Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Zimne dłonie przyczyny i leczenie. Jak leczyć zimne stopy?

Zimne dłonie przyczyny i leczenie. Jak leczyć zimne stopy?

zimne dłonie

Zimne dłonie i stopy

Zimne dłonie i stopy, to zmora wielu osób, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. Ciepło to energia. By nie tracić jej zbyt wiele w chłodnym otoczeniu, nasz organizm magazynuje ciepło wewnątrz ciała. Co to znaczy? Krew kierowana jest z dłoni i stóp do życiowo ważnych organów. To sprawia, że dłonie i stopy ulegają wychłodzeniu dużo szybciej niż inne części ciała. Najlepszym sposobem zapobiegania temu jest noszenie ciepłych rękawiczek i skarpetek. Często jednak jest tak, że wyziębienie nie wynika ze zmian temperaturowych, lecz poważniejszych schorzeń. Jakich i na co zwrócić uwagę? o tym poniżej.

 Zimne dłonie, zimne stopy przyczyny

Chociaż najczęściej przyczyna tego, że marzną nam dłonie i stopy leży własnie w odpływie krwi do narządów centralnych, czasami ten objaw może być pierwszym sygnałem innych problemów zdrowotnych. Jakich?

Będą to przede wszystkim choroby układu krążenia, zatrucie krwi, niedobór żelaza, które sprawiają, że przepływ krwi w obwodowych częściach ciała spada, a drobne naczynka krwionośne ulegają skurczowi, co prowadzi do zasinienia i ochłodzenia. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś problemu z marznięciem, a dodatkowo obserwujesz jeszcze inne niepokojące objawy jak np. złe samopoczucie, ból w klatce piersiowej, ogólne osłabienie – zawsze warto udać się do lekarza i zbadać chociażby poziom żelaza czy zrobić badanie EKG.

Inną przyczyną jest choroba z grupy chorób reumatologicznych – Choroba Raynaud, która w warunkach stresu i działania zimnych bodźców powoduje skurcz małych naczyń włosowatych w palcach rąk i nóg oraz prowadzi do utrudnienia przepływu krwi. Skóra zabarwia się na odcień niebieskawy, palce są chłodne i odczuwa się w nich bolesność. Może wystąpić jako niezależna jednostka chorobowa lub towarzyszyć zapaleniu stawów, pierwotnemu nadciśnieniu płucnemu lub schorzeniom układu krążenia.

Jesteś nałogowym palaczem? Niestety poza innymi niebezpiecznymi skutkami palenia papierosów może ono również przyczynić się do tego, że marzną Ci palce dłoni i stóp. Dlaczego? Bo nikotyna ciągle krążąca w Twojej krwi niszczy naczynia krwionośne po których krąży. Proces zniszczenia rozpoczyna się oczywiście od najdrobniejszych i najmniejszych naczyń znajdujących się np. w dłoniach. W wyniszczonych przez nikotynę naczyniach krwionośnych następuje utrudniony przepływ krwi. Mniejszy przepływ krwi do wychłodzenie.

Ale to nie jedyna przyczyna dla której palaczom marzną dłonie i stopy. Druga jest o wiele poważniejsza. jest nią zakrzepowo – zarostowe zapalnie tętnic, zwane chorobą Bürgera. Występuje ona najczęściej u palących mężczyzn. W jej przebiegu małe i średnie naczynia w dłoniach i stopach zostają dotknięte stanem zapalnym, który powoduje niewłaściwą cyrkulację krwi.

 Zimne dłonie, zimne stopy są także skutkiem takich problemów zdrowotnych jak:

Zespół cieśni kanału nadgarstka jako przyczyna zimnych dłoni

zimne dłonie

Czym jest zespół cieśni kanału nadgarstka? To stan chorobowy powstały w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy biegnący w kanale nadgarstka. Głównym problemem pacjentów z zespołem cieśni kanału nadgarstka jest ból oraz towarzyszące mu drętwienie ręki, najczęściej nocą oraz podczas prób podnoszenia ręki do góry. Przyczyn powstania zespołu cieśni nadgarstka należy szukać w jednostajnych, wciąż powtarzanych ruchach dłoni, co powoduje długotrwale napięcie mięśniowe. O mechanizmie powstania i rozwoju zespołu cieśni kanału nadgarstka napisaliśmy więcej na naszym blogu – Zespół cieśni nadgarstka.

Dlaczego zespół ten jest również zaliczany do przyczyn zimnych dłoni? Bo jednym z objawów, który referują pacjenci jest właśnie marznięcie dłoni – ale co ważne nie tylko chłodną jesienią czy zimą. Ale nawet w ciepłe i pogodne dni. Ta przyczyna marznięcia dłoni jest modyfikowalna – trzeba tylko o niej wiedzieć. Tak więc oprócz tego, że marzną Ci dłonie czujesz też ból i drętwienie? Nie udaj się na wizytę w fizjoterapeuty i pozwól sobie skutecznie pomóc.

 

 Zimne dłonie, zimne stopy i co dalej?

zimne stopy

Jeżeli przyczyną marznięcia w obszarze dłoni i stóp jest jakaś choroba – to oczywiście najważniejsze jest wyleczenie się z niej, albo opanowanie jej objawów – wtedy problem zmniejszy się lub zniknie. Ale, żeby wiedzieć, że coś trzeba leczyć, trzeba wiedzieć, że jest się chorym – dlatego bardzo podkreślę w tym miejscu znaczenie badań profilaktycznych (!), oraz zgłoszenie się do lekarza z niepokojącymi objawami – tak szybko jak to możliwe. Nie tydzień, miesiąc czy rok po ich pojawieniu się.

 

Natomiast jeśli przyczyną zmarzniętych dłoni i stóp jest prozaiczny mrozek i spadek temperatury jest kilka skutecznych sposobów aby się rozgrzać:

Możesz zdecydować się tez na działanie wspomagające takie jak:

 

Autorem wpisu jest mgr fizjoterapii Ewa Bizon. Jej pasją zawodową jest masaż. Specjalizuje się w wykonywaniu masaży o charakterze leczniczym, relaksacyjnym oraz upiększającym. Stale pogłębia też wiedzę z zakresu fizjoterapii różnorodnych szkoleniach specjalistycznych.

bóle migrenowe

error: Treść jest chroniona !!