Rozpoczyna się czas upałów, a temperatury sięgają 30 stopni i chociaż oczywiście większość z nas to cieszy (szczególnie tych wyjeżdżających właśnie na urlop), to tak wysokie temperatury mogą być i jak pokazują coroczne statystyki są niebezpieczne dla chorych z problemami kardiologicznymi. Niestety, co jeszcze pogarsza statystyki tzw. „ataków serca” podczas upałów, nie wszyscy z nas których dotykają choroby serca zdają sobie z tego sprawę, wielu też lekceważy najpowszechniejsze objawy które mogą świadczyć o chorobie.
Oczywiście istnieje wiele różnych typów chorób serca, a każda z nich ma wiele charakterystycznych objawów. Są jednak pewne kluczowe objawy, wspólne dla kilku rodzajów chorób serca.
Warto znać te objawy i pamiętać o nich, zwłaszcza teraz gdy za oknem fala upałów, oraz jeśli wystąpi którykolwiek z nich niezwłocznie zasięgnąć pomocy lekarskiej.
Chociaż istnieje wiele innych powodów które mogą powodować ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, to choroby serca są tak powszechne i jednocześnie tak niebezpieczne, że objaw bólu lub dyskomfortu w klatce piersiowej nigdy nie powinien być lekceważony.
„Ból w klatce piersiowej” jest jednak nieprecyzyjnym określeniem. Jest często używany do opisania rożnego rodzaju bólów – od tego spowodowanego wzrostem ciśnienia, uczuciem zadławienia, drętwienia, dławienia czy innego dyskomfortu w klatce piersiowej, szyi lub górnej części brzucha. Uczucie bólu w klatce piersiowej może być również bólem towarzyszącym bólom szczęki, głowy czy ramion. Ból może trwać ułamka sekundy, lub ciągnąc się kilka dni czy tygodni, może występować często lub rzadko, sporadycznie bądź być poprzedzony innymi symptomami.
Ta zmienność może powodować trudności w określeniu kiedy ból w klatce piersiowej jest rzeczywiście poważnym problemem – dlatego jeśli masz bóle w klatce piersiowej powinieneś skorzystać z porady lekarskiej.
Palpitacja, czyli mówiąc inaczej kołatanie serca to dość częsty objaw referowany przez pacjentów z chorobami serca. Większość pacjentów, którzy uskarżają się na kołatanie opisuje je jako „przeskakiwanie „spokojnego rytmu serca w rytm bardzo silny i dynamiczny, lub jako okresy szybkich, nieregularnych uderzeń serca.
Większość osób z kołataniem serca ma zaburzenia pracy serca – najczęściej zaburzenia rytmu. Istnieje wiele zaburzeń rytmu serca, i prawie wszystkie mogą powodować palpitacje. Najczęstszą przyczyną palpitacji są przedwczesne skurcze przedsionkowe (PAC), przedwczesne skurcze komorowe (PVC), epizody migotania przedsionków i epizody częstoskurczu nadkomorowego.
Niestety kołatanie serca może również sygnalizować groźniejsze zaburzenia rytmu serca takie jak np. częstoskurcz komorowy.
Zawroty głowy mogą mieć wiele przyczyn, w tym niedokrwistość (niska liczba krwi) i inne choroby krwi, odwodnienie, choroby wirusowe, cukrzycę, choroby tarczycy, zaburzenia żołądkowo -jelitowe, choroby wątroby, nerek, choroby naczyń krwionośnych, zaburzenia neurologiczne, oraz niewydolność serca i zaburzenia rytmu serca.
Ponieważ tak wiele różnorodnych przyczyn może powodować takie objawy, każdy kto cierpi na zawroty głowy powinien przejść komplet badań.
Omdlenia czyli nagła i czasowa utrata przytomności jest objawem często występującym wśród pacjentów. Każdy z nas zazwyczaj przynajmniej raz w życiu stracił przytomność. Najczęściej pojedyncze omdlenie nie wskazuje na poważny problem zdrowotny, jednak jeżeli epizody utraty przytomności powtarzają się – mogą wskazywać na niebezpieczne lub nawet zagrażające życiu choroby. Dlatego jeśli miałeś więcej niż jeden epizod utraty przytomności – koniecznie powinieneś odbyć szczegółową diagnostykę w celu ustalenia przyczyny.
Przyczyny omdleń można podzielić na cztery główne kategorie: neurologiczne, metaboliczne, naczynioruchowych i sercowych. Spośród nich tylko omdlenia związane z chorobami serca często prowadzą do nagłej śmierci.
Zmęczenie, wyczerpanie i senność są bardzo często występującymi objawami. Zmęczenie i wyczerpanie mogą być nawet traktowane jako przyczyny niezdolności do codziennego funkcjonowania. Senność w ciągu dnia często może przybierać nawet formę nagłych niekontrolowanych drzemek.
Zmęczenie i wyczerpanie to częsty objawy choroby serca – w szczególności jego niewydolności, są to jednak również objawy niespecyficzne.
Senność jest często spowodowana nocnymi zaburzeniami snu, takimi jak zespół bezdechu sennego, zespół niespokojnych nóg lub bezsenność. Wszystkie te zaburzenia snu, częściej występują u pacjentów z chorobami serca.
Duszność jest najczęściej objawem chorób płuc lub właśnie serca. Niewydolność serca i choroba wieńcowa to zwykle winowajcy duszności. Pacjent z niewydolnością serca często doświadcza duszności po wysiłku fizycznym. Duszności są też częstym objawem budzącym chorych kardiologicznie w środku nocy – chory budzi się i z trudem łapie oddech (mówi że ciężko mu oddychać). Inne kardiologiczne przyczyny duszności to m. in. wada zastawek, choroby osierdzia, czy zaburzenia rytmu serca.
Duszności prawie zawsze są oznaką poważnego problemu medycznego i zawsze powinny być skonsultowane z lekarzem.