MobileMed - Rehabilitacja i fizjoterapia z dojazdem

Wizyty w godzinach : 7:30 - 20:00
Kontakt : + 48 604 999 555

Blog - Rehabilitacja i fizjoterapia

Najczęstsze urazy podczas wakacji

Najczęstsze urazy podczas wakacji

Podczas wakacji wyjeżdżamy w różne miejsca: góry, morze, jeziora. Czas, jaki spędzamy na świeżym powietrzu nie ogranicza się jedynie do leżenia w słońcu na plaży czy w cieniu na leżaku. Bardzo często dla zapracowanych osób jest to czas, w którym mogą się rozerwać, wyszaleć. Siedząc przy biurku nie narażamy swojego organizmu na kontuzję tak bardzo, jak podczas wspinaczki po górach czy grze w siatkówkę plażową.

Jakie są zatem najczęstsze urazy i jak ich unikać?

Najczęściej występującym urazem w trakcie wycieczek jest skręcenie kostki. Podczas spaceru po nierównym terenie wystarczy chwila by nieuważnie postawić stopę by nabawić się bólu, odczuwanego jako “rozerwanie się” czegoś w kostce. Uszkodzenie torebki stawowej i więzadeł objawia się szybkim opuchnięciem i pojawieniem krwiaka. Należy jak najszybciej unieruchomić staw elastycznym bandażem i unieść nogę do góry aby uniknąć narastającemu obrzękowi. Równie częste są złamania kości, jednak w tym przypadku samo unieruchomienie nie wystarczy, konieczna jest wizyta u lekarza w celu założenia gipsu.

Kolejnym pojawiającym się urazem są stłuczenia. Podczas wzmożonego ruchu fizycznego organizm jest narażony na silne uderzenia, które skutkują obrzękiem, zasinieniem oraz bólem przy dotyku. Z reguły wystarczają domowe okłady z octu lub specjalne maści, jednak jeśli nie ustąpią, warto wybrać się do lekarza, ponieważ jest to niepokojący objaw. Zwykle stłuczeniu ulegają stawy kolanowe, biodrowe, kostki, nadgarstki lub stawy barkowe.

Oprócz skręceń i stłuczeń, równie często spotykane są zwichnięcia oraz wybicia stawu. Podczas mocnego zamachu w trakcie gry w siatkówkę plażową czy w tenisa występuje szczególne ryzyko uszkodzenia stawów. W przypadku wystąpienia nagłego bólu podczas wykonywania opisanych wyżej czynności należy niezwłocznie zgłosić się do ortopedy w celu zdiagnozowania urazu. W wyniku urazu mogło też dojść do uszczerbku kości, czego nie wolno bagatelizować, ponieważ odłamki kości mogły się przemieścić i uszkodzić narządy wewnętrzne.

Aktywność ruchowa podczas wakacji jest niezmiernie ważna, jednak do wszystkiego należy podchodzić z rozsądkiem. Przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego zdecydujmy się na krótką rozgrzewkę, która przygotuje mięśnie na czekającą je aktywność. Po udanej zabawie należy przejść do rozciągania, które pozwoli odpocząć stawom i rozluźni mięśnie oraz zapobiegnie powstawaniu urazów.

*

Szybka pomoc po urazie jest bardzo ważna, dlatego nie zwlekaj z rehabilitacją. Odpowiednio dobrane masaże i ćwiczenia w krótkim czasie pozwolą wrócić do pełnej sprawności po kontuzji. 

Z nami uzyskasz pomoc już następnego dnia od zamówienia spotkania!

W celu zamówienia wizyty skontaktuj się z nami bezpośrednio:

telefonicznie: 544 44 00 00 lub 604 999 555

przez stronę: http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

Zobacz więcej

Ranking 10 najlepszych ośrodków rehabilitacyjnych NFZ Warszawa

Ranking 10 najlepszych ośrodków rehabilitacyjnych NFZ Warszawa

Rehabilitacji potrzebujemy coraz częściej – po kontuzji, złamaniu czy nadwyrężeniu mięśni. Bardzo często aby rehabilitacja była efektywna, musi być wykonywana przez dłuższy okres, aby miała czas zadziałać.

