Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Dla kogo rehabilitacja oddechowa? Dowiedz się więcej

Dla kogo rehabilitacja oddechowa? Dowiedz się więcej

rehabilitacja oddechowa

Choroby układu oddechowego dotykają coraz większe rzesze pacjentów, oprócz typowego leczenia farmakologicznego, inhalacji, wziewów czy leczenia klimatycznego ważnym uzupełnieniem terapii jest także rehabilitacja oddechowa. Dziś u nas słów kilka właśnie o tej gałęzi rehabilitacji tak ważnej i potrzebnej wielu pacjentom. Zapraszamy.

 Czym jest rehabilitacja oddechowa

Rehabilitacja oddechowa ma szerokie zastosowane. Jest ona stosowana na każdym poziomie zaawansowania chorób układu oddechowego od tych odwracalnych, do przewlekłych i stanowi cenne uzupełnienie leczenia podstawowego. Rehabilitacja oddechowa znacząco przyśpiesza powrót do zdrowia tych pacjentów u których to możliwe, oraz wspomaga utrzymanie na dobrym poziomie wydolnościowym układu oddechowego pacjentów z chorobami przewlekłymi.

Kluczowe w rehabilitacji oddechowej jest jej wczesne rozpoczęcie, kiedy to u pacjenta nie nastąpiły jeszcze trwała i nieodwracalne zmiany w układzie oddechowym. Istotna w celu uzyskania zamierzonych celów rehabilitacji jest również systematyczność i ciągłość w wykonywaniu zaleconych procedur rehabilitacyjnych ( zarówno na oddziale szpitalnym, podczas leczenie uzdrowiskowego, ale też samodzielnie na ile to możliwe w domu pacjenta).

Jedną z zasad rehabilitacji oddechowej jest kompleksowość – czyli połączenie farmakoterapii, ćwiczeń oddechowych, treningu fizycznego, fizykoterapii oraz masażu.

Do głównych celów rehabilitacji oddechowej należą:

W jakich jednostkach chorobowych rehabilitacja oddechowa?

Rehabilitacja oddechowa – procedury

Głównym narzędziem wykorzystywanym w rehabilitacji oddechowej są ćwiczenia oddechowe -w skład których wchodzi  nauka prawidłowego oddychania, ćwiczenia oporowe, ćwiczenia ułatwiające bądź utrudniające wdech i wydech, ćwiczenia mięśni oddechowych i przepony.

Ważnym aspektem są również ćwiczenia efektywnego kaszlu – szczególnie dla pacjentów z chorobami związanymi z duża ilością wydzieliny zalegającej w układzie oddechowym.

Ćwiczenia wydolnościowe oraz ogólnokondycyjne również stymulująco wpływają na poprawę funkcjonowania układu oddechowego chorych, zwiększają sprawność i wydolność fizyczną pacjentów, która zwykle u osób z chorobami układu oddechowego są obniżone.

Drenaż ułożeniowy stosowany w celu ewakuacji wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, wykorzystuje różnorodne pozycje ułożeniowe w zależności od tego z której części płuc chcemy ewakuować wydzielinę.

 

To ciekawe – bezdech senny a rehabilitacja oddechowarehabilitacja oddechowa

Na podstawie wyników badań zaprezentowanych podczas tegorocznej American Thoracic Society International Conference stwierdzono, że rehabilitacja oddechowa może stanowić cenne uzupełnienie kompleksowej terapii pacjentów z bezdechem sennym.

Jak podaje autor badań Katerina Neumannova w badanej grupie 40 osób z nową diagnozą bezdechu sennego rehabilitacja oddechowa wpłynęła korzystnie na zmniejszenie wskaźników masy ciała oraz obwodów poszczególnych części ciała oraz wpłynęła korzystnie na poprawę czynności płuc.

Jak podaje autorka klasyczne podejście lecznicze do bezdechu sennego nie obejmuje rehabilitacji oddechowej, pomimo tego, że chorzy mają objawy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu oddechowego.

Badanie obejmowało grupę 40 osób, zostały one podzielona na dwie grupy – badawcza i kontrolna. Grupa badawcza miała przez 6 tygodni dwa razy tygodniowo rehabilitację oddechową obejmującej trening fizyczny, edukację, trening mięśni oddechowych, ćwiczenia mięśni jamy ustnej i terapię orofacjalną. Grupa kontrolna poddana była tradycyjnemu leczeniu bezdechu sennego.

Naukowcy śledzili szereg parametrów takich jak m. in. czynność płuc, indeks masy ciała, procent tkanki tłuszczowej, obwody szyi, tali i bioder.

Finalnie badanie objęło 15 osób z grupy badawczej oraz 20 z grupy kontrolnej, 5 pacjentów nie ukończyło rehabilitacji oddechowej. Po 6 tygodniach pacjentów ponownie zbadano uwzględniając wszystkie parametry, uzyskano poprawę w leczeniu bezdechu sennego u obu grup pacjentów, ale to tylko w grupie badawczej uzyskano poprawę czynności płuc. Ponadto tylko w grupie badawczej zaobserwowano znaczny spadek masy ciała, zmniejszenie obwodów oraz zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej.

 

Jeżeli Ty także cierpisz na choroby układu oddechowego i potrzebujesz kompleksowej rehabilitacji oddechowej zapraszamy do nas. Doświadczeni specjaliści i skuteczne metody pracy to nasza wizytówka.

Zapisz się na rehabilitację

error: Treść jest chroniona !!