Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Gęsia stopka co warto wiedzieć o problemach z nią związanych?

Gęsia stopka co warto wiedzieć o problemach z nią związanych?

Porażenie nerwu strzałkowego

Gęsia stopka – nie słyszałeś o niej nic do dziś, a to własnie dziś okazało się, ze ten nieprzyjemny ból po wewnętrznej stronie kolana to zapalenie gęsiej stopki. Zastanawiasz się co dalej i ile potrwa leczenie? Ale też mimochodem myślisz o tym, czemu ktoś nazwał „coś” co znajduje się w kolanie stopką? I to jeszcze gęsią? Już śpieszymy z wyjaśnieniami.

Gęsia stopka  – leczenie

Zaczniemy od najważniejszej informacji – leczenie zapalenia gęsiej stopki zazwyczaj jest zachowawcze – w ostateczności możesz potrzebować sterydowego ostrzyknięcia okolicy stawu kolanowego.

Pierwszym etapem leczenia jest zrezygnowanie z aktywności fizycznej lub znaczne jej ograniczenie – zapalenie gęsiej stopki jest zazwyczaj objawem przeciążenia związanego z aktywnością fizyczną.

Pierwszy etap leczenia to także leczenie przeciwzapalne i przeciwbólowe. A jeśli pojawił się również obrzęk w okolicy gęsiej stopki także leczenie przeciwobrzękowe.

A co to oznacza dla Ciebie?

Leczenie zachowawcze zazwyczaj przynosi bardzo dobre efekty i prowadzi do wyleczenia. Jeśli jednak po około 3 miesiącach nie widać znaczącej poprawy – zaleca się wykonanie ostrzyknięcia gęsiej stopki lekiem sterydowym – kortykosteroidem.

 

Gęsia stopka – przyczyny

Skąd bierze się stan zapalny w okolicy gęsiej stopki?

Jeśli jesteś młodą i aktywną osobą i z dnia na dzień czujesz ból w okolicy przyśrodkowej kolana – najprawdopodobniej popełniasz jakieś błędy treningowe. Być może unikasz rozgrzewki, albo też rozciągania po treningu,  jesteś przetrenowany albo lekceważysz sygnały płynące z  Twojego ciała (ból, dyskomfort, itp.) i ćwiczysz dalej. Częstym błędem prowadzącym do rozwoju przeciążeń w organizmie podczas biegania są źle dobrane buty, tak po prostu – wydaje się podstawowa sprawa, a jednak często lekceważona.

Do zapalenia częściej dochodzi także u osób ze zmniejszoną elastycznością mięśni tylnej grupy uda (mięśnie kulszowo – goleniowe, m. półścięgnisty, m. półbłoniasty, m. smukły)  a także z niestabilnością stawu kolanowego (osłabiony m. czworogłowy uda, szczególnie głowa przyśrodkowa).

Choroby ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca i reumatoidalne zapalenia stawów mogą Cię predysponować do rozwoju zapalenia w obrębie gęsiej stopki. Również kobiety z chorobą zwyrodnieniową stawów, zwłaszcza otyłe mają tendencję do rozwoju u nich tej dolegliwości.

 

Gęsia stopka objawy

Do typowych objawów gęsiej stopki należą:

Zapalenie gęsiej stopki rozpoznaje się na podstawie przeprowadzonego wywiadu, wyniku badania palpacyjnego, wyników przeprowadzonych testów funkcjonalnych mięśni kolana.

Aby potwierdzić diagnozę może być konieczne wykonanie badania USG lub rezonansu magnetycznego.  Dokładna diagnoza dla bólu zlokalizowanego w okolicy przyśrodkowej stawu kolanowego jest bardzo ważna, ponieważ ból ten może być spowodowany także np. urazem łąkotki czy uszkodzeniem więzadła pobocznego piszczelowego.

Gęsia stopka – podsumowanie

Mięsień krawiecki, smukły i półścięgnisty kończą się wspólnym przyczepem poniżej guzowatości kości piszczelowej nazwanym gęsią stopką. Gęsia stopka może ulec zapaleniu – dochodzi do niego najczęściej u biegaczy w skutek zbyt dużego obciążenia treningowego. Stan zapalny w obrębie gęsiej stopki może być także spowodowany schorzeniami układu ruchu, a także chorobami ogólnoustrojowymi. Główny objaw zapalenia gęsiej stopki to ból o umiarkowanym natężeniu, zlokalizowany w okolicy przyśrodkowej kolana, który pojawia się podczas aktywności fizycznej i nocnego odpoczynku. Leczenie gęsiej stopki ma zazwyczaj charakter zachowawczy i obejmuję modyfikację podejmowanej aktywności, adekwatną rehabilitację (terapia manualna, streching, ćwiczenia) oraz jeśli zachodzi taka konieczność  – farmakoterapię. 

 

Autorem tekstu jest mgr fizjoterapii Anna Kozłowska.

error: Treść jest chroniona !!