Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Ciąża a ból pleców

Ciąża a ból pleców

ciąża ból pleców

Dobra wiadomość jest taka, że Twoje dziecko rozwija się prawidłowo i rośnie – ta gorsza jest niestety taka, że prawdopodobnie odczujesz to w swoim kręgosłupie. Na ból pleców w ciąży uskarża się większość przyszłych mam. Jakie są jego przyczyny? Co możesz zrobić aby go zmniejszyć? zapraszamy do lektury.

Najczęściej problemy z bólem pleców pojawiają się u większości kobiet dopiero w drugiej połowie ciąży.  Chociaż jest to problem powszechny, to badania pokazują, że tylko niewielki procent przyszłych mam decyduje się w jakikolwiek sposób sobie pomóc. Niestety większość kobiet myśli, że tak musi być. Chcemy jednak zapewnić Was Drogie przyszłe mamy, że istnieją skuteczne sposoby aby zmniejszyć ból kręgosłupa który dotyka Was w czasie ciąży.

Ciąża  a ból pleców – przyczyny

Oto najczęściej spotykane przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego u kobiet w ciąży:

Ciąża a ból pleców – co możesz zrobić

Istnieje naprawdę sporo sposobów dzięki którym możesz wpłynąć na ograniczenie bólu kręgosłupa który odczuwasz. Dobra wiadomość jest także taka, że jeśli wcześniej nie cierpiałaś na chroniczne bóle pleców, dyskomfort i ból który odczuwasz najczęściej zmniejsza się wraz z nadchodzącym terminem porodu.

Ćwicz i walcz z bólem

Regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie i zwiększają ich elastyczność co sprzyja ograniczeniu i zapobieganiu problemom z kręgosłupem. Zapytaj swojego lekarza lub fizjoterapeutę o bezpieczne ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe.

Użyj ciepłych lub zimnych okładów

Ciepłe lub zimnie okłady mogą naprawdę zadziałać cuda. Jeśli Twój lekarz wyraził zgodę, rozpocznij od wykonywania zimnych okładów ( możesz do tego celu użyć worek z lodem, specjalne żele dostępne w aptece czy po prostu mrożonkę warzywną zawinięta w ręcznik). Okład przyłóż na bolesnym obszarze maksymalnie do 20 minut, kilka razy dziennie. Po dwóch lub trzech dniach zamień okłady na ciepłe – przyłóż poduszkę elektryczną, specjalny żel z apteki czy termofor na bolesnej okolicy. Pamiętaj jednak aby nie podgrzewać samego brzucha. 

 Popracuj nad postawą swojego ciała

Utrzymując prawidłową postawę w czasie pracy i odpoczynku możesz naprawdę wiele zyskać.  Dobrym posunięciem jest spanie na boku z poduszką umieszczoną między kolanami – odciąży to znacząco Twój kręgosłup. Podczas pracy siedzącej za biurkiem umieść zwinięty ręcznik  na wysokości kręgosłupa lędźwiowego, jeśli to możliwe nogi postaw na niewielkim stołeczku postaraj się siedzieć wyprostowana.

Udaj się na masaż

Masaż jest wspaniałym rozwiązaniem dla wszystkich osób cierpiących na ból dolnego odcinka kręgosłupa, również dla przyszłych mam. Istnieją specjalne techniki masażu oraz pozycje w których się go wykonuje przeznaczone właśnie dla kobiet w ciąży. Dodatkowo masaż może stanowić wspaniałą formę odprężania i redukcji napięcia mięśni spowodowanego stresem.

zapisz -się -na- masaż
Zapisz się na masaż

 

Skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty

Rehabilitacja jest jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z bólem kręgosłupa w czasie ciąży. Fizjoterapeuta może zaproponować wiele skutecznych technik  (np. terapię manualną, techniki tkanek miękkich, kinesio taping, elementy masażu) które skutecznie zmniejszą Twoje dolegliwości bólowe. Wizytę u fizjoterapeuty należy skonsultować z lekarzem prowadzącym i to od niego zależy wydanie na nią zgody, bądź nie. Pamiętaj aby udać się do doświadczonego w pracy z kobietami w ciąży terapeuty, najlepiej o możliwych do sprawdzenia referencjach.
Zapisz się na rehabilitację

 

Ciąża a ból pleców – inne wskazówki

 

error: Treść jest chroniona !!