MobileMed - Rehabilitacja i fizjoterapia z dojazdem

Wizyty w godzinach : 7:30 - 20:00
Kontakt : + 48 604 999 555

Blog - Rehabilitacja i fizjoterapia

Zapalenie okostnej kości piszczelowej czyli Shin Splints

Zapalenie okostnej kości piszczelowej czyli Shin Splints

Jak często odczuwasz ból w łydkach? Jesteś biegaczem i po wysiłku boli Cię przednia część goleni? A może zdecydowałeś się na intensywny trening i teraz odczuwasz silny dyskomfort w okolicy łydek?

Ból w przedniej części podudzia nazywany jest często “bólem piszczeli”. Ale czy to oznacza, że bolą nas kości? Niekoniecznie. “Ból piszczeli” jest ciężki do poprawnego zdiagnozowania, istnieje wiele chorób, dla których taki ból jest objawem.

Jedną z wielu przyczyn bólów w piszczelach jest tzw. Shin Splits czyli zapalenie okostnej kości piszczelowej. Najczęściej występuje u osób aktywnych fizycznie. Do jego rozpoznania potrzeba lekarza, który wystawi odpowiednią diagnozę i ukierunkuje leczenie.

Zespół przeciążenia przyśrodkowej okolicy piszczeli

Jego objawem jest ostry ból wzdłuż wewnętrznej części goleni, występujący najczęściej po rozpoczęciu ćwiczeń. Ból znika po krótkim odpoczynku, ale zwykle towarzyszy mu opuchlizna lub bolesne zgrubienie. Dzieje się tak dlatego, że okostna (czyli zewnętrzna warstwa kości) ulega nieustannym zmianom, którym towarzyszy silny ból. Pod wpływem przewlekłych działań czynników zewnętrznych wokół okostnej tworzy się stan zapalny. Główną przyczyną wystąpienia przeciążenia mięśni jest zaburzenie ruchomości ścięgna Achillesa lub zbyt mocno napięty mięsień brzuchaty łydki. Jeśli nie występuje równowaga pomiędzy mięśniami w przedniej i tylnej części łydki często skutkuje to ostrym bólem. Siły pociągowe mięśni goleni silnie działają na okostną, a to z kolei powoduje dyskomfort i ból.

Przyczyny MTTS (Medial Tibial Stress Syndrome, czyli potocznie Shin Splints)

Błędne wykonywanie treningu
Zwykle występuje u początkujących osób, które bez odpowiedniego przygotowania zwiększają obciążenie treningu. Kość nie jest przygotowana na przyjęcie dodatkowego obciążenia i nie nadąża z zaadoptowaniem się do niego.
Inną przyczyną bólów w piszczelach może być szybki wzrost masy ciała związany z intensywnym treningiem lub częsta zmiana nawierzchni, na której się ćwiczy. Słaba technika biegu czy niewystarczająca wydolność mięśni stabilizujących wpływają na przeciążenia układu kostno-mięśniowe, co w efekcie może doprowadzić do różnych schorzeń.

Obuwie u biegaczy
Bardzo ważne jest aby wymieniać buty co około 500 przebiegniętych kilometrów. Z czasem buty zużywają się i tracą swoje zdolności ochronne i podporowe. Dodatkowo obuwie powinno być dostosowane do stopy, powierzchni na jakiej się ćwiczy i rodzaju aktywności. Materiał z jakiego wykonany jest but, a przede wszystkim podeszwa, różni się w zależności od twardości powierzchni na jakiej się trenuje. Buty sportowe osoby biegającej w lesie, na miękkiej nawierzchni, będą miały zupełnie inny rodzaj podeszwy niż osoby, która biega na asfalcie lub bieżni. W wielu sklepach sportowych można poprosić o pomoc sprzedawcę, doradzi on jakie obuwie będzie najlepsze dla naszego sportu. W przypadku źle dobranego obuwia narażamy nasz organizm na kontuzje, ponieważ stopy nie mają zapewnionej odpowiedniej amortyzacji co wpływa negatywnie na ciało.

Mechanika ruchu (biomechanika)
Nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu mięśniowego kończyn dolnych przyczyniają się do powstawania przeciążeń. Sposób w jaki funkcjonuje stopa, stawy skokowe czy kolano mają silny wpływ na obciążenie kości piszczelowej. Również takie zaburzenia w budowie anatomicznej kośćca jak płaskostopie, stop wydrążona czy różna długość kończyn przyczynia się do powstawania shin splints i nasilenia jego objawów. Niektóre ćwiczenia mogą wpłynąć na przyspieszenie procesu pojawienia się bólów w łydkach np. skakanie na skakance czy bieganie.

