MobileMed - Rehabilitacja i fizjoterapia z dojazdem

Wizyty w godzinach : 7:30 - 20:00
Kontakt : + 48 604 999 555

Jesteś w ciąży? Poznaj najlepsze dla Ciebie ćwiczenia, cz. 1

Jesteś w ciąży? Poznaj najlepsze dla Ciebie ćwiczenia, cz. 1

Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Nasze serdeczne gratulacje. Oprócz wielu różnych myśli, pojawia się pewnie i ta, że teraz możesz wreszcie bezkarnie siedzieć na kanapie, jeść lody i nie robić nic. Niestety nic z tego. Doświadczenia i badania ostatnich lat pokazują, że ciąża nie powinna być czasem w którym siedzimy przed telewizorem. Ciążę powinno się spędzić aktywnie.

Uważa się, że przyszłe mamy mogą i powinny wykorzystać czas ciąży na faktyczne utrzymanie swojej kondycji fizycznej. Ćwiczenia wykonywane przez przyszłe mamy w czasie ciąży niosą ze sobą wiele korzyści, są to m.in. pomagają w poprawie nastroju i podnoszą poziom energii, są pomocne przy problemach z zasypianiem, ograniczają nadmierne tycie, a także wpływają na utrzymanie elastyczności wybranych partii mięśni oraz ich wzmocnienie. Zastanawiasz się czy ćwiczyć? Koniecznie! nie chcesz przecież  zrezygnować z tych wspaniałych efektów ćwiczeń.

Ćwicząc regularnie w ciąży możesz nie tylko poprawić kondycję swojego układu sercowo – naczyniowego, zwiększyć swoją energię, ale także poprawić ogólny stan zdrowia. Utrzymanie dobrej kondycji oraz kontrolowany poprzez ćwiczenia przyrost masy ciała w ciąży, to doskonałe sposoby na zmniejszenie lub zapobieżenie bólowi kręgosłupa lędźwiowego, zmniejszenie zmęczenia i osłabienia, aktywność fizyczna (= silniejsze mięśnie)  często przyczynia się również do skrócenia czasu trwania porodu.

Ciąża – ćwiczenia –  od czego zacząć

Jeśli już przekonaliśmy Cię, że ćwiczyć warto,

zachęcamy teraz do tego, abyś skonsultowała się z lekarzem prowadzącym ciąże – jego opinia jest najważniejsza i to on zdecyduje, czy możesz bezpiecznie ćwiczyć podczas ciąży.

Jeśli przed ciąża regularnie ćwiczyłaś, a ciąża nie jest zagrożona, prawdopodobnie nie będzie żadnych przeciwwskazań do ćwiczeń.

Jeżeli przed zajściem w ciążę, nie uczestniczyłaś w żadnej aktywności sportowej, powinnaś rozpocząć od ćwiczeń o niższej intensywności i dostosowywać je odpowiednio do swojego samopoczucia i trymestru ciąży.

Umiarkowane i rozsądnie dobrane ćwiczenia w czasie ciąży, mogą dać Twojemu dziecku lepszy i zdrowszy  start.

Najlepsze rodzaje ćwiczeń w czasie ciąży to te, które:

 • poprawiają krążenie krwi
 • utrzymują elastyczność mięśni
 • ograniczają przyrost masy ciała (pomagają spalać kalorie)
 • przygotowują mięśnie do porodu

Badania pokazują, że kobiety ćwiczące w czasie ciąży:

 • są w mniejszym stopniu narażona na przedwczesny poród
 • krócej trwa u nich poród
 • rzadziej potrzebują znieczulenia podczas porodu
 • szybciej odzyskują siły i sylwetkę sprzed ciąży

Umiarkowane ćwiczenia fizyczne to nie tylko korzyści dla Ciebie, to także korzyści dla Twojego maleństwa. Badania pokazują, że aktywność fizyczna matki w czasie ciąży ma wpływ na prawidłowa wagę ciała malucha, oraz że dzieci matek ćwiczących rzadziej mają problemy z nieprawidłową akcją serca.

Eksperci zalecają, aby ćwiczyć ok 30 minut dziennie, najlepiej codziennie lub tak często jak to tylko możliwe.

Pamiętaj, niezależnie od tego jakie ćwiczenie wykonujesz – aby było ono dla Ciebie bezpieczne – powinnaś je wykonywać z pełną ostrożnością, aby ćwiczyć bezpiecznie w ciąży nie możesz narazić się na przetrenowanie.

Ćwiczenia wykonywane w czasie ciąży powinny wzmocnić i zwiększyć kondycję Twoich mięśni. Ćwiczenia zawsze powinny rozpocząć się od krótkiej rozgrzewki, a następnie od krótkiego rozciągania mięśni. Następnie wykonujesz zaplanowane na dany dzień ćwiczenia, ostatnie 5 – 10 minut powinnaś przeznaczyć na spokojniejsze, wykonywane w wolniejszym rytmie ćwiczenia, oraz dłuższe rozciąganie.

Ciąża – ćwiczenia – podejdź do tego ze zdrowym rozsądkiem

 • unikaj ćwiczeń w których musisz leżeć na brzuchu
 • pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu, pij przed, w trakcie i po ćwiczeniach
 • unikaj ćwiczeń, które spowodują przegrzanie i nadmierne pocenie się organizmu, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży kiedy to płód rozwija się najintensywniej
 • zrezygnuj z wykonywania kolejnych ćwiczeń jeśli czujesz się zmęczona, czujesz ból, pojawiło się krwawienie z dróg rodnych, lub pojawiły się skurcze (koniecznie skontaktuj się z lekarzem)
 • unikaj przenoszenia ciężarów i wszystkich ćwiczeń siłowych
 • nie ćwicz intensywniej niż przed ciąża (przyjdzie na to czas po narodzinach dziecka)
 •  jedz małe, częsta posiłki w ciągu dnia, uważa się, że kobieta o prawidłowej wadze, uprawiająca mniej niż 30 minut ćwiczeń w ciągu tygodnia powinna zjadać ok 1 800 kalorii w pierwszym trymestrze ciąży, ok 2200 w drugim i ok 2400 w trzecim trymestrze

 

W kolejnej notce na naszym blogu zapoznamy Państwa z najbezpieczniejszymi ćwiczenia jakie kobiety mogą uprawiać w czasie ciąży (np.  pływanie czy joga). Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym artykułem.

Jeśli masz wątpliwości które ćwiczenia będą dla Ciebie odpowiedni skontaktuj się z jednym z naszych fizjoterapeutów zajmujących się kobietami w ciąży i zapisz się na profesjonalny trening medyczny. Zapraszamy

Zapisz się na trening medyczny

 

Zamów wizytę