Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Łokieć golfisty – przewodnik fizjoterapeutyczny

Łokieć golfisty – przewodnik fizjoterapeutyczny

łokieć golfisty

Łokieć golfisty to schorzenie które obejmuje ból tkanek miękkich znajdujących się po przyśrodkowej stronie łokcia. A dokładniej rzecz ujmując jest to entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Ból i problemy z ruchem (który to powodują ból) związane są z przeciążeniem mięśni zginaczy nadgarstka.

Ponieważ stan ten jest często diagnozowany u osób regularnie grających w golfa, przyjęło się potoczne nazywanie tego schorzenia „łokciem golfisty” właśnie. Chociaż mogłaby być nazywane również „łokciem komputerowca”, „łokciem stolarza”, „łokciem hydraulika” czy „łokciem ogrodnika” bo również fachowcy tych profesji często zgłaszają się do nas fizjoterapeutów z bólem zlokalizowanym po przyśrodkowej stronie łokcia.

Łokieć golfisty wielokrotnie częściej diagnozowany jest u mężczyzn niż u kobiet, generalnie jest jednostką chorobową rzadziej występującą w populacji niż inna entezopatia tej okolicy – łokieć tenisisty.

Łokieć golfisty? Co to za schorzenie?

Kiedy ścięgno mięśni zginaczy nadgarstka ulega podrażnieniu i pojawiają się dolegliwości bólowe okolicy przyśrodkowej łokcia, mówimy właśnie o łokciu golfisty. Przyczyną rozwoju tej entezopatii są podrażnienia czy też mikrourazy pojawiające się w wyniku wielokrotnego powtarzania tych samych czynności (w ciągu dnia, miesiąca, roku). Ścięgno jest to tkanka miękka, która łączy brzusiec mięśniowy z kością. Mięśnie które „bolą” kiedy chorujesz na łokieć golfisty to te, które zginają Twój łokieć, nadgarstek i palce, oraz pronują (skręcają) nadgarstek i dłoń tak, aby była ona skierowana dłonią ku podłodze.

Poszczególne mięsnie zginające nadgarstek łącza się na nadkłykciu przyśrodkowym kości ramiennej jednym wspólnym przyczepem. Ponieważ mięśnie te biegną wzdłuż przedramienia docierając aż do dłoni stabilizują one staw łokciowy i umożliwiają ruchy przedramienia oraz nadgarstka. Ból towarzyszący tej entezopatii pojawia się najczęściej właśnie w miejscu przyczepu ścięgna (na guzku) lub w jego pobliżu. Oprócz bólu pojawiającego się przy każdej próbie ruchu miejsce to jest także tkliwe palpacyjnie.

Co czuje pacjent z łokciem golfisty?

Najczęściej zgłaszane fizjoterapeucie objawy to:

 

Jak zdiagnozować łokieć golfisty?

Kiedy zgłosisz się do lekarza (ortopedy) lub fizjoterapeuty zostanie przeprowadzona pełna diagnoza funkcjonalna. Rozpoznanie stawiane jest zazwyczaj na podstawie badania klinicznego połączonego z analizą zgłaszanych przez Pacjenta objawów.

Fizjoterapeuta:

Łokieć golfisty – jak pomoże Ci spotkanie z fizjoterapeutą?

Ważne i kluczowe jest, abyś rozpoczął leczenie najszybciej jak to możliwe. Jeszcze raz powtarzamy – nie czekaj z wizytą u fizjoterapeuty. Ścięgna są to struktury naszego ciała, których ukrwienie jest kiepski, najogólniej mówiąc przeciążone, słabo ukrwione ścięgno, które codziennie jest systematycznie przeciążane może pęknąć w dowolnym momencie. A zerwane ścięgno to już o wile poważniejszy stan niż entezopatia.

Tak więc zgłoś się tak szybko jak to możliwe aby rozpocząć leczenie (rehabilitację). Spotkanie z fizjoterapeutą będzie obejmowała kilka kluczowym elementów:

Wszystkie te elementy są niezbędne i stanowią składowe do skutecznego powrotu do zdrowia i bezbolesnego funkcjonowania i pracy.

Zapisz się na skuteczną rehabilitację z MobileMed

 

Na koniec kilka rad co możesz zrobić, aby uniknąć kolejnego epizodu łokcia golfisty:

Powodzenia w walce z bólem! Na naszych fizjoterapeutów zawsze możesz liczyć.

 

Autorem tekstu jest Anna Kozłowska
error: Treść jest chroniona !!