Ogólny stan zdrowia
Długoterminowe przyjmowanie niektórych leków (np. sterydowych leków przeciwzapalnych) może powodować osłabienie tkanki kostnej i w efekcie podwyższać ryzyko pojawienia się zapalenia okostnej piszczelowej.
Jak zdiagnozować zapalenie okostnej kości piszczelowej?
Aby poprawnie zdiagnozować zapalenie okostnej należy udać się do odpowiedniego ortopedy po zauważeniu u siebie występujących objawów: bólu z przedniej strony piszczeli, bólu po stronie zewnętrznej na przebiegu mięśni strzałkowych (w łydce), bólu najbardziej typowego dla shin splints czyli tego po stronie przyśrodkowej. Jeśli w dotyku czujesz zgrubienia występujące na piszczeli i wzmożone napięcie mięśni oraz skóry.

Podstawowym narzędziem diagnostycznym, którego używają lekarze do potwierdzenia schorzenia jest rentgen. Dodatkowo zleca się także USG, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa w celu wykluczenia uszkodzania tkanek miękkich.

Jak leczyć shin splints?

Po stwierdzeniu shin splints, pierwszą akcją jaka powinna zostać podjęta jest zmniejszenie intensywności treningu lub całkowite zaprzestanie go. Należy wprowadzić aktywność fizyczną jaka nie będzie obciążać układu kostno-mięśniowego. Po zaprzestaniu treningu najczęstszym błędem jest powrót do niego po kilku tygodniach, o tym samym obciążeniu. Powrót do tego samego treningu będzie bardzo bolesny, należy to robić stopniowo.

Pomocna w leczeniu shin splints może być krioterapia czyli leczenie zimnem. Jest to naturalny sposób na złagodzenie stanu zapalnego. Owiń cienkim ręcznikiem kuchennym kostki lodu i przyłóż do miejsca, w którym występuje stan zapalny. Spowoduje to zmniejszenie bólu i przyspieszy gojenie się tkanek.

Warto pomyśleć o opatrunkach uciskowych i tapingu, jeśli nie możemy zrezygnować z treningu, to na jego czas ucisk pomoże zmniejszyć dolegliwości i przeciążenie tkanek miękkich.

Jeśli chcesz zmniejszyć natężenie zapalenie możesz np. unieść kończyny dotknięte bólem powyżej poziomu serca. Nasze ciało naturalnie wpływa na odpływ krwi i limfy, co w efekcie spowoduje zmniejszenie ciśnienia w kończynie, co może pomóc w zniwelowaniu bólu.

Po konsultacji ze specjalistą zdecyduj się na rehabilitację. Mobilizacja stawów i tkanek miękkich czy ćwiczenia wzmacniające i rozciągające pomoże w zniwelowaniu napięcia w kończynie i przyczyni się do uśmierzenia bólu. W warunkach domowych możesz użyć wałka ortopedycznego (foam roller) i wyrolować napięte mięśnie.
W poważnych przypadkach, jeśli nie powiedzie się leczenie zapobiegawcze, niezbędne będzie unieruchomienie kończyny na 2-4 tygodnie za pomocą ortezy lub opatrunku gipsowego. W fazie ostrej mogą być potrzebne również leki sterydowe przyjmowane doustnie lub w formie kremu.

Zapobiegaj zamiast leczyć

Sport to zdrowie. Jednak uprawiany nierozsądnie, nieodpowiednio dobrany do możliwości naszego ciała może spowodować kontuzje lub nawet wywołać chorobę. Pamiętaj aby dawkować przeciążenie organizmu i dostosowywać je do obecnych możliwości. Zwiększaj ciężary lub przebiegany dystans powoli. Solidnie się rozgrzej, a po treningu porządnie rozciągnij. Ból powinien być sygnałem, że dzieje się coś niepożądanego. Nie bagatelizuj takiej informacji i zaprzestań wymagających elementów treningu oraz skonsultuj się ze specjalistą. Może to być początek jakiejś choroby i im wcześniej zostanie zdiagnozowana, tym szybciej powrócisz do pełnej sprawności i zminimalizujesz ryzyko powikłań. Zastosuj profilaktykę aby jak najbardziej zmniejszyć ryzyko kontuzji. Noś obuwie dobrane odpowiednio do nawierzchni na jakiej trenujesz, zmieniaj je w miarę zużycia. Nie zwiększaj zbyt szybko obciążenia ćwiczeń, rób to stopniowo. Dzięki temu długo będziesz się cieszyć elastycznością i siłą mięśni.

