MobileMed - Rehabilitacja i fizjoterapia z dojazdem

Wizyty w godzinach : 7:30 - 20:00
Kontakt : + 48 604 999 555

Alzheimer  – proste wskazówki pomocne w codziennym funkcjonowaniu

Alzheimer – proste wskazówki pomocne w codziennym funkcjonowaniu

Opieka nad osobą chorą na Alzheimera wymaga od opiekuna wiele cierpliwości, kreatywności ale też elastyczności. Aby zmniejszyć swoje obawy i poznać odpowiedz na kilka nurtujących Cię pytań przeczytaj nasze wskazówki dotyczące realizacji codziennych zadań. Zapraszamy do lektury.

 

We wczesnych stadiach choroby Alzheimera Twój bliski może wciąż żyć i funkcjonować samodzielnie. Jednak wraz z nieuniknionym rozwojem choroby  zdolność chorych do samodzielnego funkcjonowania zmniejsza się ,aż do zupełnej niemożności opieki nad samym sobą. Jest jednak kilka prostych sposobów, aby pomimo rozwoju choroby i zwiększonej potrzeby opieki,  zapewnić choremu poczucie przynajmniej częściowej możliwości decydowania o samym sobie.

Alzheimer – Zmniejsz frustrację

Osoba, która ma Alzheimera może stać się niespokojny,nawet agresywny, zachowania te prowokuje sytuacja w której chory ma trudności z wykonaniem nawet najprostszych czynności dnia codziennego. Zatem aby ograniczyć wyzwania i złagodzić frustracje: 

  • Mądrze zaplanuj dzień – plan dnia ustal tak, aby był jak najbardziej przewidywalny dla chorego i w miarę możliwości powtarzalny. Grafik najtrudniejszych zadań w ciągu dnia, np. kąpieli, wizyty u lekarza postaraj się zaplanować tak, aby przypadały one na porę w ciągu dnia kiedy Twój bliski jest najmniej agresywny i chętny do współpracy.
  • Nie spiesz się – musisz przyzwyczaić się do tego, że codzienne czynności będą trwały dłużej niż przed pojawieniem się choroby, w codziennym grafiku powinno się zaplanować więcej czasu na poszczególne zadania w ciągu dnia.
  • Zaangażuj chorego do codziennych czynności – pozwól choremu robić samodzielnie wszystko co jeszcze może, ogranicz ilość pomocy do minimum,  np. chory może ubrać się samodzielnie jeśli rozłożymy mu ubrania w kolejności w której powinny być założone.
  • Zredukuj potrzebę wyboru – im mniej opcji do wyboru, tym łatwiej podjąć decyzję, a chorzy na Alzheimera z podjęciem decyzji mają często problemy, np.  zaproponuj dwa zestawy ubrań zamiast całej szafy do wyboru.
  • Ogranicz czynniki rozpraszające – podczas posiłku, rozmowy czy codziennych ćwiczeń wyłącz telewizor, radio czy komputer, zminimalizuj też inne rozrywki kiedy chory ma skupić się nad wykonaniem jednej czynności.

Alzheimer – Bądź bardziej elastyczny

Niestety zdolność bliskiej Ci osoby do samodzielnego funkcjonowania będzie spadać systematycznie. Zdarzają się sytuacje, że pogorszenie następuje z dnia na dzień, dlatego musisz być bardzo elastyczny, przygotowany i odporny na zmiany harmonogramu dnia chorego oraz na poświęcanie mu coraz większej uwagi i troski.

Kilka przykładów. Jeżeli ulubione jedzenie staje się nieatrakcyjne z dnia na dzień, nie próbuj niczego przeforsować na siłę, większą korzyścią dla Ciebie i chorego będzie zmiana menu niż przekonywanie go na siłę, że przecież to Twoja ulubiona zupa, czy makaron. Jeżeli Twój bliski zaczyna upierać się przy ubieraniu tego samego stroju codziennie, zastanów się nad zakupem kilku sztuk identycznego ubrania, abyś mogła/mógł podmieniać brudne na czyste np. w czasie kąpieli.

W przypadku długotrwałej opieki nad osobą z chorobą Alzheimera warto zastanowić się nad zmniejszeniem codziennych standardów. Jeżeli codzienna kąpiel była obowiązkiem przez poprzednie 20 lat, a w tym momencie choremu bardziej odpowiada prysznic, nie ma potrzeby upierać się przy kąpieli, nawet 20 letnie przyzwyczajenie warto zmienić w imię sprawnego i spojonego codziennego funkcjonowania.

Alzheimer – Stwórz bezpieczne otoczenie

Choroba Alzheimera zmniejsza zdolność do oszacowania ryzyka konkretnego działania, a także do podejmowania decyzji, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo przestrzeni w której każdego dnia porusza się chory.

  • Zapobiegaj upadkom – unikaj kabli i przedłużaczy rozłożonych na środku pokoju czy kuchni, dywanów i chodników zarówno w pokojach jak i w łazience które mogą przyczynić się do upadku chorego. W strategicznych punktach mieszkania (np. łazienka) jeśli to możliwe zainstaluj poręcze.
  • Wstaw zamki w szafkach –  zabezpiecz wstawiając zamknięcia wszystkie szafki w których mogą znajdować się potencjalnie niebezpieczne przedmioty ( lekarstwa, alkohol, noże, preparaty do dezynfekcji i sprzątania).
  • Sprawdź temperaturę wody – jeśli to możliwe ustaw termostat tak, aby woda w kranie nigdy nie była gorąca, unikniesz wtedy ryzyka poparzenia.
  • Podejmij środki bezpieczeństwa w zakresie przeciwpożarowym – zabezpiecz w bezpiecznym miejscu wszystkie zapałki i zapalniczki, jeśli Twój bliski pali papierosy upewnij się, że robi to tylko w towarzystwie innej osoby, schowaj żelazko w niedostępne dla chorego miejsce. Jeśli masz w mieszkaniu czujniki dymu bądź pewny, że są one sprawne, zastanów się nad zakupem małej gaśnicy do mieszkania.

Każdy chory na chorobę Alzheimera doświadcza jej objawów i progresu w indywidualny dla niego sposób. W związku z tym metody opiekuńcze również muszą być różne i indywidualnie dobrane dla każdego chorego. Jest jednak wiele prostych czynności które mogą pomóc każdej osobie zmagającej się z tą chorobą, warto je znać, stosować i usprawniać tym funkcjonowanie bliskich nam chorych. 

Zamów wizytę