Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Złamania kości u maluchów – jak sobie z nimi radzić

Złamania kości u maluchów – jak sobie z nimi radzić

Jeśli weźmiemy pod uwagę to ile dzieci biegają, skaczą, szaleją, ile razy wciągu tygodnia upadają, nie może dziwić fakt, że złamania są jednym z najczęstszych urazów u dzieci. Dzisiaj na naszym blogu kilka rad dotyczących pierwszej pomocy, oraz podpowiedzi czego spodziewać się w tym niełatwym dla dziecka i całej rodziny okresie.

Szanse, że spotkałeś kiedykolwiek w swoim życiu malucha z ręką lub noga w gipsie są bardzo duże, w końcu złamania kości u dzieci to jeden z najczęstszych urazów. Jednak dobra wiadomość to niewątpliwie ta – że kości malucha czy dziecka są niewątpliwie bardziej elastyczne niż dorosłych, i faktycznie wcale nie pękają tak łatwo. Organizm dziecka poza tym dużo szybciej i łatwiej leczy się, co często oznacza że gips zostanie zdjęty z reki czy nogi malucha zanim na dobre zorientujesz się, że Twoje dziecko ma złamaną rękę czy nogę.

Złamania – jak dochodzi do nich u maluchów

Powiedzmy, że jesteś małym człowiekiem który dopiero zaczyna odkrywać świat i od niedawna chodzi o własnych siłach, dodatkowo jesteś niesamowicie ciekawski i do tego wszędzie Cię pełno, a wdrapywanie się na meble to Twoje ulubione zajęcie. Nie ma siły – każdy maluch przewraca się i upada, te spokojniejsze dzieci rzadziej te ciekawe świata i aktywne dużo dużo częściej. Nawet dzieci które nie są tak mobilne, ale np. wdrapują się na wysoki stół czy szafkę mogą złamać sobie kość spadając z niej. Maluchy łamią się często tez przewracając się na podłoże , np potykając się o próg czy schodek. Rodzice często wpadają w poczucie winy – jak mogłem pozwolić aby to stało się mojemu dziecku, ale nie da się mieć oczu dookoła głowy zawsze, a jeśli jesteś rodzicem takiego energicznego malucha sam dobrze wiesz, że potrafi być w sześciu miejscach w tym samym czasie…

Złamania kości u maluchów – objawy

Czasami bardzo ciężko jest stwierdzić czy kość jest rzeczywiście złamana, szczególnie jeśli kończyna nie jest nienaturalnie wygięta, i nie słyszałeś charakterystycznego trzasku.

Symptomy które prawdopodobnie świadczą o złamaniu to:

obrzęk i zasinienie

silny ból szczególnie w jednym miejscu

czułość na dotyk

niechęć i strach przed poruszeniem kończyną

 

Jeżeli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów konieczna jest wizyta u lekarza i kontrola stanu zdrowia malucha. Być może nie jest to złamanie a tylko stłuczenie połączone z dużym strachem ze strony dziecka, ale nigdy nie wolno ryzykować.

Złamania u dzieci – leczenie

Warto przed transportem do lekarza czy szpitala przygotować prowizoryczną szynę ( np. z długiej linijki), jeśli złamanie jest otwarte, koniecznie przykryj ranę sterylna, czysta chustką, nawet jeśli dziecko bardzo chce pic czy jeść do czasu kontaktu z lekarzem nie podawaj mu żadnych płynów ani pokarmów – być może będzie potrzeba operacji.

Po dotarciu na izbę przyjęć czy do gabinetu lekarskiego lekarz zleci badanie RTG w celu sprawdzenia czy kończyna malucha uległa złamaniu.

W 90% przypadków złamania kości u maluchów leczy się poprzez założenie gipsu lub specjalnej łuski unieruchamiającej, tylko ok 10% przypadków jest kwalifikowanych do zabiegu operacyjnego.

Dziecko cierpi z powodu bólu, ale też ograniczenia mobilności. Czas rekonwalescencji również dla dla rodziców jest czasem próby – dzieci z racji ograniczeń bywają i są marudne, dodatkowo trzeba wykazać się kreatywnością aby zabić nudę  i pomóc zorganizować czas powrotu do zdrowia. Pociechą niech będzie jednak fakt – że złamania u dzieci goją się błyskawicznie, dużo szybciej niż u dorosłych.

Złamania kości u dzieci – jak zapobiegać

Pozwól swojemu maluchowi biegać i skakać – stymuluje to zarówno wzrost kości jak i sprawi, że będą silniejsze. Postaraj się jednak usunąć z jego drogi przeszkody, oraz bądź czujny jeśli chodzi o sprzęt wspinaczkowy (krzesła, stołki, taborety) który może pojawić się na jego drodze.

Upewnij się, że dieta malucha jest bogata w wapń (znajduje się on w produktach mlecznych oraz warzywach zielonych) i witaminy z grupy D.

Spraw aby Twój dom był bezpieczny – umieść bramki na górze i na dole schodów, zabezpiecz ciężkie przedmioty które dziecko może zsunąć np. na swoją stopę. Przymocuj do ściany wszelkie szafy, regały i komody tak aby uniemożliwić ich przewrócenie.

 

 

error: Treść jest chroniona !!