Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt: +48 544 440 000
Logo MobileMed
Strona główna » Blog » Kontuzja – nie bagatelizuj jej

Kontuzja – nie bagatelizuj jej

kontuzja

Dzisiejszy wpis na naszym blogu będzie inspirowany opowieścią jednego z naszych pacjentów. Opowiedział nam o tym jak po pewnej kontuzji nie zgłosił się do lekarza i pracował „normalnie” pomimo tego, że odczuwał ból i co ciekawe nie mógł podnieść ręki do góry. Kiedy już zaniepokoił się na tyle swoim stanem, że udał się jednak na wizytę  lekarską, okazało się, że znajduje się w poważnych tarapatach – w skutek urazu jedna ze struktur tworzących jego kość ramienną (guzek większy kości ramiennej) uległa złamaniu.

Co zrobić kiedy przydarzy nam się niespodziewany wypadek, jak się zachować i jakie kroki podjąć, o tym w dzisiejszym wpisie na naszym blogu. Zapraszamy.

Kontuzja, a może jednak ból sam minie?

Niespodziewany wypadek może przydarzyć się każdemu z nas i w zasadzie w każdej sytuacji. Niezależnie od tego jaki jest poziom Twojej sprawności czy wytrenowania, niezależnie od tego czy jeździsz rowerem rekreacyjnie czy ściągasz się z kolegami na motorze, niezależnie od tego czy idziesz na spacer z psem czy śpieszysz się na ważne spotkanie do pracy (a na nogach masz 8 centymetrowe szpilki).

Każdy z nas może się potknąć, przewrócić czy upaść, najczęściej nie dzieje się w skutek tego upadku nic złego, co jednak jeśli nabawimy się kontuzji?

Wielu z nas (tak jak i nasz Pacjent) nawet jeśli odczuje ból czy dyskomfort zazwyczaj stara się go przeczekać, a może samo minie, a to spieszymy się do pracy, a to jesteśmy spóźnieni po dziecko do przedszkola, a przecież ból nie jest aż tak mocny, nie ma krwawiącej rany.

Wieczorem, kiedy wciąż nas boli decydujemy się na zimne lub ciepłe okłady (w zależności od upodobań), na posmarowanie łokcia, kolana czy barku maścią przeciwbólową, pewnie też obiecujemy sobie, że kontuzjowany nadgarstek będziemy jutro bardziej oszczędzać…

Już Państwo zapewne wiedzą w jakim kierunku zmierzamy – następnego dnia, ani nawet przez następny tydzień najprawdopodobniej ból wcale nie zniknie, fakt może się trochę zmniejszyć, może rozlać się na większy obszar lub skoncentrować w jednym punkcie, ale nie znika całkowicie.

Wciąż myślimy sobie  – ok jestem silny, mam tyle obowiązków, że taki mały dyskomfort nie przeszkodzi mi w codziennej pracy, i tak mijają trzy, cztery tygodnie a nasze kolano, nadgarstek czy łokieć popadają w ruinę.

 

kontuzja

 

 

 

 

 

 

 

Co zrobić kiedy ból nie mija?

To, że chcemy przeczekać ból nie jest niczym złym, najczęściej to Panowie uważają że ze zwykłym stłuczeniem nie ma co biec do lekarza. Nasz organizm ma niezwykłe zdolności do regeneracji i naprawy i faktycznie jeśli uraz, czy kontuzja okazuje się „zwykłym” stłuczeniem tkanek najczęściej naprawia się sam.

Chcielibyśmy jednak dziś zachęcić Państwa do tego, aby nie czekać z wizytą u lekarza czy fizjoterapeuty jeśli po upadku, nagłym szarpnięciu np. szyją czy niekontrolowanym ruchu stopą odczuwają Państwo ból który nie zmniejsza się po 2-3 dniach.

Nawet jeśli wydaje nam się, że kontuzja nie jest groźna, bo ręka, stopa, łokieć nie spuchł, a pomimo to nie możemy wykonać ruchu w normalnym zakresie, to zawsze powinien być sygnał do konsultacji lekarskiej czy fizjoterapeutycznej.

Jeśli nie zadziała się w sposób szybki i zdecydowany, to powstałe uszkodzenie mięśnia, ścięgna czy więzadła może wraz z każdym ruchem powiększać się. Źle wygojone urazy tkanek miękkich prowadzą w konsekwencji do zmiany sposobu ich pracy a stąd już krótka droga do zwyrodnienia. Nie wspominając już oczywiście o tym jakie konsekwencje może nieść za sobą zlekceważenie złamania czy pęknięcia kości (np. częste u biegaczy przeciążeniowe złamania kości śródstopia).

Zatem jeśli ból nie mija zgłoś się do lekarza lub fizjoterapeuty. Nie lekceważ go, szybka reakcja z naszej strony równa się szybszy powrót do zdrowia oraz mniej konsekwencji zdrowotnych na przyszłość.

 
Zapisz się na rehabilitację

Szybka reakcja w przypadku urazu, kontuzji – zasada POLICE – dowiedz się o niej więcej.