Trening medyczny
Dodano: 19 lipca 2013
Medyczny Trening Funkcjonalny – diagnostyka

Medyczny Trening Funkcjonalny – diagnostyka.

medical-assistant-training-grand-prairie-txNiezależnie od tego czy trening ma służyć poprawie zdrowia, uzyskaniu lepszego wyniku w wybranej dyscyplinie sportowej czy np. redukcji tkanki tłuszczowej należy rozpocząć go szczegółowym wywiadem i diagnostyką. Wywiad przeprowadza się po to aby ustalić czy nie ma żadnych przeciwwskazań do treningu, a także aby zaplanować diagnostykę i określić cel ćwiczeń.

Czemu służy diagnostyka funkcjonalna: 

Diagnostyka powinna być dobrana do każdego indywidualnie chociaż niektóre cechy ocenia się u wszystkich osób. Przykładem takich cech może być siła, wytrzymałość, elastyczność, koordynacja, moc itd. Inne parametry ocenia się w zależności od tego jaki ma problem osoba ćwicząca lub jaki cel chce osiągnąć. Diagnostykę indywidualną wytłumaczę na konkretnych przykładach:
  1. Osoba z chorobą kardiologiczną, która chce poprawić swoją ogólną wydolność fizyczną.
W diagnostyce funkcjonalnej poza ogólnymi testami powinien znaleźć się test wysiłkowy podczas, którego oceniana jest praca serca (EKG wysiłkowe). Zapisz się na trening medyczny
  1. Osoba trenująca koszykówkę.
W diagnostyce funkcjonalnej należy posłużyć się specyficznymi testami do oceny poszczególnych cech motorycznych wykorzystywanych w tej dyscyplinie sportowej (np. zwinność, koordynacja, szybkość, wyskok).
  1. Osoba z nadwagą, która chce pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
W diagnostyce funkcjonalnej ocenia się ogólną sprawność i wydolność fizyczną ale poza tymi testami wykonuje się pomiary składu ciała (najczęściej metodą bioimpedancji elektrycznej).   Oczywiście wszystkie testy nawet te specyficzne można przeprowadzić z każdą osobą aby uzyskać jak najwięcej informacji ale zawsze rodzaj diagnostyki dobierany jest indywidualnie. Autor: dr n. med. Tomasz Chomiuk
Udostępnij Udostępnij Udostępnij Zapisz
FIZJOTERAPIA

Fizjoterapia
z dojazdem do pacjenta