MobileMed - Rehabilitacja i fizjoterapia z dojazdem

Wizyty w godzinach : 7:30 - 20:00
Kontakt : + 48 604 999 555

Uraz mięśni kulszowo – goleniowych cz. 2

Uraz mięśni kulszowo – goleniowych cz. 2

Uraz grupy kulszowo – goleniowej to jeden z najczęstszych urazów kończyny dolnej. W skład mięśni kulszowo – goleniowych (tylnej grupy mięśni uda, ang hamstring) wchodzą mięśnie półścięgnisty, półbłoniasy oraz mięsień dwugłowy uda. Pod nazwą uraz mm kulszowo – goleniowych może kryć się uszkodzenie wszystkich trzech, bądź tylko jednego z w/w mięśni czy jego ścięgna.
Kiedy dotyczy nas niestety już taki uraz, zastanawiamy się jak go leczyć i co możemy zrobić aby sobie pomóc. Jaka jest rola rehabilitanta w procesie leczenia urazu mięśni kulszowo – goleniowych? O tym poniżej.

Uraz mięśni kulszowo – goleniowych – rola rehabilitacji

Fizjoterapeuta zawsze opracuje dokładny plan działania i postawi cele rehabilitacji zgodne z rozległością Twojego urazu, Twoja aktywnością w życiu codziennym a wreszcie Twoimi oczekiwaniami.

W pierwszych 24 – 48 godzinach należy przede wszystkim pamiętać tym, że:

  • odciążenia uszkodzonej okolicy, unikanie działań zmierzających do nadmiernego obciążenia takich jak bieganie, chodzenia, praca fizyczna,
  • jeśli masz duże problemy z chodzeniem należy rozważyć użycie pomocniczych kul łokciowych,
  • stosowania lodu w obszarze uszkodzenia 3-4 razy dziennie przez ok 15-20 minut – pamiętaj aby nie przykładać lodu bezpośrednio na skórę,
  • owijanie kompresyjne, aby przyśpieszyć wchłanianie obrzęku i bólu

Kiedy już lekarz ortopeda zezwoli na rehabilitację, będzie ona obejmować następujące obszary:

Zwiększanie zakresu ruchu:  jest to charakterystyczne zarówno dla mięśni jak i dla stawów, że sztywnieją po urazie. Kiedy już ból minie Twój fizjoterapeuta rozpocznie delikatne ćwiczenia przywracające prawidłowy zakres ruchu mięśni tylnej strony mięśni uda.

Przywracanie siły mięśniowej: również utrata siły mięśniowej może być następstwem urazu mięśni kulszowo – goleniowych. Twój fizjoterapeuta sprawdzi siłę mięśni obu kończyn dolnych i zaproponuje ćwiczenia wyrównujące ewentualne dysproporcje.

Terapia manualna: zabiegi ręczna zwane terapią manualną wpływają a polepszenie elastyczności, siły i wytrzymałości mięśni. Zwykle terapia manualna jest stosowana po każdym urazie ponieważ dociera ona tam, gdzie ciężko jest dotrzeć poprzez wykonywanie ćwiczeń.

Trening funkcjonalny: kiedy już odzyskasz siłę mięśni i zakres ruchu ważne jest abyś nauczył się funkcjonować i w taki sposób prowadzić swoją codzienną aktywność aby nie obciążać nadmiernie miejsca urazu. Twój fizjoterapeuta opracuje specjalny trening funkcjonalny odpowiedni dla poziomu Twojej sprawności i Twojej codziennej aktywności.

Opieka po leczeniu chirurgicznym: jeśli Twój uraz jest na tyle poważny, że ortopeda zaleci wykonanie zabiegu chirurgicznego, fizjoterapeuta poprowadzi rehabilitację pooperacyjną.

Czy można zapobiec urazom mięśni kulszowo – goleniowych?

Ryzyko kontuzji mięśni kulszowo – goleniowych można zmniejszyć w następujący sposób:

  • zawsze, ale to zawsze rozgrzewaj się przed aktywnością sportową,
  • jeśli rozpoczynasz nową aktywność sportową, nie zaczynaj od ekstremalnych wyzwań, a stopniowo adaptuj się do coraz większych obciążeń i nowych wzorców ruchu,
  • słuchaj swojego ciała i zastosuj rozciąganie po każdym treningu, a jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort w jakiejś części ciała – nigdy nie zaszkodzi schłodzić to miejsce lodem po zakończonym treningu,
  • naucz się wykonywać przysiady w prawidłowy sposób, i stosuj tą metodę zawsze, a zwłaszcza podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów z podłoża.

 

 Uraz mięśni kulszowo – goleniowych cz. 1

 

Przeszedłeś uraz mięśni kulszowo – goleniowych? Potrzebujesz rehabilitacji? Nie czekaj i już dziś zgłoś się do nas i skorzystaj z naszej bogatej oferty i doświadczenia naszego zespołu.


Zapisz się na rehabilitację

Zamów wizytę