Zastanów się jak to jest z aktywnością w Twojej rodzinie? Czy oprócz spaceru na przystanek ćwiczysz? Czy Twoje dziecko ma czas na swobodną zabawę na świeżym powietrzu? Czy ćwiczy na w-fie? Czy masz czas aby chociaż raz na tydzień pójść na spokojny spacer?
A przede wszystkim czy aktywność fizyczna, ruch są w jakikolwiek sposób dla Was ważne?
Ale czy zdajesz sobie sprawę, z tego, że aktywność fizyczna – jej podjęcie i utrzymanie regularności to najlepszy sposób, dzięki któremu w Twojej rodzinie nie będzie problemu otyłości ani związanych z nią konsekwencji zdrowotnych. Dzięki aktywności fizycznej Twoje dzieci będą rosły zdrowo, a Ty będziesz miał radość i chęć do życia każdego dnia. Brzmi jak największy na świecie truizm? Być może tak, ale to wszystko prawda
Jako fizjoterapeuci zgadzamy się w pełni z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i WHO które mówią o tym, że :
wszystkie dzieci niezależnie od wieku powinny spędzać przynajmniej godzinę dziennie na różnorodnych formach aktywności ruchowej,
wszyscy dorośli powinni ćwiczyć przynajmniej 2 godziny i 30 min z umiarkowaną intensywnością w ciągu tygodnia, lub co najmniej godzinę i 30 minut z intensywnością dużą.
Wiadomo, bo ruch to zdrowie. Ale co to właściwie oznacza? Dziecko które jest aktywne fizycznie zapewnia sobie prawidłowy rozwój mięśni, kości i stawów (układ mięśniowo – szkieletowy), podczas ruchu do rozwoju i prawidłowej pracy stymulowane są układ oddechowy i układ krążenia – czyli dwa kluczowe układy dla funkcjonowania człowieka. Ruch pobudza harmonijny i spójny rozwój układu nerwowego – dziecko ćwiczy koordynację ciała, balans i równowagę. Ruch hartuje układ odpornościowy i sprzyja zapobieganiu chorobom. Ruch wreszcie pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.
To dla Ciebie wciąż mało?
Naukowcy udowodnili, ale na własnej skórze i po samopoczuciu swojego dziecka możesz też zauważyć, że ruch poprawia nastrój, a nawet poprawia kondycję psychiczną. Ale też aktywnoścć i ruch poprawiają jakość snu.
Naukowcy są zgodni – aktywność fizyczna pomaga złagodzić objawy depresji, jeśli takie u młodego człowieka pojawiają się.
Bywa i tak, że w rodzinie pojawiają się różne problemy zdrowotne, co w konsekwencji prowadzi do zaprzestania aktywności przez jednego z jej członków lub też całą rodzinę.
Często problemy zdrowotne takie jak otyłość, cukrzyca czy stan po zawale serca budzą obawy przed ruchem, ćwiczeniami i wszelką aktywnością fizyczna. A zupełnie niesłusznie. Korzyści wynikające z aktywności w przypadku takich osób przewyższają potencjalne ryzyko. Ale trzeba ćwiczyć mądrze, rozsądnie, najlepiej pod okiem specjalisty.Fizjoterapeuci mają rozległą wiedzę na temat różnorodnych form aktywności sportowej, także na temat tej przeznaczonej dla osób z problemami takimi jak otyłość, cukrzyca typu 2 czy stan po zawale serca. Wiedza ta pozwala im dobrać rodzaj aktywności wskazanej dla pacjenta z dużą otyłością, czy dla tego po przebytym udarze czy też dla osoby ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa.
Porcja ruchu jest niezbędna dla Twojego dziecka. Ruchu jest niezbędna dla Ciebie. Twoje dziecko wzmacnia swój organizm, kiedy się rusza. Ty, dzięki specjalnie dobranym ćwiczeniom, możesz zmniejszyć towarzyszący Ci ból, zniwelować ryzyko zawału czy udaru, wreszcie – zgubić zbędne kilogramy.
Oczywiście tyle ile się da…natomiast są też pewne normy, których warto przestrzegać, bo to niezbędne dla młodego człowieka minimum.
Najłatwiej jest z maluchami – są one zazwyczaj bardzo ruchliwe i energiczna. Wystarczające jest więc stworzenie im warunków do ruchu – takim warunkiem może być chociażby dość luźny strój do zabawy, nieograniczający ruchów, ale tez czas rodzica i przestrzeń do zabawy.
U dzieci i młodzieży w wieku szkolnym o aktywność trzeba już zadbać w bardziej zorganizowany sposób – systematyczne, zorganizowane zajęcia o różnorodnych formach ruchu, zaplanowane w czasie tygodnia są dobrym rozwiązaniem. Sztuki walki, taniec, sporty zespołowe, pływanie – warto włączyć w codzienną rutynę zajęcia dodatkowe. Oczywiście obok uczęszczania na wychowanie fizyczne w szkole – jako zajęcia dodatkowe.