Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Osteopatia – na czym polega?

Osteopatia – na czym polega?

osteopatia -na czym polega

Osteopatia to system diagnozy klinicznej i terapii opierający się na założeniu, że każdy organizm ma zdolności do samoleczenia, a zadaniem terapeuty jest uaktywnienie tych zdolności. Osteopatia- na czym polega? Na pracy z ciałem pacjenta – osteopata nie skupia się na wybranym elemencie który aktualnie boli – znajduje pierwotną przyczynę zaburzeń i kolejno leczy powstałe przeciążenia, urazy i towarzyszący im ból.

Osteopatia  – na czym polega?

Osteopatia jest to system procedur medycznych wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych. W kraju tym osteopatia jest jedną ze specjalności lekarskich. W Polsce osteopatą może zostać lekarz medycyny lub fizjoterapeuta. Studia osteopatyczne trwają 5 lat i łączą w sobie wiedzę z zakresu anatomii człowieka, fizjologii, biomechaniki, terapii manualnej i holistycznego podejścia do człowieka, jego problemów zdrowotnych i psychologicznych a także sposobu żywienia czy aktywności fizycznej.

 Medycyna osteopatyczna opiera się na następujących założeniach:

Osteopatia – na czym polega? Leczenie osteopatyczne odwołuje się do pojęcia homeostazy – czyli zdolności każdej komórki ciała człowieka, wszystkich jego układów i wreszcie całego ciała do utrzymania równowagi, a dzieje się to za sprawą wrodzonych procesów naprawczych.

Osteopata nie wykonuje żadnych sztuczek, nie jest to też wiedza tajemna ani magia. Natomiast jest to na pewno inne spotkanie z terapeutą niż to, do którego pacjent jest przyzwyczajony. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że często to pacjent musi przestawić swoje myślenie i zaufać terapeucie. Nie dla każdego jest łatwe do przyjęcia to, że przychodzi do gabinetu z bólem szyi, a terapeuta rozpoczyna pracę np. od kostki lub brzucha. Czemu tak robi? Z diagnozy i badania wyszło mu potocznie mówiąc, że to ta stopa czy też problemy w narządach wewnętrznych są pierwotną przyczyną bólu szyi. Brzmi to zapewne dość skomplikowanie, może absurdalnie, ale twórca tej metody odkrył, że tak funkcjonuje nasze ciało.

Co może leczyć osteopatia?

Do gałęzi osteopatii należą:

Do gabinetu osteopaty trafiają pacjenci w każdym wieku – od niemowląt poprzez osoby dorosłe aż po pacjentów w starszym wieku. Poprawa stanu pacjenta zazwyczaj następuje już po kilku wizytach, jednak to uzależnione jest przede wszystkim od powagi problemu z którym pacjent zgłasza się, jego obciążenia chorobowego, wieku, stylu życia i chęci współpracy z osteopatą.

Osteopata patrzy na ciało człowieka holistycznie – jeśli nie jest w stanie zrobić już dla pacjenta nic więcej z pracy na układzie ruchu i narządach wewnętrznych – najczęściej skieruję pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Być może będzie to dietetyk – bo dieta pacjenta uzależnia zaburzoną pracę układu pokarmowego. Być może4 będzie to okulista – bo krótkowzroczność i postawa ciała z nią związana warunkuje ból kręgosłupa. Być może będzie to inny specjalista którego praca pomoże przywrócić homeostazę w ciele pacjenta.

Zalety zabiegów osteopatycznych to przede wszystkim:

Najczęstsze dolegliwości, leczone przez osteopatów to ból kręgosłupa, bóle głowy, bóle migrenowe, rwa kulszowa,stany pourazowe – skręcenia, zwichnięcia, bóle mięśni i stawów, stany po urazach komunikacyjnych i sportowych, dolegliwości ze strony narządów wewnętrznych ( jamy brzusznej, narządów rodnych u kobiet).

Osteopaci zajmują się także leczeniem kolek u niemowląt, specyficznych dolegliwości takich jak wymioty i ulewania, zaburzony oddech ssania.

Specjalizują się też w bólach pleców i bioder i pachwin u kobiet ciężarnych, przygotowaniu do porodu oraz przygotowaniu do aktywności fizycznej po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu.

Jesteś ciekawy drogi Pacjencie jak może wyglądać wizyta u osteopaty? Zapraszamy do kontaktu  +48 544 440 000 –  a umówimy Cię z jednym z naszych doświadczonych terapeutów – specjalistów osteopatii.

error: Treść jest chroniona !!