Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Życie po endoprotezie stawu kolanowego – zalecenia dla pacjentów

Życie po endoprotezie stawu kolanowego – zalecenia dla pacjentów

Endoproteza stawu kolanowego – jak warto się przygotować do codziennego funkcjonowania? Dziś chcemy przedstawić  Wam właśnie informacje informacje dotyczące codziennego funkcjonowania przydatne dla osób po wszczepieniu endoprotezy stawu kolanowego.

Z zaleceniami i wskazówkami zawartymi w poniższym artykule warto się zapoznać jeszcze przed planowaną operacją. Po co? Bo po wszepieniu endoprotezy to poważny zabieg, po którym należy dbać o siebie w szczególny sposób.

 Treści zawarte w artykule będą również przydatne dla rodziny i najbliższych pacjenta – przybliżą im one, jak pomóc choremu w funkcjonowaniu w życiu codziennym i zawodowym.

 

Endoproteza stawu kolanowego – ubieranie się

Jedna z podstawowych czynności – z jednej strony pacjenci mają obawy o to czy poradzą sobie sami już od pierwszego dnia. Z drugiej strony zawsze bardzo im zależy aby być jak najbardziej samodzielnym.

 

 

Endoproteza stawu kolanowego – mycie się

Również proces mycia się budzi naprawdę wiele obaw pacjentów – zwłaszcza to jak dobrze zabezpieczyć przestrzeń wokół siebie, aby unikać upadków i niebezpiecznych sytuacji. Dlatego też:

 

Endoproteza stawu kolanowego  – inne czynności dnia codziennego

Warto też, żebyś wiedział na ile możesz sobie pozwolić w innych czynnościach codziennych.

Endoproteza stawu kolanowego – Jazda samochodem

To kolejny temat nurtujący i pacjentów i osoby bliskie. Przecież trzeba „jakoś” dotrzeć do domu ze szpitala, a później bezpiecznie i sprawnie jeździć na rehabilitację, czy inne wizyty kontrolne. Tylko jak to zrobić bezpiecznie?

Pacjent posiadający samochód z automatyczną skrzynią biegów może prowadzić już po 4 do 8 tygodniach po operacji. Prowadzenie samochodu z manualną skrzynią biegów wymaga dłuższego czasu rekonwalescencji i uzależnione jest zazwyczaj od szybkości powrotu pacjenta do pełnej formy.

 

Spanie, odpoczynek, wstawanie z pozycji leżącej

 

  1. Przesuń się na brzeg łóżka.
  2. Przesuń operowaną nogę poza łóżko, w tym samym czasie obracając tułów.
  3. Opuść nogę zdrową, podpierając się rękami o łóżko podnieś tułów i przejdź do pozycji siedzącej.
  4. Następnie postaw obie nogi na podłożu i wstań.

 

Siedzenie

 

Powrót do aktywności sportowej

W poprzednim artykule pisaliśmy o zaleceniach pooperacyjnych dla pacjentów po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego.

error: Treść jest chroniona !!