Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach:
7:30 - 22:00Kontakt tel. (pn-pt 8:00 – 20:00):
+48 544 440 000Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach:
7:30 - 22:00Kontakt tel. (pn-pt 8:00 – 20:00):
+48 544 440 000Haluks jest deformacją powstającą w stawie śródstopno – paliczkowym palucha.Zmianom zwyrodnieniowym ulega pierwsza (z pięciu) kość śródstopia oraz paluch. Podstawa palucha ulega odchyleniu dobocznemu, natomiast pierwsza kość śródstopia przemieszcza się przyśrodkowo - powstaje charakterystyczne wybrzuszenie po wewnętrznej stronie stopy, jednocześnie szczyt palucha odchyla się do środka, wypychając drugi palec ku górze, bądź spychając go w dół w stosunku do siebie. Zmianom ustawienia części kostnych stopy towarzyszy szereg zaburzeń w tkankach miękkich ( aparacie więzadłowym oraz krótkich mięśniach stopy i mięśniach łydki), pojawiają się dolegliwości bólowe w miejscu deformacji, a często i całej stopy. Następstwem znacznego „rozrostu” haluksa czyli poszerzenia przedniej części stopy mogą być problemy z dobraniem odpowiednio obuwia, problemy z pojawiającymi się na paluchu pęcherzy otarć i ran, stan zapalny tkanek miękkich otaczających paluch, a przede wszystkim problemy z chodzeniem i staniem.
Leczenie zachowawcze stosuje się w początkowym etapie rozwoju deformacji.Podstawowe znaczenie ma w nim rehabilitacja. Stosowane są ćwiczenia wzmacniające krótkie mięsnie stopy (tzw. trening krótkiej stopy), ćwiczenia wzmacniające mięśnie łydki. Duży nacisk kładzie się na odtworzenie łuku poprzecznego stopy. Z zabiegów fizykoterapeutycznych (zmniejszających dolegliwości bólowe, oraz stan zapalny) stosuje się najczęściej zabiegi jonoforezy, biostymulację laserową, ultradźwięki. Aplikacje kinesiology tapingu mają za zadanie skorygowanie ustawienia palucha, oraz utrzymanie go w prawidłowym położeniu.
W leczeniu operacyjnym stosowane są zabiegi zarówno na tkankach miękkich jak i elementach kostnych stopy.Leczenie operacyjne jest metodą z wyboru przy znacznej deformacji i bolesności stopy oraz problemach z chodzeniem. Techniki operacyjne dzieli się na:
Fizjoterapia
z dojazdem do pacjenta