MobileMed - Rehabilitacja i fizjoterapia z dojazdem

Wizyty w godzinach : 7:30 - 20:00
Kontakt : + 48 604 999 555

Czym jest radikulopatia szyjna? cz. I

Czym jest radikulopatia szyjna? cz. I

Radikulopatia szyjna charakteryzuje się rwącym lub piekącym bólem, który może być zlokalizowany w szyi, barku, może promieniować do łopatki, przedramienia a nawet dłoni. Inne objawy to osłabienie zakresu ruchu w kończynie, mrowienie i drętwienia oraz problemy z koordynacją. Radikulopatia najczęściej występuje u osób po 50 roku życia.

Sportowcy, pracownicy fizyczni i osoby pracujące na urządzeniach drgających ( szczególnie wibracyjnych) są najbardziej narażeni na wystąpienie radikulopatii szyjnej. Ludzie którzy większość czasu spędzają w pozycji siedzącej oraz osoby z zapaleniem stawów kręgosłupa w odcinku szyjnym również mogą być w grupie ryzyka.

Fizjoterapeuta może pomóc zlikwidować nieprzyjemne objawy bólowe,  i przywrócić utracony komfort funkcjonowania. Większość przypadków radikulopatii szyjnej nie wymaga leczenia operacyjnego, a jedynie systematycznej rehabilitacji.

Co to jest radikulopatia szyjna?

Do radikulopatii szyjnej dochodzi gdy nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego ulegną uciskowi (kompresji). Ucisk ten może wystąpić z różnych powodów i być spowodowany wieloma czynnikami. U osób młodszych ucisk może być spowodowany np. urazem lub rozlaniem się dysku, u osób starszych najczęściej spowodowany jest zmianami zwyrodnieniowymi stawów kręgosłupa lub obniżeniem się wysokości dysku.

Kręgosłup szyjny składa się z siedmiu kręgów kostnych oddzielonych od siebie łącznotkankowymi dyskami. Zadaniem dysku jest amortyzacja wstrząsów podczas ruchu. Rdzeń kręgowy wychodzi z mózgu i przechodzi przez kręgosłup szyjny w kierunku kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego. Korzenie nerwów rdzeniowych wychodzą z rdzenia kręgowego i podążają do struktur, które unerwiają. Nerwy rdzeniowe wysyłają sygnały ruchowe do naszych mięśni, a także zbierają informacje o ich położeniu i odczuciach.

Rdzeń kręgowy jest jak pień drzewa, a nerwy są jak odchodzące od niego gałęzie. Ucisk powodujący radikulopatię może dotyczyć bezpośrednio nerwów, ale też podobne objawy wystąpią też jeśli kompresji podlega rdzeń kręgowy.

Rdzeń kręgowy i nerwy mogą być uciśnięte w wyniku:

  • zmian struktury kostnej w wyniku reumatiodalenego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów czy zmian kostnych związanych z wiekiem,
  • przepukliny dysku związanej z urazem lub zwyrodnieniem,
  • zwężenia kanału kręgowego,
  • guza uciskającego na nerw.

Kiedy nerw rdzeniowy ulega kompresji na wysokości odcinka szyjnego kręgosłupa nie ma możliwości swobodnego przepływu impulsów nerwowych pomiędzy mózgiem a mięśniami kończyny. Pacjenci często są zdziwieni, że pomimo oczywistego bólu w dłoni czy przedramieniu terapeuta czy lekarz twierdzi, że to ból powiązany z odcinkiem szyjnym. Wytłumaczenie jest proste. Nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego i znajdujące się na wysokości szyi to swoiste centrum dowodzenia kończyny górnej. Jeśli dzieje się z nimi coś nie tak ( np. ucisk czy kompresja) ma to wpływ na całą rękę.

Radikulopatia – co czujesz?

Objawy radikulopatii są uzależnione od tego, który nerw jest uciśnięty. Mogą obejmować:

  • ból w szyi, łopatce, ramieniu, górnej części klatki piersiowej, ból promieniujący do łokcia, przedramienia czy palców,
  • ból opisywany jako ostry, piekący rwący, jak wbijanie szpilek szczególnie w obszarze szyi,
  • ogólny tępy ból lub drętwienie w dowolnym miejscu wzdłuż szlaku nerwowego danego nerwu,
  • słabość, osłabienie w barku, ramieniu lub ręce,
  • ból nasila się podczas pewnych ruchów szyją,
  • w pewnych pozycjach szyi i ręki ból ulega złagodzeniu (zmniejsza się nacisk na korzeń nerwowy).

W kolejnym wpisie na naszym blogu przedstawimy jak zdiagnozować radikulopatię oraz jak może pomóc fizjoterapeuta. Zapraszamy.

 

Cierpisz na ból szyi lub kończyny niewiadomego pochodzenia? Ból utrudnia Ci funkcjonowanie? Już dziś umów się z jednym z naszych fizjoterapeutów. Zapraszamy.
 
Zapisz się na rehabilitację

Zamów wizytę