W Polsce jest obecnie około 70 tys. fizjoterapeutów, jednak większość z nich pracuje w prywatnych gabinetach lub klinikach. Alternatywą dla prywatnych zabiegów rehabilitacyjnych są ośrodki oferujące usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Poniższy ranking został stworzony dla miasta stołecznego Warszawa. Jako główne kryterium został przyjęty czas oczekiwania na zabieg. W każdym z poniżej podanych ośrodków czas oczekiwania na wizytę trwa około 2-4 tygodni, zwykle trwa to o wiele dłużej.

1. Falck Medycyna Region Centralny

Śródmieście

ul. Sapieżyńska 10

tel. 22 535 91 00

2. Zespół Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej Rekol-Med

Mokotów

ul. J.S.Bacha 2

tel. 22 843 64 94

3. Fundacja Rozwoju Medycyny Sportowej Lecznica Lekarska

Ochota

ul. Wawelska 5

tel. 22 825 89 85

4. Przychodnia Lekarska Wojskowej Akademii Technicznej Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Bemowo

ul. Kartezjusza 2

tel. 26 183 82 30

5. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Warszawa-Białołęka

Białołęka

ul. Milenijna 4

tel. 22 519 33 08

6. Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Rembertów

Rembertów

ul. Zawiszaków 23

tel. 22 515-44-17

7. ”Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Hipokrates” Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością

Ursus

ul. Plac Czerwca 1976 1

tel. 22 478 28 26

8. Wojskowy Instytut Medyczny

Praga Południe

ul. Szaserów 128

tel. 26 181 62 36

9. Centralna Wojskowa Przychodnia Lekarska „Cepelek” Sp. Zoz

Śródmieście

ul. Koszykowa 78

tel. 22 429 11 79

10. Centrum Rehabilitacji „Estetica-Med” K. M. Michalczyk S.C.

Praga Północ

ul. Ząbkowska 18/61

tel. 22 670 00 63

Bardzo ważne jest aby nie zwlekać z rehabilitacją, ponieważ im szybciej rozpoczniemy ćwiczenia, tym będą one skuteczniejsze i szybciej zobaczymy efekty. Należy pamiętać, że oprócz wyboru ośrodka rehabilitacyjnego, ważna jest dobrze przeprowadzona diagnoza oraz dobór odpowiednio wykształconego fizjoterapeuty.

Natychmiastowa reakcja na kontuzję w postaci poprawnie przeprowadzonej rehabilitacji pozwoli na  szybki powrót do pełnej sprawności i cieszenie się ze zdrowia przez długi czas.

W MobileMed oferujemy pomoc od ręki. Już następnego dnia możesz rozpocząć rehabilitację i wrócić do zdrowia z mgnieniu oka. Czas oczekiwania na rehabilitację jest bardzo długi, najszybciej można otrzymać pomoc po około 4 tygodniach. Warto pamiętać, że zdrowie jest bezcenne i nie warto przekładać rehabilitacji na później.

Zdecyduj się na nią już dziś i pozwól sobie na pomoc z naszymi specjalistami!

Zapraszamy Do Kontaktu:

Poprzez Maila: biuro@mobilemed.pl

Lub Telefonicznie: 544 44 00 00

 

 

Zobacz więcej

Poprawa zdrowia w domowym zaciszu

4182166296_f4e6206330_o

Poprawa zdrowia w domowym zaciszu

Zbliża się lato, czas wyjazdów do sanatoriów zdrowotnych. A co jeśli nie możemy wybrać się na zabiegi fizjoterapeutyczne poza dom? Wizją MobileMed jest dostęp do profesjonalnej rehabilitacji niezależnej od miejsca wykonywania. Obecnie ta usługa jest dostępna w kilku miejscach w Polsce. MobileMed oferuje domową rehabilitację w wielu miastach:

  • Warszawie,
  • Gdańsku,
  • Krakowie,
  • Poznaniu,
  • Łodzi,
  • Wrocławiu.

Głównym założeniem MobileMedu jest umożliwienie osobom w starszym wieku łatwego dostępu do masażu leczniczego i fizjoterapii. Ponieważ fizjoterapeuci MobileMed dojeżdżają bezpośrednio do domu, możesz skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia przy takich zabiegach jak:

Masaż leczniczy

Jest to jeden z rodzajów masażu klasycznego, jednak dostosowuje się go indywidualnie, w zależności od choroby jaka występuje u pacjenta. Zabieg ten szczególnie korzystnie wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych w przewlekłych chorobach zwyrodnieniowych reumatycznych czy nerwobólach. Istnieje cała gama różnych rodzajów masaży leczniczych. Najpopularniejszym jest masaż klasyczny, który pozytywnie wpływa na ciało i umysł, przede wszystkim zmniejszając napięcie mięśni i stawów. Prawidłowo wykonany, przyspiesza przemianę materii, wspomaga układ krążenia. Równie popularną odmianą masażu leczniczego jest masaż przeciwbólowy, podczas którego, fizjoterapeuta uciska wybrane miejsca punktowo przez kilka sekund co powoduje rozluźnienie mięśni i zwalczenie bólu.