Zobacz więcej

Czym jest kręgozmyk zwyrodnieniowy i jak go leczyć?

 

Czym jest kręgozmyk zwyrodnieniowy i jak go leczyć?

Stawy kręgosłupa z czasem podlegają zmianom zwyrodnieniowym, odpowiednim do wieku. Zmiany te powodują degenerację stawów, co prowadzi do bólu, sztywności, a nawet do niestabilności. Kręgozmyk to zmiana anatomiczna, w której dochodzi do przemieszczenia kręgów wyżej leżących ku przodowi, w stosunku do kręgu położonego niżej. Bardzo często osoba dowiaduje się, że ma kręgozmyk po wykonaniu zdjęcia RTG zleconych przez lekarza. Czasami zdarza się, że zmiana budowy nie powoduje bólu pleców, jednak w większości przypadków ból jest mocno odczuwalny.

Kręgozmyk występuje najczęściej w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Najczęściej objawia się bólem całego odcinka lędźwiowego i może promieniować aż do kończyn dolnych. Nasila się podczas siadania i wstawania. Oprócz niedogodności jakim jest uciążliwy ból, konsekwencją nieleczonego kręgozmyku jest ogólne pogorszenie sprawności ruchowej, zaburzenia mięśni i czucia, a także inne zaburzenia neurologiczne.

Ból kręgosłupa spowodowany wystąpieniem kręgozmyku

Z wielu rodzajów kręgozmyku najczęstszym jest kręgozmyk zwyrodnieniowy. Bardzo często występuje wraz z ciasnotą kanału kręgowego i zazwyczaj powoduje ból pleców, który jest pierwszym objawem tej choroby. W wyniku występowania tych dwóch chorób mięśnie przykręgosłupowe wykonują wzmożoną pracę przez co napinają się mocniej. Do tego dochodzi ból promieniujący do pośladków lub nóg. O wiele rzadziej, ale równie prawdopodobnie, dochodzi do osłabienia siły mięśniowej i zaburzenia czucia w kończynach dolnych. Ludzie cierpiący na kręgozmyk zwykle skarżą się na ból zależny od zmiany pozycji lub podczas wysiłku fizycznego.

Wystąpienie kręgozmyku zwyrodnieniowego może mieć wiele przyczyn. Może rozwijać się na podłożu przewlekłym innych, już występujących, dolegliwości.

Najczęstszymi przyczynami powstawania kręgozmyku są na przykład:

  • wrodzona wada kręgu

Jest przyczyną, którą bardzo ciężko leczyć. Zmiany w kręgach mogły wystąpić już w okresie płodowym lub podczas dorastania i tego typu wady trudno jest odwrócić.

  • następstwa urazów ostrych jak i przeciążeniowych

Uraz ostry powstaje w wyniku nagłego urazu mechanicznego. Natomiast urazy przeciążeniowe występują w momencie wykonywania przez dłuższy czynności obciążającej kręgosłup np. wielogodzinne siedzenie przy komputerze lub pracowanie w ogródku ze schyloną głową.

  • stan zwyrodnieniowy kręgosłupa

Wynika z naturalnego procesu zużywania się organizmu i występuje wraz z wiekiem. Przyczyną zwyrodnień jest zanikanie mazi stawowej co z kolei skutkuje ocieranie kości o kość co powoduje ból.

  • degeneracja krążków międzykręgowych

Krążki międzykręgowe można przyrównać do “poduszeczek” występujących między kręgami. Służą one amortyzacji całego kręgosłupa i codziennie wykonują tytaniczną pracę. Zanikanie krążków to naturalny proces występujący z wiekiem, jego przyczyną może być także brak ruchu lub nadwaga. Wraz z zużywaniem się krążków, zanikają one co powoduje ból kręgosłupa.

Leczenie chirurgiczne kręgozmyku zwyrodnieniowego

Aby wykonać zabieg operacyjny osoba musi otrzymać bezwzględne wskazanie od lekarza o wystąpieniu ubytków neurologicznych. Zwykle ucisk jednego kręgu względem drugiego jest niewielki, jednak wraz z postępem ześlizgu może dochodzić do zwiększenia dolegliwości bólowych, drętwienia i osłabienia kończyn.

Innym wskazaniem jest nieustępowanie dolegliwości bólowych i pomimo zastosowania wszystkich metod leczenia nieoperacyjnego ból nadal występuje.

