Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Alzheimer – proste wskazówki pomocne w codziennym funkcjonowaniu

Alzheimer – proste wskazówki pomocne w codziennym funkcjonowaniu

Alzheimer

Opieka nad osobą chorą na Alzheimera wymaga od opiekuna wiele cierpliwości, kreatywności ale też elastyczności. Aby zmniejszyć swoje obawy i poznać odpowiedz na kilka nurtujących Cię pytań przeczytaj nasze wskazówki dotyczące realizacji codziennych zadań. Zapraszamy do lektury.

 

We wczesnych stadiach choroby Alzheimera Twój bliski może wciąż żyć i funkcjonować samodzielnie. Jednak wraz z nieuniknionym rozwojem choroby  zdolność chorych do samodzielnego funkcjonowania zmniejsza się ,aż do zupełnej niemożności opieki nad samym sobą. Jest jednak kilka prostych sposobów, aby pomimo rozwoju choroby i zwiększonej potrzeby opieki,  zapewnić choremu poczucie przynajmniej częściowej możliwości decydowania o samym sobie.

Alzheimer – Zmniejsz frustrację

Osoba, która ma Alzheimera może stać się niespokojny,nawet agresywny, zachowania te prowokuje sytuacja w której chory ma trudności z wykonaniem nawet najprostszych czynności dnia codziennego. Zatem aby ograniczyć wyzwania i złagodzić frustracje: 

Alzheimer – Bądź bardziej elastyczny

Niestety zdolność bliskiej Ci osoby do samodzielnego funkcjonowania będzie spadać systematycznie. Zdarzają się sytuacje, że pogorszenie następuje z dnia na dzień, dlatego musisz być bardzo elastyczny, przygotowany i odporny na zmiany harmonogramu dnia chorego oraz na poświęcanie mu coraz większej uwagi i troski.

Kilka przykładów. Jeżeli ulubione jedzenie staje się nieatrakcyjne z dnia na dzień, nie próbuj niczego przeforsować na siłę, większą korzyścią dla Ciebie i chorego będzie zmiana menu niż przekonywanie go na siłę, że przecież to Twoja ulubiona zupa, czy makaron. Jeżeli Twój bliski zaczyna upierać się przy ubieraniu tego samego stroju codziennie, zastanów się nad zakupem kilku sztuk identycznego ubrania, abyś mogła/mógł podmieniać brudne na czyste np. w czasie kąpieli.

W przypadku długotrwałej opieki nad osobą z chorobą Alzheimera warto zastanowić się nad zmniejszeniem codziennych standardów. Jeżeli codzienna kąpiel była obowiązkiem przez poprzednie 20 lat, a w tym momencie choremu bardziej odpowiada prysznic, nie ma potrzeby upierać się przy kąpieli, nawet 20 letnie przyzwyczajenie warto zmienić w imię sprawnego i spojonego codziennego funkcjonowania.

Alzheimer – Stwórz bezpieczne otoczenie

Choroba Alzheimera zmniejsza zdolność do oszacowania ryzyka konkretnego działania, a także do podejmowania decyzji, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo przestrzeni w której każdego dnia porusza się chory.

Każdy chory na chorobę Alzheimera doświadcza jej objawów i progresu w indywidualny dla niego sposób. W związku z tym metody opiekuńcze również muszą być różne i indywidualnie dobrane dla każdego chorego. Jest jednak wiele prostych czynności które mogą pomóc każdej osobie zmagającej się z tą chorobą, warto je znać, stosować i usprawniać tym funkcjonowanie bliskich nam chorych. 

error: Treść jest chroniona !!