Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Drenaż limfatyczny i automasaż w rehabilitacji po mastektomii.

Drenaż limfatyczny i automasaż w rehabilitacji po mastektomii.

drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny i automasaż kończyny górnej to dwa zabiegi które kobiecie po amputacji piersi towarzyszą niemalże na co dzień. Dlaczego? Bo ręka puchnie, trudno jest nią zrobić cokolwiek i przede wszystkim boli.

Drenaż limfatyczny – jak działa

W naszym ciele nieustanie następuje tzw drenaż płynów. Na czym on polega?

Naturalny drenaż limfatyczny zależy od wewnętrznych skurczów komórek mięśni gładkich w ścianach naczyń chłonnych oraz od ruchu (skurczu) mięśni szkieletowych który pobudza ruch limfy w kierunku węzłów chłonnych, a następnie z węzłów chłonnych do kanałów limfatycznych prowadzących limfę do układu krążenia.

Kobiety po mastektomii zwykle oprócz usunięcia gruczołu piersiowego mają usuwane również węzły chłonne zlokalizowane w okolicy pachy. Tak więc poprzez usunięcie jednego z elementów układu drenującego zaburzony zostaje naturalny drenaż płynów. Ręka zaczyna puchnąć i boleć. W takiej (bardzo częstej) sytuacji niezbędny jest drenaż.

Celem  drenażu limfatycznego jest przesuniecie limfy z obszaru jej zalegania do miejsca w ciele w  którym układ limfatyczny pracuje normalnie (nie ma zastoju limfy). Aby to zrobić masażysta musi najpierw „oczyścić” powierzchnię do której chce przepchnąć limfę. Być może podczas pierwszej sesji masażu wyda Ci się to dziwne, że pomimo tego, że masz obrzęk w ramieniu lub dłoni, to masażysta rozpoczyna masaż od klatki piersiowej czy szyi.

Drenaż limfatyczny – wykonanie

Zazwyczaj drenaż wykonywany jest w pozycji leżącej, jeśli jednak masz obrzęk głowy lub szyi drenaż może być wykonany w pozycji siedzącej. Podczas masażu poczujesz delikatny ucisk. Drenaż nie jest zabiegiem wykonywanym ze znaczną siła, nie jest to masaż sięgający głęboko. Jeśli drenaż wykonywany jest ze zbyt duża siłą, lub zbyt głębokim naciskiem, nie będzie działał, ponieważ spłaszczane lub nawet uszkadzane są wówczas drobne naczynka chłonne i płyn nie może być drenowany. Masażysta wykonuje podczas drenażu powolne, rytmiczne, najczęściej koliste ruchy tak aby otworzyć naczynia chłonne.

Główne zasady stosowania drenażu limfatycznego to:

  1. Drenaż limfatyczny stosowany jest zgodnie ze wskazaniami i przeciwwskazaniami,
  2. Podczas drenażu pacjent powinien znajdować się w pozycji drenażowej, a więc ułatwiającej odpływ chłonki,
  3. Bardzo wolny przepływ chłonki wymusza wolne tępo wykonywania drenażu limfatycznego,
  4. Wszystkie techniki stosowane przez masażystę podczas drenażu muszą mieć charakter przepychający,
  5. Techniki i chwyty stosowane w drenażu nie mogą doprowadzić do nadmiernego przegrzania tkanek,
  6. Drenaż limfatyczny można wykonywać codziennie.

Automasaż kończyny górnej – jak go wykonać prawidłowo.

Chociaż drenaż limfatyczny jest dla wielu kobiet zbawienny musi wykonywać go masażysta. Nie zawsze mamy możliwość codziennego skorzystania z masażu. Dlatego też kobiety po mastektomii już w szpitalu uczone są automasażu kończyny górnej, który mogą, ba nawet muszą wykonywać codziennie w domu.

Jak wygląda taki masaż? Podobne do drenażu, a więc zaczynasz od opracowania węzłów chłonnych pachowych, ramienia, przedramienia i na końcu ręki. Tak aby przepchnąć limfę do obszaru w ciele z którego będzie drenowana.

Automasaż kończyny górnej, pamiętaj o tym, że:

Kierunki przepychania chłonki:

 Bark– Głaskanie – od tyłu –  w kierunku łopatki,
z przodu –  do węzłów nadobojczykowych.

Ramię –  od łokcia w górę. Techniki – głaskanie (ruchami okrężnymi), wyciskanie (ruchem obrączkowym), ugniatanie (ruchem pulsacyjnym).

Przedramię –  od stawu nadgarstkowego – w pierwszej kolejności przód w drugiej kolejności tył ręki –  techniki jak wyżej. Kierunek masowania taki jak kierunek przepychania chłonki.

 Powrót przez RAMIĘ – można wrócić głaskaniem lub technikami jak wyżej

 Dłoń – w pierwszej kolejności strona grzbietowa ręki  – głaskanie ze złączonymi palcami oraz – głaskanie z rozstawionymi palcami. W drugiej kolejności strona dłoniowa ręki – głaskanie grzebyczkowe.

Palce – każdy palec oddzielnie.

Cała kończyna górna – głaskanie w kierunku przepychania chłonki.

error: Treść jest chroniona !!