Zabieg ma na celu usztywnienie chorego segmenty kręgosłupa, aby zapobiegać w przyszłości jego niestabilności co jest przyczyną dolegliwości. Usztywnienie można uzyskać poprzez przeszczep tkanek kostnych własnych (autogennych) lub z banku kości (allogenicznych).

Uzyskanie zrostu kostnego jest szybsze i bardziej pewne przy dodatkowej stabilizacji. Obecnie najpopularniejszym sposobem jest użycie śrub przeznasadowych łączonych metalowymi prętami. Często używa się ich razem ze specjalnymi implantami, które mają zastępować krążek międzykręgowy.

Leczenie zachowawcze kręgozmyku zwyrodnieniowego

Sposób leczenia kręgozmyku zależy od objawów pacjenta. Często epizody o silnych dolegliwościach mogą wymagać jedynie 1-2-dniowego odpoczynku w łóżku. Aby zmniejszyć dolegliwość podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Można również rozważyć zastosowanie gorsetu w celu stabilizacji kręgosłupa.

Leczenie początkowych stadiów kręgozmyku może być poddane efektywnej rehabilitacji pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Zabiegi fizykoterapeutyczne i indywidualnie dobrane ćwiczenia mogą pomóc w uśmierzeniu bólu. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom, wzmacniają się osłabione mięśnie gorsetu kręgosłupa, co pomaga w niwelowaniu bólu i dalszym nieprzyjemnym skutkom zwyrodnienia kręgosłupa.

***

Skorzystaj z usług naszych wykwalifikowanych fizjoterapeutów i zdecyduj się na fizjoterapię kręgosłupa. Zadbamy o Ciebie i Twoje plecy. Z nami pozbędziesz się bólu!

Poprzez Stronę: www.mobilemed.pl/zamowienie-wizyty/

Lub Telefonicznie: 544 44 00 00

Zobacz więcej

Najczęstsze urazy podczas wakacji

Najczęstsze urazy podczas wakacji

Podczas wakacji wyjeżdżamy w różne miejsca: góry, morze, jeziora. Czas, jaki spędzamy na świeżym powietrzu nie ogranicza się jedynie do leżenia w słońcu na plaży czy w cieniu na leżaku. Bardzo często dla zapracowanych osób jest to czas, w którym mogą się rozerwać, wyszaleć. Siedząc przy biurku nie narażamy swojego organizmu na kontuzję tak bardzo, jak podczas wspinaczki po górach czy grze w siatkówkę plażową.

Jakie są zatem najczęstsze urazy i jak ich unikać?

Najczęściej występującym urazem w trakcie wycieczek jest skręcenie kostki. Podczas spaceru po nierównym terenie wystarczy chwila by nieuważnie postawić stopę by nabawić się bólu, odczuwanego jako “rozerwanie się” czegoś w kostce. Uszkodzenie torebki stawowej i więzadeł objawia się szybkim opuchnięciem i pojawieniem krwiaka. Należy jak najszybciej unieruchomić staw elastycznym bandażem i unieść nogę do góry aby uniknąć narastającemu obrzękowi. Równie częste są złamania kości, jednak w tym przypadku samo unieruchomienie nie wystarczy, konieczna jest wizyta u lekarza w celu założenia gipsu.

Kolejnym pojawiającym się urazem są stłuczenia. Podczas wzmożonego ruchu fizycznego organizm jest narażony na silne uderzenia, które skutkują obrzękiem, zasinieniem oraz bólem przy dotyku. Z reguły wystarczają domowe okłady z octu lub specjalne maści, jednak jeśli nie ustąpią, warto wybrać się do lekarza, ponieważ jest to niepokojący objaw. Zwykle stłuczeniu ulegają stawy kolanowe, biodrowe, kostki, nadgarstki lub stawy barkowe.

Oprócz skręceń i stłuczeń, równie często spotykane są zwichnięcia oraz wybicia stawu. Podczas mocnego zamachu w trakcie gry w siatkówkę plażową czy w tenisa występuje szczególne ryzyko uszkodzenia stawów. W przypadku wystąpienia nagłego bólu podczas wykonywania opisanych wyżej czynności należy niezwłocznie zgłosić się do ortopedy w celu zdiagnozowania urazu. W wyniku urazu mogło też dojść do uszczerbku kości, czego nie wolno bagatelizować, ponieważ odłamki kości mogły się przemieścić i uszkodzić narządy wewnętrzne.

