MobileMed - Rehabilitacja i fizjoterapia z dojazdem

Wizyty w godzinach : 7:30 - 20:00
Kontakt : + 48 604 999 555

Obrzęk nóg – jak sobie z nimi radzić?

Obrzęk nóg – jak sobie z nimi radzić?

Obrzęk nóg może być wynikiem wielu chorób. Nie należy go lekceważyć. Pisaliśmy już na naszym blogu o obrzęku limfatycznym, ale dostajemy wiele sygnałów od naszych Pacjentów, że temat ten dotyka wielu z nich. Dlatego dziś na naszym blogu podpowiadamy jakie inne (oprócz niewydolności układu limfatycznego) przyczyny mogą powodować obrzęk nóg i jak możesz sobie pomóc.

Czym jest obrzęk

Obrzękiem nazywamy proces gromadzenia się płynu w przestrzeni pozanaczyniowej i pozakomórkowej. Płyn, który powinien znajdować się wewnątrz naczyń krwionośnych lub w komórkach, ze względu na ich uszkodzenie lub działanie na nie sił zewnętrznych, wydostaje się poza miejsce swojego pierwotnego występowania i zalega w tkankach kończyny dolnej tworząc obrzęk.

Obrzęk może mieć różnorodną etiologię, może być objawem wielu chorób i dysfunkcji organizmu. Do najczęstszych przyczyn obrzęku należą:

 • uszkodzenie lub niewydolność układu limfatycznego,
 • niewydolność zastawek żylnych,
 • niewydolność jednego z narządów wewnętrznych (np. nerek, serca czy wątroby),
 • choroba np. zakrzepica żył głębokich, nowotwór,
 • uczulenie,
 • obrzęki hormonalne, charakterystyczne w okresie ciąży i połogu,
 • obrzęki z zasiedzenia (np. po długiej podróży w pozycji siedzącej albo wielu godzinach za biurkiem).

Niezależnie od przyczyny, obrzęk kończyn dolnych zawsze powinien być sygnałem ostrzegawczym. Nobrzęk nógie ma znaczenia czy siedzisz cały dzień w biurze, czy pracujesz fizycznie, czy przeszedłeś chemioterapię, czy wróciłeś z długiej podróży samolotem, czy też Twoja dieta jest bogata w sól. Jeśli zaobserwowałeś u siebie obrzęk nóg ( nawet niewielki objawiający się np. odbiciem gumki od skarpetek na Twojej łydce) powinien być to dla Ciebie sygnał ostrzegawczy i mobilizacja do zmiany kilku nawyków ( o tym poniżej) oraz wizyty u specjalisty.

Obrzęk nóg – pomoże fizjoterapeuta

Jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych u pacjentów z obrzękami kończyn jest drenaż limfatyczny. Manualny drenaż limfatyczny to rodzaj delikatnego masażu, który ma na celu pobudzenie naturalnego drenażu. Celem  drenażu limfatycznego jest przesuniecie limfy z obszaru jej zalegania do miejsca w ciele w  którym układ limfatyczny pracuje normalnie (nie ma zastoju limfy). Aby to zrobić osoba masująca musi najpierw „oczyścić” powierzchnię do której chce przepchnąć limfę. Zazwyczaj drenaż wykonywany jest w pozycji leżącej, jeśli jednak masz obrzęk głowy lub szyi drenaż może być wykonany w pozycji siedzącej. Podczas masażu poczujesz delikatny ucisk. Drenaż nie jest zabiegiem wykonywanym ze znaczną siła, nie jest to masaż sięgający głęboko.

Jeśli opuchnięte nogi to także Twój problem, skontaktuj się z nami i umów na skuteczną i bezpieczną terapię obrzęków – drenaż limfatyczny.

zapisz -się -na- masaż

 

Obrzęk nóg  – jak możesz sobie pomóc

Oczywiście najważniejsze w walce z obrzękiem nóg jest wykrycie pierwotnej przyczyny i walka z nią. Dodatkowo w przeciwdziałaniu obrzękom warto zastosować się do kilku poniższych rad:

 1. Jeśli to tylko możliwe trzymaj obrzęknięte kończyny w górze (no. na pufie podczas oglądania telewizji zamiast na podłodze).
 2. Unikaj ciepłych kąpieli i wizyt w saunie. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne i powoduje nasilenie przenikania płynu do przestrzeni międzykomórkowej.
 3. Jeśli Twoja praca ma charakter siedzący pamiętaj o przerwach i spacerach dzięki którym zmusisz swoje mięśnie do pracy i odprowadzania płynu z miejsca jego zalegania (uruchomisz tzw. pompę mięśniową).
 4. Zmniejsz ilość soli w diecie, a zwiększ ilość warzyw i owoców.
 5. Spożywaj codziennie dużą ilość płynów.
 6. Postaw na aktywność fizyczną. Pływanie, jogging, długie spacery czy jazda na rowerze praktykowane regularnie, zdecydowanie zadziałają przeciwko obrzękom Twoich nóg.
 7. Zainwestuj w dobre rajstopy lub getry uciskowe, przeciwżylakowe. W ten sposób wspomożesz krążenie w swoich kończynach. Są one istotne zwłaszcza podczas długich podróży w pozycji siedzącej.
 8. Unikaj noszenia ciasnych ubrań i nadmiernego ucisku (np. gumki od skarpetek) w obrzękniętej okolicy.
 9. Jeśli jest taka konieczność, postaraj się zmniejszyć swoją wagę.
 10. Unikaj palenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Nikotyna ma niekorzystny wpływ na układ krążenia.

 

Zamów wizytę
 • kladsio

  u mnie sie okazało ze mam obrzek limfatyczny stop i nie wiedziałam zbytnio co z tym zrobic, lekarze mi radzili rehabilitacje ale wgl nikt mi tego nie chciał wytłumaczyć tak zebym zrozumiala, o co z tymi obrzekami limfatycznymi chodzi poszukałam sobie na jakichś stronach i znalazłam ciekawy opis utaj http://maxstar.pl/obrzek-limfatyczny-konczyn.html gdzieś widziałam że ktos już to wstawiał, czy znacie może tą strone bo sie zainteresowalam tym