Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Apteczka narciarza

Apteczka narciarza

apteczka narciarza

Zbliża się zima, a wraz z nią rozpoczęcie sezonu narciarskiego. I chociaż wyjazd na narty to zawsze wielka frajda, warto przygotować się do niego również pod kontem ewentualnych urazów i kontuzji. Watro pomyśleć o skompletowaniu i zabraniu ze sobą apteczki narciarza.

Co każdy narciarz powinien mieć w swoim zestawie pierwszej pomocy? Oto kilka naszych propozycji.

Zachęcamy do skomponowania swojej apteczki narciarza. Aby mieć pewność, że nic nie zaskoczy Cię podczas zimowego szaleństwa, a drobny uraz czy kontuzja nie popsuje radości z kolejnych zjazdów.

Apteczka narciarza – to powinno się w niej znaleźć:

Lód w spreju i okład żelowy  typu „ciepło-zimno” – pierwszy jest niezastąpiony jako środek natychmiast znieczulający w razie urazu czy stłuczenia. Drugi ochłodzony w lodówce działa znieczulająco na ból mięśni i tkanek miękkich (np. w przypadku przeciążenia), a stosowany w krótkim czasie po urazie zapobiega lub wpływa na zmniejszenie obrzęków.

Środki opatrunkowe – upadek i kontuzja czy rana skóry może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu narciarzowi. Pamiętaj aby zawsze mieć w swojej apteczce bandaż elastyczny do usztywnienia kontuzjowanej kończyny, jałowe opatrunki gazowe, środek odkażający oraz plaster na ranapteczka narciarzay i otarcia.

Maść rozgrzewająca – niezbędna w szczególnie aby dogrzać miejsca „starych” urazów i kontuzji tuż przed samymi zjazdami  (szczególnie jeśli planujesz długie i intensywne trasy zjazdowe danego dnia). Bardzo popularna są m. in. maść końska lub maść bengaj czy inne przeznaczone dla sportowców. Maść rozgrzewająca sprawdza się też dobrze przy przewlekłych bólach mięśni.

Maść przeciwbólowa, przeciwzapalna –  np. Voltaren, Olfen, Naproxen, Diclofenac, Mobilat. Jest to absolutny „must have” apteczki każdego sportowca, także narciarza czy snowboardzisty. Niezbędne w przypadku drobnych przeciążeń, urazów czy kontuzji. Niezastąpione w walce ze stanem zapalnym i towarzyszącym mu bólem.

Kosmetyki ( tłusty krem ochronny i dobra pomadka nawilżająca usta) – niezależnie od pogody usta narciarza  powinny być dobrze nawilżone, co zapobiegnie ich pękaniu i krwawieniu. Tłusty krem ochronny najlepiej z filtrem UV ochroni skórę przed szkodliwym działaniem mrozu a także silnego słońca. Nie ma znaczenia czy słońce świeci mocno, czy nieśmiało wygląda zza chmur, twarz (szczególnie nos i policzki) jeśli są odsłonięte zawsze powinny być pokryte ochronną warstwą kremu z filtrem.

Krople do oczu –  będą niezastąpione w razie konieczności wypłukania z oka ciała obcego. Możesz wybrać z szerokiej gamy kropli nawilżających lub też zastąpić je dostępną w aptekach solą fizjologiczną w opakowaniach jednorazowych.apteczka narciarza

Podstawowe leki na przeziębienie –  niestety przeziębienie czy nawet grypa może dopaść nas nawet na wymarzony urlopie. Warto mieć przy sobie witaminę C, leki przeciwgorączkowe, tabletki od bólu gardła czy syrop na kaszel. Im szybciej zadziałamy i zwalczymy przeziębienie tym sprawniej wrócimy na stok.

Plastry na otarcia – warto zainwestować w dobre plastry na otarcia i przetestować je wcześniej przed zjazdami, Tak żeby mieć pewność, że nie odkleją się w najmniej oczekiwanym momencie. Jeździsz przecież w butach których nie nosisz na co dzień, więc na Twoich stopach mogą pojawić się otarcia czy też pęcherze.

 

Planujesz wyjazd na narty? Dowiedz się więcej na temat przygotowania do sezonu narciarskiego. Zapraszamy do lektury.

error: Treść jest chroniona !!