Aktywność ruchowa podczas wakacji jest niezmiernie ważna, jednak do wszystkiego należy podchodzić z rozsądkiem. Przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego zdecydujmy się na krótką rozgrzewkę, która przygotuje mięśnie na czekającą je aktywność. Po udanej zabawie należy przejść do rozciągania, które pozwoli odpocząć stawom i rozluźni mięśnie oraz zapobiegnie powstawaniu urazów.

*

Szybka pomoc po urazie jest bardzo ważna, dlatego nie zwlekaj z rehabilitacją. Odpowiednio dobrane masaże i ćwiczenia w krótkim czasie pozwolą wrócić do pełnej sprawności po kontuzji. 

Z nami uzyskasz pomoc już następnego dnia od zamówienia spotkania!

W celu zamówienia wizyty skontaktuj się z nami bezpośrednio:

telefonicznie: 544 44 00 00 lub 604 999 555

przez stronę: http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

Zobacz więcej

Ranking 10 najlepszych ośrodków rehabilitacyjnych NFZ Warszawa

Ranking 10 najlepszych ośrodków rehabilitacyjnych NFZ Warszawa

Rehabilitacji potrzebujemy coraz częściej – po kontuzji, złamaniu czy nadwyrężeniu mięśni. Bardzo często aby rehabilitacja była efektywna, musi być wykonywana przez dłuższy okres, aby miała czas zadziałać.

W Polsce jest obecnie około 70 tys. fizjoterapeutów, jednak większość z nich pracuje w prywatnych gabinetach lub klinikach. Alternatywą dla prywatnych zabiegów rehabilitacyjnych są ośrodki oferujące usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Poniższy ranking został stworzony dla miasta stołecznego Warszawa. Jako główne kryterium został przyjęty czas oczekiwania na zabieg. W każdym z poniżej podanych ośrodków czas oczekiwania na wizytę trwa około 2-4 tygodni, zwykle trwa to o wiele dłużej.

1. Falck Medycyna Region Centralny

Śródmieście

ul. Sapieżyńska 10

tel. 22 535 91 00

2. Zespół Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej Rekol-Med

Mokotów

ul. J.S.Bacha 2

tel. 22 843 64 94

3. Fundacja Rozwoju Medycyny Sportowej Lecznica Lekarska

Ochota

ul. Wawelska 5

tel. 22 825 89 85

4. Przychodnia Lekarska Wojskowej Akademii Technicznej Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Bemowo

ul. Kartezjusza 2

tel. 26 183 82 30

5. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Warszawa-Białołęka

Białołęka

ul. Milenijna 4

tel. 22 519 33 08

6. Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Rembertów

Rembertów

ul. Zawiszaków 23

tel. 22 515-44-17

7. ”Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Hipokrates” Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością

Ursus

ul. Plac Czerwca 1976 1

tel. 22 478 28 26

8. Wojskowy Instytut Medyczny

Praga Południe

ul. Szaserów 128

tel. 26 181 62 36

9. Centralna Wojskowa Przychodnia Lekarska “Cepelek” Sp. Zoz

Śródmieście

ul. Koszykowa 78

tel. 22 429 11 79

10. Centrum Rehabilitacji “Estetica-Med” K. M. Michalczyk S.C.

Praga Północ

ul. Ząbkowska 18/61

tel. 22 670 00 63

Bardzo ważne jest aby nie zwlekać z rehabilitacją, ponieważ im szybciej rozpoczniemy ćwiczenia, tym będą one skuteczniejsze i szybciej zobaczymy efekty. Należy pamiętać, że oprócz wyboru ośrodka rehabilitacyjnego, ważna jest dobrze przeprowadzona diagnoza oraz dobór odpowiednio wykształconego fizjoterapeuty.

Natychmiastowa reakcja na kontuzję w postaci poprawnie przeprowadzonej rehabilitacji pozwoli na  szybki powrót do pełnej sprawności i cieszenie się ze zdrowia przez długi czas.

W MobileMed oferujemy pomoc od ręki. Już następnego dnia możesz rozpocząć rehabilitację i wrócić do zdrowia z mgnieniu oka. Czas oczekiwania na rehabilitację jest bardzo długi, najszybciej można otrzymać pomoc po około 4 tygodniach. Warto pamiętać, że zdrowie jest bezcenne i nie warto przekładać rehabilitacji na później.

Zdecyduj się na nią już dziś i pozwól sobie na pomoc z naszymi specjalistami!

