Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt: +48 544 440 000
Logo MobileMed
Strona główna » Blog » 9 fizjoterapeutycznych wskazówek dla pacjentów w starszym wieku

9 fizjoterapeutycznych wskazówek dla pacjentów w starszym wieku

9 fizjoterapeutycznych wskazówek dla pacjentów w starszym wieku

Nie możemy zatrzymać czasu. Ale możemy sprawić, by nasz organizm był długo sprawny i zdrowy. Odpowiedni rodzaj i ilość aktywności fizycznej może pomóc zażegnać wiele problemów zdrowotnych związanych z wiekiem. Fizjoterapeuci są ekspertami od ruchu i aktywności fizycznej. Zaproponowane przez nich rozwiązania mogą zdziałać prawdziwe cuda – przezwyciężyć ból, pomóc zachować niezależność, obniżyć poziom cukru we krwi czy poprawić jakość oddychania.

Oto lista 9 wskazówek, które pomogą Ci lepiej funkcjonować

  1. Nie pozwól aby przewlekły ból był Twoim „szefem” – każdego roku miliony ludzi cierpi z powodu przewlekłego bólu – bardzo często spowodowanego problemami z układem kostnym. Leczenie przewlekłego bólu pochłania znaczne środki, jest długotrwałe i niestety często mało skuteczne. Prawidłowe , codzienne ćwiczenia zwiększające mobilność, siłę mięśni oraz ich elastyczność wpłyną nie tylko na złagodzenie objawów bólu podczas poruszania się ale także na ogólną poprawę sprawności. Nie rezygnuj z aktywności nawet przy przewlekłych bólach narządu ruchu.

2. Nawet jeśli jesteś osobą w starszym wieku, możesz zwiększyć siłę swoich mięśni – badania pokazują, że nawet u osób po 70 roku życia systematyczna aktywność fizyczna wpływa na poprawę siły mięśniowej. Silniejsze mięśnie to większa sprawność na co dzień i większe możliwości samoobsługi. Pamiętaj jednak, że nie każde ćwiczenie jest dla Ciebie wskazane – skonsultuj się z fizjoterapeutą lub trenerem personalnym.

3. Być może wcale nie potrzebujesz operacji i garści leków aby zmniejszyć ból kręgosłupa – wciąż – pomimo licznych dowodów naukowych na skuteczność rehabilitacji w tej dziedzinie- ból pleców jest leczony jedynie farmakologicznie lub operacyjnie. Zanim zdecydujesz się na operację lub sięgniesz po kolejny proszek przeciwbólowy skonsultuj się z dobrym fizjoterapeutą. Być może systematyczna terapia uchroni Cię przed interwencją chirurgiczną i stosem połykanych co dzień tabletek.

4. Ćwicząc możesz obniżyć ryzyko cukrzycy – szacuje się, że ok. ¼ populacji ma cukrzycę – rozpoznaną bądź tez nie, a ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Otyłość i brak aktywności fizycznej może narazić Cię w większym stopniu na ryzyko tej choroby. Regularna, rutynowa aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania i profilaktyki przed rozwojem tej choroby.

5. Ćwiczenia mogą pomóc uniknąć upadków i pomóc zachować niezależność – jedna na trzy dorosłe osoby po 65 roku życia upada co najmniej raz w roku. Ponad połowa osób po 65 roku życia ma problemy z poruszaniem się, w tym z przejściem nawet krótkich dystansów. Ćwiczenia z fizjoterapeutą zmniejszają ryzyko upadków, zwiększają koordynację i równowagę. Profilaktyka upadków to przede wszystkim profilaktyka ich następstw a więc złamań kończyn, urazów głowy itp.

6. Ćwicz dla swoich kości – osteoporoza i słaby, łamliwy kościec to kolejny problem zdrowotny dotykający ludzi w starszym i podeszłym wieku – ćwiczenia równoważne, chodzenia, jogging, taniec a nawet delikatne ćwiczenia oporowe wykonywane pod okiem fizjoterapeuty wpłyną na poprawę jakości kośćca i zmniejszenie utraty masy kostnej.

7. Twoje serce chce ćwiczyć – choroby serca to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów. Jednym z najskuteczniejszych (obok farmakoterapii) sposobów zapobiegania im jest oczywiście ruch. Zarówno badania naukowe jak i sami pacjenci są zgodni co do tego, że aktywność fizyczna pozwala poprawić jakość życia, samopoczucie i spowalnia rozwój choroby. A więc ćwicz dla swojego serca.

8. Twój mózg chce ćwiczyć – nasz mózg potrzebuje stymulacji aby się rozwijać i podtrzymać swoją sprawność. Udowodniono, że osoby aktywnie fizyczne nawet w starszym wieku są w mniejszym stopniu narażone na rozwój problemów z pamięcią a także na wystąpienie choroby Alzheimera.

9. Nie jesteś skazany z życie z nietrzymaniem moczu – odpowiednio dobrane ćwiczenia mięśni zwieraczy cewki moczowej mogą zredukować problem nietrzymania moczu. Nie słyszałeś o takiej możliwości? Koniecznie skontaktuj się z jednym z naszych fizjoterapeutów. I zwiększ komfort swojego życia.