Ćwiczenia ogólnie usprawniające

Celem tych ćwiczeń jest poprawa ogólnego stanu zdrowia i kondycji, wzmocnienie siły mięśni i stawów. Dodatkowym atutem zabiegu jest usprawnienie krążenia oraz utrzymanie dobrej czynności układu oddechowego i nerwowego. Główną zaletą jest długotrwała poprawa ogólnego samopoczucia oraz szybkie osiągnięcie pełnej sprawności po ustąpieniu schorzenia. Zabieg składa się z serii różnych ćwiczeń, które wpływają na elastyczność stawów oraz wytrzymałość mięśni. Ćwiczenia wykonywane są z przyborami, przy ławeczce lub drabince, ponieważ podstawowym założeniem tego rodzaju zabiegu jest to, że ruch też może być środkiem leczniczym. Ćwiczenia zaleca się głównie osobom, które ze względu na schorzenia, musiały spędzić w łóżku dłuższy czas i nie miały dostępu do aktywności fizycznej.

Terapia manualna

to masaż polegający na uciskaniu odpowiednich partii ciała w celu rozluźnienia stawów, jednak ciało nie składa się jedynie z nich, dlatego ten zabieg pomaga również na kości, tkankę miękką, skórę, więzadła oraz ścięgna. Dedykowany przede wszystkim osobom z dolegliwościami kręgosłupa i stawów. Efektywność zabiegu wynika głównie z dokładnego badania pacjenta i odpowiedniego dopasowania zabiegu do faktycznego stanu i schorzenia, a nie jedynie objawów.  Istnieje wiele rodzajów terapii manualnej.

wg koncepcji Mulligana

Opiera się na połączeniu mobilizacji stawowych z jednoczesną aktywnością osoby rehabilitowanej. Terapeuta jednocześnie wykorzystuje ruch mierny wykonywany swoimi rękoma z ruchem czynnym, wykonywanym przez pacjenta. Ogromną zaletą tej metody jest bezbolesność wykonywania tego zabiegu oraz jego długotrwałe efekty. Najczęściej stosowana jest przy leczeniu ograniczeń ruchomości stawów oraz bólu spowodowanego zaburzeniem gry stawowej. Stosuje się ją również w usuwaniu bólów i zawrotów głowy.

terapia McKenzie

Podobnie jak w koncepcji Mulligana, wykorzystywane są techniki wykonywane rękoma terapeuty, jak również samodzielne ruchy pacjenta. Założeniem tej terapii jest ból kręgosłupa spowodowany zmianami degeneracyjnymi krążka międzykręgowego. Jest to uraz mechaniczny, którego następstwa neutralizuje się ćwiczeniami dobranymi pod konkretnego pacjenta.

PNF – torowanie nerwowo-mięśniowe

Celem tego zabiegu jest zapewnienie pacjentowi terapii, jakiej jego organizm potrzebuje. Dzięki współpracy fizjoterapeuty z chorym wykorzystuje się zdrowe partie ciała by leczyć chore. Cały proces leczenia jest nastawiony na bezbolesną pracę, bez traumatycznych doznań i z nastawieniem na dalszą pracę w przyszłości. Terapia z założenia powinna składać się z jak największą ilością powtórzeń konkretnych ćwiczeń. Podczas całego procesu dąży się do usprawnienia organizmu oraz osiągnięcia maksymalnej możliwej samodzielności i aktywności pacjenta. Szczególne wskazania do rehabilitacji tą metodą są stany po udarach krwotocznych i niedokrwiennych mózgu, stwardnienie rozsiane, stany po urazach kręgosłupa oraz wszystkie neurologiczne i ortopedyczne schorzenia. Zaleca się te zabiegi również pacjentom ze schorzeniami przebiegającymi z zaburzeniami chodu oraz stany pourazowe i pooperacyjne, w których koniecznością jest odbudowanie masy mięśniowej.

