Opieka nad osobą chorą na Alzheimera wymaga od opiekuna wiele cierpliwości, kreatywności ale też elastyczności. Aby zmniejszyć swoje obawy i poznać odpowiedz na kilka nurtujących Cię pytań przeczytaj nasze wskazówki dotyczące realizacji codziennych zadań. Zapraszamy do lektury.
We wczesnych stadiach choroby Alzheimera Twój bliski może wciąż żyć i funkcjonować samodzielnie. Jednak wraz z nieuniknionym rozwojem choroby  zdolność chorych do samodzielnego funkcjonowania zmniejsza się ,aż do zupełnej niemożności opieki nad samym sobą. Jest jednak kilka prostych sposobów, aby pomimo rozwoju choroby i zwiększonej potrzeby opieki,  zapewnić choremu poczucie przynajmniej częściowej możliwości decydowania o samym sobie.
Osoba, która ma Alzheimera może stać siÄ™ niespokojny,nawet agresywny, zachowania te prowokuje sytuacja w której chory ma trudnoÅ›ci z wykonaniem nawet najprostszych czynnoÅ›ci dnia codziennego. Zatem aby ograniczyć wyzwania i zÅ‚agodzić frustracje:Â
Niestety zdolność bliskiej Ci osoby do samodzielnego funkcjonowania będzie spadać systematycznie. Zdarzają się sytuacje, że pogorszenie następuje z dnia na dzień, dlatego musisz być bardzo elastyczny, przygotowany i odporny na zmiany harmonogramu dnia chorego oraz na poświęcanie mu coraz większej uwagi i troski.
Kilka przykładów. Jeżeli ulubione jedzenie staje się nieatrakcyjne z dnia na dzień, nie próbuj niczego przeforsować na siłę, większą korzyścią dla Ciebie i chorego będzie zmiana menu niż przekonywanie go na siłę, że przecież to Twoja ulubiona zupa, czy makaron. Jeżeli Twój bliski zaczyna upierać się przy ubieraniu tego samego stroju codziennie, zastanów się nad zakupem kilku sztuk identycznego ubrania, abyś mogła/mógł podmieniać brudne na czyste np. w czasie kąpieli.
W przypadku długotrwałej opieki nad osobą z chorobą Alzheimera warto zastanowić się nad zmniejszeniem codziennych standardów. Jeżeli codzienna kąpiel była obowiązkiem przez poprzednie 20 lat, a w tym momencie choremu bardziej odpowiada prysznic, nie ma potrzeby upierać się przy kąpieli, nawet 20 letnie przyzwyczajenie warto zmienić w imię sprawnego i spojonego codziennego funkcjonowania.
Choroba Alzheimera zmniejsza zdolność do oszacowania ryzyka konkretnego działania, a także do podejmowania decyzji, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo przestrzeni w której każdego dnia porusza się chory.
Każdy chory na chorobÄ™ Alzheimera doÅ›wiadcza jej objawów i progresu w indywidualny dla niego sposób. W zwiÄ…zku z tym metody opiekuÅ„cze również muszÄ… być różne i indywidualnie dobrane dla każdego chorego. Jest jednak wiele prostych czynnoÅ›ci które mogÄ… pomóc każdej osobie zmagajÄ…cej siÄ™ z tÄ… chorobÄ…, warto je znać, stosować i usprawniać tym funkcjonowanie bliskich nam chorych.Â