czy codziennej wykonywanej przez pacjenta. Zwraca się uwagę na sposób prowadzenia ruchu (np. podczas biegu czy tańca) i koryguje nieprawidłowo wykonywane elementy, tak aby zmniejszyć ryzyko ponownego napięcia struktur mięśniowo – powięziowych.

Leczenie zachowawcze u większości pacjentów daje dobre i zadowalające pacjenta rezultaty.

U pacjentów odczuwających znaczne dolegliwości bólowe zalecana jest w celu ich redukcji farmakoterapia.

Natomiast u pacjentów, u których leczenie zachowawcze nie daje satysfakcjonujących rezultatów może być zastosowane leczenie operacyjne. Polega ono na uwolnieniu (odbarczeniu ) pasma mięśniowo – powięziowego odpowiedzialnego za dolegliwości bólowe i trzaski. Po zabiegu operacyjnym pacjent również powinien odbyć serię rehabilitacji.

 

Jeśli myślisz, że zespół trzaskającego biodra może dotyczyć także Ciebie, nie czekaj i już dziś zgłoś się do fizjoterapeuty z MobileMed.pl

Zapisz się na rehabilitację
 

error: Treść jest chroniona !!