Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Poznaj najbezpieczniejsze ćwiczenia w ciąży

Poznaj najbezpieczniejsze ćwiczenia w ciąży

ciąża ćwiczenia

W poprzednim wpisie na naszym blogu przedstawiliśmy korzyści płynące z ćwiczeń w ciąży. Dziś konkretne przykłady aktywności dla kobiet w ciąży, ćwiczenia bezpieczne a jednocześnie przynoszące wiele pozytywnych korzyści dla mamy i dziecka.  

Akcja – ciąża ćwiczenia – czas start!

Ciąża ćwiczenia

Najbezpieczniejszymi i przynoszącymi najlepsze efekty ćwiczeniami do wykonania przez kobiety w ciąży są:

Dlaczego właśnie te formy aktywności polecamy przyszłym mamom? Ze względu na bezpieczeństwo ich wykonania, małą potencjalna kontuzjogenność, aktywizację całego ciała, oraz fakt, że można wykonywać je aż do ostatnich dni przed porodem.

Inne formy aktywności sportowej i ćwiczenia (np. jogging)również są korzystne, mogą być  i są uprawiane przez kobiety ciężarne, jednak nie są one tak wszechstronne jak zaproponowane przez nas.

Podstawowe wskazówki – akcja –  ciąża ćwiczenia

Zmiany w Twoim ciele a ćwiczenia w ciąży

W przebiegu ciąży dochodzi do wielu zmian w Twoim organizmie, mogą mieć one wpływ na Twoją wydolność, a także na możliwość bądź nie wykonywania pewnych ćwiczeń. Dlatego też ćwicząc podczas ciąży musisz szczególnie słychać swojego ciała i  dostosowywać swoją aktywność do sygnałów dawanych Ci przez Twój organizm.

Pamiętaj o tym, że:

 

Ciąża ćwiczenia – pływanie i ćwiczenia w wodzie

Jeśli w ogóle możemy mówić o idealnym ćwiczeniu w czasie ciąży to jest nim właśnie pływanie. A to głównie z tego powodu że szanse przewrócenia się i upadku na brzuch a tym samym poranienia dziecka są zerowe.

Inne zalety pływania i ćwiczeń w wodzie to to, że dają one stawom dodatkowe odciążenie. Stawy mogą pracować w szerokim zakresie ruchu bez dodatkowego nacisku na nie spowodowanego  zwiększoną waga ciała.  Nawet w dziewiątym miesiącu można pływać, czy chodzić na aerobik w wodzie.

Pływając wybierz taki styl który nie będzie powodował u Ciebie dyskomfortu, nie będzie Cię nadmiernie męczył. Pływając nie możesz odczuwać żadnego bólu czy napięcia.

 

Ciąża ćwiczenia – szybki marsz

Nawet jeśli nigdy w życiu nie uprawiałaś żadnej aktywności to właśnie szybki spacer po okolicy będzie idealny aby to zmienić.

Taki spacer to trening dla Twojego układu sercowo – naczyniowego oraz mięśni. Jego niewątpliwą zaletą jest także to, że może on się odbywać w każdym terenie (no może poza wycieczkami wysokogórskimi), oraz o dowolnej porze dnia czy nocy praktycznie przez pełne 9 miesięcy. Spacer to idealny czas aby omówić kilka spraw z Twoim partnerem, albo zabrać na spacer Twojego pupila. Każdy zyskuje.

Pamiętaj, że kiedy Twoje dziecko rośnie, zmienia się położenie Twojego środka ciężkości i łatwo możesz wtedy stracić równowagę. Najbezpieczniej jest spacerować po płaskim podłożu, uważaj tez na dziury w chodniku i kamienie i inne przeszkody.

Ciąża ćwiczenia – jazda na rowerze stacjonarnym

Jazda na rowerze stacjonarnym jest z reguły bezpieczna, nawet jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z ćwiczeniami. Jazda na rowerze stacjonarnym to doskonały sposób aby wzmocnić swój układ krążeniowo – oddechowy i to bez nadmiernego obciążania stawów.

The American Pregnancy Association poleca jazdę na rowerze stacjonarnym jako bezpieczną i efektywną formę aktywności fizycznej dla kobiet w ciąży. Pamiętaj jednak o odpowiednim ustawieniu kierownicy, oraz zachowaj ostrożność przy zsiadaniu z rowerka – aby nie stracić równowagi i nie upaść.

 

Ciąża ćwiczenia – joga

Zajęcia z jogi dla kobiet w ciąży pomagają utrzymać w dobrej kondycji zarówno Twoje stawy jak i mięśnie. Joga wzmacnia układ krwionośny i mięśniowy, oraz pomaga się zrelaksować. Z niektórych technik (oddechowych) i ćwiczeń możesz korzystać podczas porodu aby usprawnić jego przebieg .

Pamiętaj jednak, że wraz z rozwojem ciąży musisz unikać technik w których narażona jesteś na utratę równowagi. W drugim trymestrze ciąży unikaj pozycji w których będziesz leżeć płasko plecach – wraz z powiększaniem się macicy może wtedy dojść do ucisku na naczynia krwionośne, oraz zmniejszenia przepływu krwi do serca.

Bądź jednak ostrożna i słuchaj swojego ciała – pamiętaj o tym że zmienia się ono w ciąży, jeśli dotychczas uprawiałaś jogę samodzielnie, być może kontynuując tą aktywność warto skonsultować się lub udać się na zajęcia jogi do szkoły czy instruktora.

 

Ciąża ćwiczenia  – aerobic

Dla kobiet w ciąży proponujemy aerobik o niższej intensywności ćwiczeń. Co to oznacza? Unikasz skoków, kopnięć, wyskoków oraz szybkiego biegu. Zasada jest taka, że jedna z Twoich stóp znajduje się zawsze na ziemi. Jakie korzyści z aerobiku przy takich ograniczeniach? Wciąż trenujemy mięśnie i serce, ale zmniejszamy ryzyko upadku i przetrenowania.

Pomyśl o zorganizowanych zajęciach aerobiku dla ciężarnych, korzyść jest podwójna nie tylko ćwiczysz z doświadczonym instruktorem który modyfikuje ćwiczenia wraz z powiększeniem się brzucha, ale  masz też szansę spotkać inne kobiety oczekujące dziecka, wymienić z nimi poglądy, porozmawiać.

 

Przerwij ćwiczenia i skonsultuj się ze swoim lekarzem zawsze wtedy gdy:

jeśli masz wątpliwości które ćwiczenia będą dla Ciebie odpowiedni skontaktuj się z jednym z naszych fizjoterapeutów zajmujących się kobietami w ciąży i zapisz się na profesjonalny trening medyczny. Zapraszamy.
Zapisz się na trening medyczny

 

error: Treść jest chroniona !!