*

Rehabilitacja to długotrwały proces, który przynosi długofalowe korzyści. Odpowiednio dopasowany i przeprowadzony pod okiem doświadczonego specjalisty może przynieść spektakularne efekty. Należy pamiętać, aby w przypadku doświadczenia urazu lub uciążliwego schorzenia, zdecydować się na fizjoterapię jak najszybciej, by zniwelować ból i odciążyć mięśnie oraz stawy jak najszybciej. Dzięki bogatej ofercie zabiegów fizjoterapeutycznych dla osób starszych, istnieje możliwość zapewnienia efektów jak po pobycie w sanatorium.

 

W celu zamówienia wizyty skontaktuj się z nami bezpośrednio:

telefonicznie: 544 44 00 00 lub 604 999 555

przez stronę: http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

 

 

Zobacz więcej
Zadbaj o swoje barki!

Zadbaj o swoje barki!

Z bólem barku boryka się coraz więcej osób, w różnym wieku. Przyczyny tej dolegliwości mogą być bardzo różne. Od przeciążenia, poprzez urazy, aż po zmiany zwyrodnieniowe stawów. Każdy jednak doskonale wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego właśnie w tym artykule przedstawiamy 5 porad, które pomogą Wam zachować zdrowie barków. Tak wiec do działa – zadbaj o swoje barki!

Zobacz więcej
Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to bardzo często występująca przewlekła choroba reumatyczna. Jej przyczyny nie są dokładnie znane, ale pewne jest, że na jej rozwój i przebieg mają wpływ czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne. Chorzy cierpiący na tę dolegliwość borykają się najczęściej z symetrycznym zapaleniem stawów, a także zmianami dotyczącymi organów wewnętrznych np. płuc, nerek i serca. Niestety RZS zgodnie z obecnym stanem wiedzy medycznej nie da się wyleczyć. Choroba ta przebiega z naprzemiennymi okresami zaostrzeń i remisji. Dla reumatyków najważniejsze jest spowolnienie postępowania choroby oraz ograniczenie do minimum negatywnych konsekwencji jej ataków. W tym artykule podpowiemy, jak na co dzień radzić sobie z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Zobacz więcej
Ból pleców u dzieci | MobileMed.pl

Ból pleców u dzieci | MobileMed.pl

Bóle pleców u dzieci i młodzieży mogą wynikać z wielu różnych przyczyn. W tym artykule opiszemy najczęstsze schorzenia wywołujące takie objawy. Podpowiemy też, na co zwrócić szczególną uwagę i kiedy zgłosić się na konsultację do specjalisty.

Zobacz więcej
Stwardnienie rozsiane – fakty

Stwardnienie rozsiane – fakty

Stwardnienie rozsiane   – definicja

Stwardnienie rozsiane (SM, sclerosis multiplex, sclerosis disseminatus) jest przewlekłą chorobą demielinizacyjną ośrodkowego układu nerwowego (ONU). Prawdopodobnie jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym.To jedna z najprostszych, ale też najbardziej trafnych definicji SM.

Zobacz więcej

 

Pierwszy rok życia dziecka, to najintensywniejszy okres jego rozwoju. Najwyraźniejsze zmiany są widoczne w motoryce niemowlaka. Stopniowo zaczyna coraz lepiej panować nad swoim ciałem i poruszać się. Niestety jest to też czas, gdzie niewielkie, mogłoby się wydawać zaniedbania, mogą okazać się bardzo uciążliwe w skutkach. Aby uniknąć tych nieprzyjemności warto już w pierwszych dniach życia wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty.

Rehabilitacja niemowląt  od pierwszych dni.  Dlaczego zawsze warto wybrać się ze swoim maluchem do rehabilitanta?

Jak wygląda konsultacja fizjoterapeutyczna niemowlaka?

Podczas wizyty u fizjoterapeuty większość czasu zajmuje wnikliwa obserwacja dziecka. W pierwszej kolejności ocenie podlega wygląd i zachowanie dziecka. Aby prawidłowo zweryfikować, czy wszystko jest w porządku mały pacjent powinien być zupełnie rozebrany. Rehabilitant też będzie sprawdzał, czy występują odruchy charakterystyczne dla danego okresu rozwojowego.

