Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Dyskopatia czym jest ta choroba?

Dyskopatia czym jest ta choroba?

dyskopatiaJedną z najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa jest dyskopatia czyli schorzenie krążka międzykręgowego, potocznie nazywana: wypadaniem dysku, korzonkami, rwą kulszową, lumbago, przepukliną kręgosłupa, itp. Tak naprawdę to tylko synonimy tego samego problemu.

Nasz kręgosłup składa się z kręgów i znajdujących się pomiędzy nimi krążkami. Każdy krążek posiada jądro miażdżyste oraz otaczający go pierścień włóknisty, potocznie nazywany dyskiem.

Niestety z upływem czasu każdy krążek może ulec zmianom degeneracyjnym. Do jego uszkodzenia może dojść również podczas urazów kręgosłupa jak i na skutek nieprawidłowego trybu życia (przeciążenia, otyłość, siedzący tryb życia, brak ruchu). Zmniejszenie uwodnienia, elastyczności i spłaszczenie dysku prowadzi do rozluźnienia spoistego dotychczas połączenia kręgów. W miejscu zmniejszonej wytrzymałości fragmenty jądra miażdżystego mogą uwypuklać się do kanału kręgowego i powodować ucisk struktur nerwowych.

Objawy dyskopatii:

Dyskopatia najczęściej obejmuje odcinek lędźwiowy i szyjny kręgosłupa, rzadziej piersiowy.

Dyskopatia szyjna objawia się najczęściej: bólem karku, głowy, zawrotami czy zaburzeniami równowagi.
W następstwie zmian chorobowych dochodzi do promieniowania bólu do przedramienia i ramienia, osłabienia siły mięśniowej, zaburzeń czucia i niedowładów.

Podobnie jest w przypadku dyskopatii lędźwiowej, zaczyna się dość niewinnie przemijającymi bólami w tej okolicy kręgosłupa promieniującymi do jednej lub obu kończyn dolnych. Wraz z rozwojem choroby dochodzi
do niedowładów kończyn (zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej, zaniki mięśni i opadanie stopy). W ciężkich przypadkach może dojść do zaburzeń zwieraczy, trudności w oddawaniu moczu oraz zaburzenia potencji u mężczyzn.

Autor: Dorota Sołtys

error: Treść jest chroniona !!