Kiedy tylko dotknie nas ból pięty od razu w naszej głowie włącza się światełko – o nie, to na pewno ostroga piętowa. A jak się okazuje przyczyn bólu pięty lub w jej okolicy może być znacznie więcej. Z tego tekstu dowiesz się, co między innymi może powodować ten ból. Zapraszamy do lektury.
Jest to najczęstszy stan, który powoduje ból pięty. Objawy bólowe zapalenia rozcięgna podeszwowego spowodowane są podrażnieniem i zapaleniem tkanki łącznej, która tworzy łuk stopy. Zapalenie powięzi podeszwy charakteryzuje się bólem na „dnie” pięty, który często odczuwany jest przy obciążeniu (postawieniu stopy na podłożu) po odpoczynku, na przykład podczas robienia pierwszych kroków rano lub podczas wstawania po długim siedzeniu. Istnieje wiele metod leczenia, które zwyczajowo stosuje się przy zapalenia rozcięgna podeszwowego, w tym m. in.
Często potrzeba czasu i unikania obciążania stopy, aby organizm mógł w pełni wyleczyć się z zapalenia rozcięgna podeszwowego.
Ból pięty może być też spowodowany procesem zapalnym toczącym się w obrębie ścięgna Achillesa, który jest związany z przeciążeniem tej struktury lub przebytym urazem. Ścięgno Achillesa przyczepia się do tylnej części kości piętowej. Ból zazwyczaj pojawią się nieco powyżej kości piętowej lub bezpośrednio w miejscu przyczepu ścięgna do kości. Niestety dolegliwości związane ze ścięgnem Achillesa potrafią się ciągnąć tygodniami a nawet miesiącami. Najważniejsza jest diagnostyka pozwalająca dokładnie zlokalizować i określić przyczynę dolegliwości.
Sytuacja ma się podobnie do tej w przypadku zespołu cieśni kanału nadgarstka.
Kanał stępu jest to przestrzeń znajdująca się za kostką przyśrodkową, coś na kształt „rynienki” w której biegną naczynia krwionośne, ścięgna mięśni podudzia oraz nerw piszczelowy tylny. To właśnie ucisk spowodowany różnorodnymi przyczynami na nerw piszczelowy tylny może być przyczyną bólu pięty. Zazwyczaj ból ten jest charakterystyczny dla podrażnienia nerwu – pacjenci odczuwają pieczenie i mrowienie w okolicy kostki przyśrodkowej schodzące aż do pięty i podeszwy stopy. Sam ból też ma charakter rozlany – jest zlokalizowany pomiędzy kostką przyśrodkową a piętą i podeszwą stopy.
Najczęstsze przyczyny ucisku na nerw piszczelowy tylny to:
Złamanie przeciążeniowe, to taki rodzaj złamania który nie wynika z silnego urazu, a z czynności powtarzanych wielokrotnie na przestrzeni bardzo długiego czasu, a będących sporym obciążeniem dla układu kostnego. W pewnym momencie „nękana” daną czynnością kość nie wytrzymuje obciążenia i pęka – łamie się.
Złamania przeciążeniowe w obrębie stopy mogące powodować ból w okolicy pięty dotyczą przede wszystkim osób aktywnie uprawiające sporty biegowe, zwłaszcza biegi długodystansowe. Ból związany ze złamaniem przeciążeniowym zazwyczaj nasila się podczas wzmożonej aktywności, oraz podczas zwiększania obciążenia sportowego.
Jako przyczyn złamań przeciążeniowych w obrębie stopy u biegaczy podaje się zazwyczaj dwie przyczyny: źle dobrane i nieelastyczne obuwie oraz biegi po twardej nawierzchni.
Stan zapalny kaletki ścięgna Achillesa oznacza, że kaletka ta wypełnia się płynem zwiększając swoją objętość i „rozpycha się” uciskając inne struktury leżące obok niej. Zapalenie kaletki ścięgna Achillesa powoduje ból głęboko, wewnątrz pięty.
Autorem tekstu jest Anna Kołowska