Zapraszamy Do Kontaktu:

Poprzez Maila: biuro@mobilemed.pl

Lub Telefonicznie: 544 44 00 00

 

 

Zobacz więcej

Poprawa zdrowia w domowym zaciszu

4182166296_f4e6206330_o

Poprawa zdrowia w domowym zaciszu

Zbliża się lato, czas wyjazdów do sanatoriów zdrowotnych. A co jeśli nie możemy wybrać się na zabiegi fizjoterapeutyczne poza dom? Wizją MobileMed jest dostęp do profesjonalnej rehabilitacji niezależnej od miejsca wykonywania. Obecnie ta usługa jest dostępna w kilku miejscach w Polsce. MobileMed oferuje domową rehabilitację w wielu miastach:

  • Warszawie,
  • Gdańsku,
  • Krakowie,
  • Poznaniu,
  • Łodzi,
  • Wrocławiu.

Głównym założeniem MobileMedu jest umożliwienie osobom w starszym wieku łatwego dostępu do masażu leczniczego i fizjoterapii. Ponieważ fizjoterapeuci MobileMed dojeżdżają bezpośrednio do domu, możesz skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia przy takich zabiegach jak:

Masaż leczniczy

Jest to jeden z rodzajów masażu klasycznego, jednak dostosowuje się go indywidualnie, w zależności od choroby jaka występuje u pacjenta. Zabieg ten szczególnie korzystnie wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych w przewlekłych chorobach zwyrodnieniowych reumatycznych czy nerwobólach. Istnieje cała gama różnych rodzajów masaży leczniczych. Najpopularniejszym jest masaż klasyczny, który pozytywnie wpływa na ciało i umysł, przede wszystkim zmniejszając napięcie mięśni i stawów. Prawidłowo wykonany, przyspiesza przemianę materii, wspomaga układ krążenia. Równie popularną odmianą masażu leczniczego jest masaż przeciwbólowy, podczas którego, fizjoterapeuta uciska wybrane miejsca punktowo przez kilka sekund co powoduje rozluźnienie mięśni i zwalczenie bólu.

Ćwiczenia ogólnie usprawniające

Celem tych ćwiczeń jest poprawa ogólnego stanu zdrowia i kondycji, wzmocnienie siły mięśni i stawów. Dodatkowym atutem zabiegu jest usprawnienie krążenia oraz utrzymanie dobrej czynności układu oddechowego i nerwowego. Główną zaletą jest długotrwała poprawa ogólnego samopoczucia oraz szybkie osiągnięcie pełnej sprawności po ustąpieniu schorzenia. Zabieg składa się z serii różnych ćwiczeń, które wpływają na elastyczność stawów oraz wytrzymałość mięśni. Ćwiczenia wykonywane są z przyborami, przy ławeczce lub drabince, ponieważ podstawowym założeniem tego rodzaju zabiegu jest to, że ruch też może być środkiem leczniczym. Ćwiczenia zaleca się głównie osobom, które ze względu na schorzenia, musiały spędzić w łóżku dłuższy czas i nie miały dostępu do aktywności fizycznej.

Terapia manualna

to masaż polegający na uciskaniu odpowiednich partii ciała w celu rozluźnienia stawów, jednak ciało nie składa się jedynie z nich, dlatego ten zabieg pomaga również na kości, tkankę miękką, skórę, więzadła oraz ścięgna. Dedykowany przede wszystkim osobom z dolegliwościami kręgosłupa i stawów. Efektywność zabiegu wynika głównie z dokładnego badania pacjenta i odpowiedniego dopasowania zabiegu do faktycznego stanu i schorzenia, a nie jedynie objawów.  Istnieje wiele rodzajów terapii manualnej.

wg koncepcji Mulligana

Opiera się na połączeniu mobilizacji stawowych z jednoczesną aktywnością osoby rehabilitowanej. Terapeuta jednocześnie wykorzystuje ruch mierny wykonywany swoimi rękoma z ruchem czynnym, wykonywanym przez pacjenta. Ogromną zaletą tej metody jest bezbolesność wykonywania tego zabiegu oraz jego długotrwałe efekty. Najczęściej stosowana jest przy leczeniu ograniczeń ruchomości stawów oraz bólu spowodowanego zaburzeniem gry stawowej. Stosuje się ją również w usuwaniu bólów i zawrotów głowy.

terapia McKenzie

Podobnie jak w koncepcji Mulligana, wykorzystywane są techniki wykonywane rękoma terapeuty, jak również samodzielne ruchy pacjenta. Założeniem tej terapii jest ból kręgosłupa spowodowany zmianami degeneracyjnymi krążka międzykręgowego. Jest to uraz mechaniczny, którego następstwa neutralizuje się ćwiczeniami dobranymi pod konkretnego pacjenta.

