Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Chondromalacja rzepki – tego powinieneś unikać

Chondromalacja rzepki – tego powinieneś unikać

chondromalacja rzepki

Chondromalacja rzepki i związany z nią ból kolana może utrudnić normalne funkcjonowanie niejednemu z nas. Co zrobić, czego w codziennym życiu unikać, a na jakich czynnościach się skupić aby pomóc sobie w walce z tą dolegliwością? Zapraszamy do lektury.

Jeśli jesteś osobą cierpiąca na ból spowodowany chondromalacją rzepki to na pewno wiesz jak dotkliwy i ograniczający w czynnościach takich jak dłuższe chodzenie, bieganie, a przede wszystkim wchodzenie po schodach jest to problem.

Dobrana indywidualnie rehabilitacja jest odpowiednim sposobem na to aby zniwelować ból kolana, poprawić siłę mięśni i ruchomość stawu, tak abyś mógł sprawnie funkcjonować w codziennych czynnościach.

 

Cele rehabilitacji w chondromalacji rzepki to m. in.:

Podczas fizjoterapii nauczysz się jak ćwiczyć aby rozpoczął się proces leczenia Twojego kolana. Dostaniesz też odpowiedni zestaw ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu. Ćwiczenia domowe mogą zawierać te rozciągające i poprawiające elastyczność Twoich mięśni.

Pojawia się w Twojej głowie pewnie pytanie, czego powinienem unikać w codziennym życiu aby sobie pomóc? Jakie czynności przestać wykonywać? Jakich wykonywać więcej bo są dla mnie korzystne?

Oto lista 7 czynności których powinieneś unikać jeśli zdiagnozowano u Ciebie chondromalację rzepki.

Chondromalacja rzepki – tego powinieneś unikać

  1. Nie czekaj aż ból sam przejdzie. Niestety ludzie zbyt często oczekują, że ból tak jak sam się pojawił, tak samo sam cudownym sposobem zniknie. Ale ból spowodowany chondromalacją rzepki nie zniknie sam, a brak odpowiedniej rehabilitacji najzwyczajniej doprowadzi do pogorszenie dolegliwości.
  2. Przestań leczyć jedynie stan zapalny.  Niestety wielu z nas każdy ból kojarzy ze stanem zapalnym i skupia się jedynie na jego leczeniu np. stosując środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Chondromalacja rzepki i ból jej towarzyszący to problem biomechaniki i uszkodzenia chrząstki stawu kolanowego więc leczenie objawów stanu zapalnego nie przyniesie spodziewanych, dobrych efektów.
  3. Przestań skupiać się tylko na rzepce i stawie kolanowym. Rzeczywiście kiedyś leczenie chondromalacji rzepki skupiało się jedynie na okolicy stawu kolanowego. Dziś jednak na podstawie wielu przeprowadzonych badań wiadomo już, że jest to problem nie tylko kolana, ale też osłabienia mięśni poruszających stawem biodrowym (np. pośladkowego wielkiego, pośladkowego średniego). Zaufaj swojemu fizjoterapeucie jeśli proponuje Ci terapię i ćwiczenia skupiające się nie tylko na stawie kolanowym, ale też innych częściach kończyny i tułowia – na pewno wie co robi.
  4. Przestań obciążać kolano. Większość osób z chondromalacją rzepki doskonale wie które czynności nasilają jej ból. Jednak z niewiadomych przyczyn wciąż je wykonuje dodając sobie cierpienia. Aby przyśpieszyć leczenie swojej dolegliwości unikaj tych czynności które powodują ból (najczęściej jest to wchodzenie po schodach i bieganie). Twój fizjoterapeuta poinformuje Cię w którym momencie rehabilitacji możesz do nich powrócić.
  5. Przestań korzystać ze stabilizatorów kolana. Używanie stabilizatorów i innych pomocy ortopedycznych w chondromalacji rzepki jest kontrowersyjne. Wielu profesjonalistów uważa, że stabilizator nie ma odpowiedniej siły aby utrzymać rzepkę w jej prawidłowym torze ruchu podczas pracy kolana. Często pomoce ortopedyczne mają być substytutem ćwiczeń i lekarstwem na ból. Niestety nim nie są.
  6. Przestań ignorować swoje problemy ze stopami. Niektórzy pacjenci cierpiący na chondromalację rzepki mają również poważne problemy w obrębie stopy lub stóp. Jeśli łuki stóp są zaburzone może dojść do pronacji stopy. Natomiast ustawienie stopy w pronacji spowodowane brakiem łuku poprzecznego i podłużnego może spowodować wewnętrzną rotację kończyny, co jeszcze pogłębia dolegliwości spowodowane chondromalacją rzepki. Jednym z celów Twojej rehabilitacji może być zatem również odpowiednia praca nad stopą. Nie powinno Cię to dziwić.
  7. Przestań unikać ćwiczeń rozciągających. U niektórych pacjentów dolegliwości bólowe są nasilone ponieważ mięśnie otaczające staw kolanowy są nadmiernie napięte, co powoduje dociskanie rzepki do kości udowej. Skup się na ćwiczeniach rozciągających mięśni łydki, mięśni tylnej grupy uda oraz pasma biodrowo – piszczelowego a rezultat przeciwbólowy może być zaskakujący.

 

Czym jest chondromalacja rzepki?

Chondromalacja to proces niszczenia i rozmiękania chrząstki stawowej. Chrząstka stawowa to tkanka łączna pokrywająca powierzchnie stawowe, jej funkcją jest zapobieganie tarciu powierzchni stawowych o siebie, a także umożliwia rozkład obciążeń stawu podczas ruchu.

Kiedy chrząstka stawowa rozmięka, traci swoją strukturę, sprężystość i twardości nie może spełniać swojej funkcji. Wraz z postępem chonodromalacji chrząstka ulega spluszowaceniu, rozwłóknieniu aż do powstania szczelin odsłaniających kość podchrzęstną.

W diagnostyce chondromalacji wg. Outerbridge’a wyróżnia się 4 stopnie:
– I stopień- występują jedynie zmiany powierzchowne, spluszowacenie i zmiękczenie
– II stopień – pęknięcia i fragmentacja niepełnej grubości, chrząstka traci swoją gładkość
– III stopień – pęknięcia pełnej grubości, dochodzące do tkanki podchrzęstnej bez odsłonięcia kości
– IV stopień – ubytki odsłaniające tkankę podchrzęstną

Niestety tkanka chrzęstna nie jest unerwiona, nie jest też unaczyniona oraz praktycznie nie posiada zdolności regeneracji. Dlatego też w początkowym okresie rozwoju chondromalacji pacjent nie odczuwa bólu, ani innych niepokojących dolegliwości. Ból, dyskomfort pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy ubytki chrząstki są już tak duże, że sięgają do unerwionej i ukrwionej tkanki podchrzęstnej.

Chondromalacja rzepki to zawsze problem złożony i nigdy nie rozwija się samodzielnie. Do pierwotnych przyczyn rozwoju tej deformacji należą najczęściej:

 

Chondromalacja rzepki może być stanem trudnym do wyleczenia. Jednak odpowiednia rehabilitacja i unikanie opisanych powyżej czynności są skuteczną i bezpieczną drogą do osiągnięcia sukcesu i powrotu do codziennego, bezbolesnego funkcjonowania.

error: Treść jest chroniona !!