Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Anatomia treningu – początek ćwiczeń

Anatomia treningu – początek ćwiczeń

początek ćwiczeń

Dziś słów kilka o motywacji do rozpoczęcia ćwiczeń. Zapewne  niejeden z naszych czytelników kiedy już podjął decyzję o rozpoczęciu ćwiczeń, zakończył swoja przygodę ze sporem własnie na postanowieniu. Nie doszedł już jednak do etapu – początku ćwiczeń. Co zrobić aby decyzja przeszła w czyn?Anatomia treningu – ciąg dalszy czyli kilka słów o kolejnej cząstce treningu –  rozpoczęciu ćwiczeń.

Początek ćwiczeń – motywacja

Początek ćwiczeń – można powiedzieć, że jest to moment strategiczny. Właśnie w tym momencie dokonujesz wyboru – rozpoczynam trening, idę ćwiczyć czy jednak rezygnuje, zrobię to jutro, w lepszą pogodę, w inny dzień.

Ile razy powtarzałeś sobie tego rodzaju wymówki? Już prawie byłeś. byłaś w drodze na siłownię, ale przypomniało Ci się, że masz coś ważnego do załatwienia w urzędzie, już wyszedłeś z pracy i skierowałeś się w stronę basenu, ale przypomniałeś sobie o ważnej pracy w domu i odłożyłeś pływanie na później. Nastawiłaś budzik na 6 aby mieć chwilę czasu na poranne ćwiczenia, ale przestawiałaś budzik tyle razy, że z trudem wyrobisz się do pracy?

Czy te sytuacje brzmią znajomo? Moment przed rozpoczęciem ćwiczeń to dla większości z nas czas w którym w naszej głowie pojawia się głos odciągający nas od treningu. Przecież często mówi się, najgorzej jest zacząć później już samo idzie do przodu…

Jednym ze sposobów aby pokonać wewnętrzny głos sprzeciwu przed ćwiczeniami są przygotowania o których pisaliśmy w poprzednim poście ma blogu – SPRAWDŹ

Kiedy już zaplanujesz trening i wiesz co masz robić Twój organizm jest gotowy do podjęcia wyzwania a więc i głosów sprzeciwu jest w nim mniej bo podjął pracę aby się przygotować do treningu.

Skąd więc pomimo naszych pierwotnych chęci takie wahania przed rozpoczęciem ćwiczeń? Skąd te wszystkie wymówki? Chociaż pewnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, to zazwyczaj przemawia przez nas podświadomy strach, a co jeśli sobie nie poradzę z ćwiczeniami? a co jeśli nie zrobię tego co zaplanowałem? a co jeśli dopadnie mnie kontuzja?  To właśnie ze względu na Twój wewnętrzny strach i brak odpowiedniej motywacji pojawia się w Twojej głowie wewnętrzny głos lenia odciągającego Cię od wysiłku fizycznego.

Kolejnym sposobem aby poradzić sobie z tym wewnętrznym demotywatorem jest uświadomienie sobie jego obecności. Jak powiedzieli by psychologowie skoro już mamy świadomość, że jakiś problem istnieje, możemy z nim walczyć.

Co zatem możesz zrobić aby w strategicznym momencie – początku ćwiczeń nie poddać się i rozpocząć trening? Oto kilka praktycznych wskazówek:

 

Początek ćwiczeń – podejmij zdecydowaną decyzję

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na rozpoczęcie treningu pomimo wewnętrznych sprzeciwów jest po prostu podjęcie ostatecznej i definitywnej decyzji – dzisiaj idę ćwiczyć, chociażby nie wiem co się działo. Kiedy w pełni zaangażujesz się w to co chcesz zrobić łatwiej pokonać wewnętrzne wymówki.

 

Początek ćwiczeń – negocjuj

Jest to dobra taktyka na dni w których czujesz się wyjątkowo zmęczony czy osłabiony, zamiast toczyć walkę idę czy nie idę, powiedz sobie – ok dziś robię wyjątkowo długa rozgrzewkę i jeśli poczuję, że nie mam siły po prostu odpuszczam. Gwarantujemy, że kiedy już rozpoczniesz ćwiczenia, to wciągniesz się w nie i nie zrezygnujesz.

Początek ćwiczeń – obiecaj sobie małą nagrodę

No cóż jeśli już naprawdę ciężko jest Ci znaleźć inną motywację do podjęcia wysiłku fizycznego – obiecaj sobie jakiś mały prezent w zamian za Twoją ciężką pracę na treningu. Może być to argument skutecznie wyciszający demotywujący głos w Twojej głowie.

 

Pomyśl o najgorszej rzeczy która może się stać kiedy już zaczniesz ćwiczyć

Zadaj sobie pytanie co może pójść nie tak kiedy rozpoczniesz trening? czy może być to jego niedokończenie? możesz czuć się zmęczony? możesz nie skończyć zaplanowanych ćwiczeń? Możesz czuć niedosyt bo trening był zbyt łatwy, lub złość bo był zbyt trudny? A teraz pomyśl czy najgorszego samopoczucia nie będziesz miał jednak wtedy kiedy pomimo planów jednak odpuścisz i nie wykonasz zaplanowanej aktywności?

I wreszcie – nie bój się, podejmij działanie

Kiedy już podejmujesz dyskusję z samym sobą o tym czy wykonać aktywność fizyczna czy też nie, podejmij w tym czasie konkretną aktywność, nie leż czy nie siedź biernie na kanapie czy fotelu. Wstań, włóż swoje ubrania treningowe, rozpocznij rozgrzewkę, skieruj swoje ciało w stronę aktywności fizycznej niezależnie od dyskusji toczącej się w Twojej głowie – może się okazać, że jesteś na najlepszej drodze aby solidnie poćwiczyć.

 

W kolejnym poście na naszym blogu napiszemy o pierwszym etapie każdego treningu, aktywności fizycznej czy ćwiczeń  – rozgrzewce. Zapraszamy

Jeśli potrzebujesz zewnętrznej motywacji aby rozpocząć ćwiczenia i aktywność fizyczną, skontaktuj się z jednym z naszych doświadczonych trenerów personalnych. Zapraszamy.

Zapisz się na trening medyczny

 

 

error: Treść jest chroniona !!