PNF – torowanie nerwowo-mięśniowe

Celem tego zabiegu jest zapewnienie pacjentowi terapii, jakiej jego organizm potrzebuje. Dzięki współpracy fizjoterapeuty z chorym wykorzystuje się zdrowe partie ciała by leczyć chore. Cały proces leczenia jest nastawiony na bezbolesną pracę, bez traumatycznych doznań i z nastawieniem na dalszą pracę w przyszłości. Terapia z założenia powinna składać się z jak największą ilością powtórzeń konkretnych ćwiczeń. Podczas całego procesu dąży się do usprawnienia organizmu oraz osiągnięcia maksymalnej możliwej samodzielności i aktywności pacjenta. Szczególne wskazania do rehabilitacji tą metodą są stany po udarach krwotocznych i niedokrwiennych mózgu, stwardnienie rozsiane, stany po urazach kręgosłupa oraz wszystkie neurologiczne i ortopedyczne schorzenia. Zaleca się te zabiegi również pacjentom ze schorzeniami przebiegającymi z zaburzeniami chodu oraz stany pourazowe i pooperacyjne, w których koniecznością jest odbudowanie masy mięśniowej.

*

Rehabilitacja to długotrwały proces, który przynosi długofalowe korzyści. Odpowiednio dopasowany i przeprowadzony pod okiem doświadczonego specjalisty może przynieść spektakularne efekty. Należy pamiętać, aby w przypadku doświadczenia urazu lub uciążliwego schorzenia, zdecydować się na fizjoterapię jak najszybciej, by zniwelować ból i odciążyć mięśnie oraz stawy jak najszybciej. Dzięki bogatej ofercie zabiegów fizjoterapeutycznych dla osób starszych, istnieje możliwość zapewnienia efektów jak po pobycie w sanatorium.

 

W celu zamówienia wizyty skontaktuj się z nami bezpośrednio:

telefonicznie: 544 44 00 00 lub 604 999 555

przez stronę: http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

 

 

Zobacz więcej
Zadbaj o swoje barki!

Zadbaj o swoje barki!

Z bólem barku boryka się coraz więcej osób, w różnym wieku. Przyczyny tej dolegliwości mogą być bardzo różne. Od przeciążenia, poprzez urazy, aż po zmiany zwyrodnieniowe stawów. Każdy jednak doskonale wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego właśnie w tym artykule przedstawiamy 5 porad, które pomogą Wam zachować zdrowie barków. Tak wiec do działa – zadbaj o swoje barki!

Zobacz więcej
Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to bardzo często występująca przewlekła choroba reumatyczna. Jej przyczyny nie są dokładnie znane, ale pewne jest, że na jej rozwój i przebieg mają wpływ czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne. Chorzy cierpiący na tę dolegliwość borykają się najczęściej z symetrycznym zapaleniem stawów, a także zmianami dotyczącymi organów wewnętrznych np. płuc, nerek i serca. Niestety RZS zgodnie z obecnym stanem wiedzy medycznej nie da się wyleczyć. Choroba ta przebiega z naprzemiennymi okresami zaostrzeń i remisji. Dla reumatyków najważniejsze jest spowolnienie postępowania choroby oraz ograniczenie do minimum negatywnych konsekwencji jej ataków. W tym artykule podpowiemy, jak na co dzień radzić sobie z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Zobacz więcej
Ból pleców u dzieci | MobileMed.pl

Ból pleców u dzieci | MobileMed.pl

Bóle pleców u dzieci i młodzieży mogą wynikać z wielu różnych przyczyn. W tym artykule opiszemy najczęstsze schorzenia wywołujące takie objawy. Podpowiemy też, na co zwrócić szczególną uwagę i kiedy zgłosić się na konsultację do specjalisty.

Zobacz więcej
Stwardnienie rozsiane – fakty

Stwardnienie rozsiane – fakty

Stwardnienie rozsiane   – definicja

Stwardnienie rozsiane (SM, sclerosis multiplex, sclerosis disseminatus) jest przewlekłą chorobą demielinizacyjną ośrodkowego układu nerwowego (ONU). Prawdopodobnie jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym.To jedna z najprostszych, ale też najbardziej trafnych definicji SM.

