Masaż w ciąży to wciąż niedoceniana forma relaksu i pomocy kobietom w tym cudownym, ale jednak wymagającym dla organizmu czasie. O ile masaż klasyczny znają i cenią w zasadzie wszyscy, o tyle masaż prenatalny wciąż budzi pewne obawy. Masaż w ciąży jeśli jest wykonany zgodnie ze wszystkimi wskazaniami i przeciwwskazaniami jest bezpieczny i przynosi przyszłej mamie same korzyści.
Badania wykazały, że masaż klasyczny wykonywany u kobiet ciężarnych może zmniejszyć uczucie lęku i zapobiegać, bądź redukować objawy depresji. Masaż w ciąży łagodzi też bóle mięśni i stawów oraz może mieć pozytywny wpływ na stan zdrowia noworodka.
Regulacja hormonalna – badania wykonane w ciągu ostatnich 10 lat wykazały, że poziom hormonów związanych ze stresem, rozluźnieniem i relaksem zmienia się znacząco podczas masażu prenatalnego. Zmniejszenie ilości hormonów stresu, a zwiększenie tych relaksacyjnych prowadzi do regulacji nastroju i poprawy zdrowia układu sercowo-naczyniowego ciężarnej. W badaniach udowodniono, że w przypadku kobiet które regularnie przez dwa tygodnie korzystały z masaży zmniejszył się poziom hormonów związanych ze stresem ( kortyzolu i norepinefryny). Wzrósł natomiast poziom dopaminy i seratoniny (ich niski poziom związany jest z depresją).
Redukcja obrzęków – obrzęki kończyn lub też pojedynczych stawów są często spowodowane przez zmniejszenie krążenia krwi i wzrost ciśnienia w dużych naczyniach krwionośnych. Na stan ten ma wpływ rozrastająca się i uciskająca na nie macica. Masaż u kobiet ciężarnych wpływa na „mobilizację” tkanek do wydalania z zalegającego w nich płynu. Pobudzenie układu limfatycznego to nie tylko ewakuacja płynu, ale też usuwanie produktów przemiany materii.
Zmniejszenie bólu – ból związany z podrażnieniem nerwu kulszowego, to jedna z częstych dolegliwości odczuwanych przez ciężarne. Macica spoczywa na mięśniach dna miednicy i w dolnej części pleców mogąc powodować ucisk lub podrażnienie tego nerwu. Masaż mięśni pleców, ale też mięśni nóg może być częściowo pomocny w redukcji napięcia i złagodzeniu bólu.
Pomimo, że większość gabinetów rehabilitacyjnych i salonów spa ma masaż prenatalny w swojej ofercie zawsze, ale to zawsze powinnaś uzyskać zgodę swojego ginekologa, przed rozpoczęciem serii masaży.
Zwykle preferowaną pozycją podczas masażu kobiet w ciąży jest leżenie na boku. Czasami gabinety są wyposażone w specjalne przystawki do masażu umożliwiające leżenie na brzuchu. Jednak często Panie w tej pozycji odczuwają ucisk lub po prost dyskomfort. Jeżeli w trakcie masażu poczujesz, że pozycja jest dla Ciebie nieodpowiednia – nie wahaj się poinformować o tym masażysty. Masaż ma być dla Ciebie sposobem na rozwiązanie Twoich problemów – nie może powodować dyskomfortu, bólu czy innych nieprzyjemnych wrażeń.
Istnieją istotne przeciwwskazania do wykonania masażu u kobiet ciężarnych. Są nimi – plamienia w ciąży, ciąża zagrożona, stan nadciśnienia tętniczego inkubowanego ciążą, stan przedrzucawkowy, poprzednie wcześniejsze porody. Masaż w pierwszym i trzecim trymestrze wymaga dużej ostrożności i każdorazowo zgody lekarza prowadzącego ciąże.
Jesteś w ciąży? Masz dolegliwości opisane w artykule? Nie wahaj się i już dziś zapisz się na masaż ciążowy w MobileMed. Zapraszamy!
+48 544 44 00 00, +48 604 999 555