Dziecko będzie obserwowane podczas leżenia na brzuchu oraz na plecach, a także w trakcie ruchu, jeśli już potrafi samo się poruszać. Warto wiedzieć, że z każdym kolejnym miesiącem rozwoju zmieniają się pozycje oraz punkty podparcia podczas leżenia, więc na tej podstawie łatwo rozpoznać, czy tempo rozwoju jest prawidłowe. Ocenie podlega też interakcja z otoczeniem i reakcje na bodźce np. czy niemowlę wodzi wzrokiem za zabawką.

Jeśli przed wizytą zauważyliśmy jakieś problemy, to warto powiedzieć o tym fizjoterapeucie. Rehabilitant chętnie zapozna się też z dotychczasową dokumentacją medyczną, zwłaszcza, jeżeli dziecko zostało zdiagnozowane pod kątem jakiegoś schorzenia.

Rehabilitacja niemowląt. Częste zaburzenia w rozwoju dzieci

Wpływ na rozwój niemowlaka ma bardzo dużo czynników: przebieg ciąży i porodu, choroby i urazy, a także prawidłowa pielęgnacja i opieka. W tym bardzo dynamicznym dla dziecka czasie często mogą pojawić się różne nieprawidłowości.

Jednym z częściej spotykanych problemów są zaburzenia napięcia mięśniowego. Dziecko może przejawiać zbyt duże lub obniżone napięcie mięśni. W obu przypadkach konieczne jest podjęcie rehabilitacji.

Dzięki niej współdziałanie układu nerwowego i mięśniowego zostają przywrócone do normy. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji konieczne jest, nie tylko regularne odwiedzanie fizjoterapeuty, ale także wykonywanie określonych ćwiczeń w domu. Tylko taka współpraca daje dobre efekty terapeutyczne.

Rehabilitacja jest też wskazana m. in. jeśli dziecko urodziło się jako wcześniak, występują wady genetyczne np. zespół Downa lub wrodzone np. stopy końsko-szpotawe.

Jeśli obserwujesz u swojego dziecka niepokojące objawy,

 umów się na konsultację fizjoterapeutyczną!

MobileMed.pl +48 544 44 00 00, +48 604 999 555

http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

Dlaczego warto wybrać się do fizjoterapeuty, jeśli dziecko jest zdrowe?

Jeśli nie zauważyliście u dziecka żadnych niepokojących objawów, to także wart wybrać się do rehabilitanta. Fizjoterapeuta opowie jak wygląda prawidłowy przebieg zmian w przeciągu pierwszego roku życia. Dzięki temu dowiecie się, czego się spodziewać po dziecku w najbliższym czasie i jakie objawy powinny wzbudzić czujność.

Specjalista poza oceną prawidłowości rozwoju psycho- ruchowego podpowie, jak należy opiekować się dzieckiem.

Odpowiednie sposoby podnoszenia, trzymania, kąpieli czy przebierania mogą mieć kolosalny wpływ na dalszy rozwój jego motoryki. Warto poznać dobre wzorce, aby wspierać rozwój maluszka już od pierwszych dni. Prawidłowa opieka ma też korzystny wpływ na psychikę i emocje, dzięki czemu niemowlę będzie spokojniejsze.

Chcesz sprawdzić, czy wszystko jest w porządku?

Nie wiesz, jak prawidłowo nosić dziecko lub masz problemy z pielęgnacją?

Umów się na wizytę u jednego z naszych fizjoterapeutów.

+48 544 44 00 00, +48 604 999 555

http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

Zobacz więcej
Zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego – poradnik

Zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego – poradnik

Zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia (bicepsu) jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu barku. Dysfunkcja ta często rozwija się u osób które wykonują powtarzające się ruchy ręki ponad głową. Stan zapalny ścięgna mięśnia dwugłowego w okolicy łopatki rozwija się w czasie, a ból zazwyczaj jest większy podczas ruchu ramieniem. Podczas leczenia tej dysfunkcji fizjoterapeuta pracować będzie nad zniwelowaniem stanu zapalnego i modyfikacją sposobu wykonywania aktywności, zarówno codziennych, rekreacyjnych i sportowych.

Zobacz więcej
Ćwiczenia w ciąży – które wybrać

Ćwiczenia w ciąży – które wybrać

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. W tym okresie należy szczególnie dbać o swoje zdrowie i sprawność fizyczną.  Ćwiczenia w ciąży mogą być formą tej dbałości. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom przyszłe mamy mogą zmniejszyć dolegliwości bólowe, poprawić nastrój i lepiej przygotować się do porodu. Trzeba jednak pamiętać, że każdą formę aktywności należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Zobacz więcej