Zobacz więcej

 

Pierwszy rok życia dziecka, to najintensywniejszy okres jego rozwoju. Najwyraźniejsze zmiany są widoczne w motoryce niemowlaka. Stopniowo zaczyna coraz lepiej panować nad swoim ciałem i poruszać się. Niestety jest to też czas, gdzie niewielkie, mogłoby się wydawać zaniedbania, mogą okazać się bardzo uciążliwe w skutkach. Aby uniknąć tych nieprzyjemności warto już w pierwszych dniach życia wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty.

Rehabilitacja niemowląt  od pierwszych dni.  Dlaczego zawsze warto wybrać się ze swoim maluchem do rehabilitanta?

Jak wygląda konsultacja fizjoterapeutyczna niemowlaka?

Podczas wizyty u fizjoterapeuty większość czasu zajmuje wnikliwa obserwacja dziecka. W pierwszej kolejności ocenie podlega wygląd i zachowanie dziecka. Aby prawidłowo zweryfikować, czy wszystko jest w porządku mały pacjent powinien być zupełnie rozebrany. Rehabilitant też będzie sprawdzał, czy występują odruchy charakterystyczne dla danego okresu rozwojowego.

Dziecko będzie obserwowane podczas leżenia na brzuchu oraz na plecach, a także w trakcie ruchu, jeśli już potrafi samo się poruszać. Warto wiedzieć, że z każdym kolejnym miesiącem rozwoju zmieniają się pozycje oraz punkty podparcia podczas leżenia, więc na tej podstawie łatwo rozpoznać, czy tempo rozwoju jest prawidłowe. Ocenie podlega też interakcja z otoczeniem i reakcje na bodźce np. czy niemowlę wodzi wzrokiem za zabawką.

Jeśli przed wizytą zauważyliśmy jakieś problemy, to warto powiedzieć o tym fizjoterapeucie. Rehabilitant chętnie zapozna się też z dotychczasową dokumentacją medyczną, zwłaszcza, jeżeli dziecko zostało zdiagnozowane pod kątem jakiegoś schorzenia.

Rehabilitacja niemowląt. Częste zaburzenia w rozwoju dzieci

Wpływ na rozwój niemowlaka ma bardzo dużo czynników: przebieg ciąży i porodu, choroby i urazy, a także prawidłowa pielęgnacja i opieka. W tym bardzo dynamicznym dla dziecka czasie często mogą pojawić się różne nieprawidłowości.

Jednym z częściej spotykanych problemów są zaburzenia napięcia mięśniowego. Dziecko może przejawiać zbyt duże lub obniżone napięcie mięśni. W obu przypadkach konieczne jest podjęcie rehabilitacji.

Dzięki niej współdziałanie układu nerwowego i mięśniowego zostają przywrócone do normy. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji konieczne jest, nie tylko regularne odwiedzanie fizjoterapeuty, ale także wykonywanie określonych ćwiczeń w domu. Tylko taka współpraca daje dobre efekty terapeutyczne.

Rehabilitacja jest też wskazana m. in. jeśli dziecko urodziło się jako wcześniak, występują wady genetyczne np. zespół Downa lub wrodzone np. stopy końsko-szpotawe.

Jeśli obserwujesz u swojego dziecka niepokojące objawy,

 umów się na konsultację fizjoterapeutyczną!

MobileMed.pl +48 544 44 00 00, +48 604 999 555

http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

Dlaczego warto wybrać się do fizjoterapeuty, jeśli dziecko jest zdrowe?

Jeśli nie zauważyliście u dziecka żadnych niepokojących objawów, to także wart wybrać się do rehabilitanta. Fizjoterapeuta opowie jak wygląda prawidłowy przebieg zmian w przeciągu pierwszego roku życia. Dzięki temu dowiecie się, czego się spodziewać po dziecku w najbliższym czasie i jakie objawy powinny wzbudzić czujność.

Specjalista poza oceną prawidłowości rozwoju psycho- ruchowego podpowie, jak należy opiekować się dzieckiem.

Odpowiednie sposoby podnoszenia, trzymania, kąpieli czy przebierania mogą mieć kolosalny wpływ na dalszy rozwój jego motoryki. Warto poznać dobre wzorce, aby wspierać rozwój maluszka już od pierwszych dni. Prawidłowa opieka ma też korzystny wpływ na psychikę i emocje, dzięki czemu niemowlę będzie spokojniejsze.

Chcesz sprawdzić, czy wszystko jest w porządku?

Nie wiesz, jak prawidłowo nosić dziecko lub masz problemy z pielęgnacją?

Umów się na wizytę u jednego z naszych fizjoterapeutów.

+48 544 44 00 00, +48 604 999 555

http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

Zobacz więcej