Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Postawa ciała – porady dla rodziców

Postawa ciała – porady dla rodziców

postawa ciała

Podnoszenie i kładzenie dziecka, podnoszenie zabawek z podłogi czy pchanie wózka, to normalne i powtarzane codziennie setki razy czynności wykonywane przez wszystkich rodziców na świecie. Oto kilka porad fizjoterapeuty, aby czynności te odbywały się bez szkody dla zdrowia i postawy ciała rodziców.

Postawa ciała – podnoszenie dziecka z podłogi

Postawa ciała podczas ponoszenia malucha z podłogi jest ważna i powinno się o niej zawsze pamiętać. Podnosząc dziecko z podłogi należy uklęknąć na jedno kolano. Powinieneś klęczeć tak blisko dziecka jak to tylko możliwe, oraz unieść je obiema rękami i przytrzymać tak blisko tułowia jak to tylko możliwe. Wstając mocno napnij mięśnie brzucha i postaraj się użyć siły nóg aby podnieść się do góry ( nie podpieraj się jedną ręką np. o biurko).  Chcąc położyć dziecko na podłodze również zastosuj pozycję klęczną.

Trzymanie/ noszenie dziecka a postawa ciała

Kiedy trzymasz lub nosisz swoje dziecko, pamiętaj aby znajdowało się ono maksymalnie blisko Twojego ciała. Chociaż jest to powszechna i często spotykana pozycja, to zdecydowanie nie polecamy noszenia dziecka na biodrze przytrzymując je jedynie jedną ręką. Jeśli zdecydujesz się na używanie nosidełka lub chusty, miej pewność, że korzystasz z tych pomocy w prawidłowy sposób i nie obciążasz ich nieprawidłowym użyciem swoich barków, szyi oraz pleców.

Postawa ciała – podnoszenie zabawek z podłogi

Sprzątanie i podnoszenie zabawek z połogi to, jak na pewno przyzna każdy rodzic czynność niekończąca się nigdy. Kiedy chcesz podnieść zabawkę z podłogi postaraj się pamiętać o tym aby utrzymać głowę i tułów prosty, a zgiąć jedno kolano jak do klęku i w tej pozycji podnieść przedmiot leżący na podłodze.

Postawa ciała – podnoszenie dziecka z łóżeczka

Jeśli masz możliwość regulowania wysokości łóżeczka, to przy podnoszeniu dziecka powinieneś ustawić je najniżej jak to tylko możliwe. Kiedy podnosisz dziecko, postaraj się utrzymać stopy rozstawione mniej więcej na szerokość bioder, a kolana lekko ugięte. Postaraj się pochylając po dziecko zgarbić lekko plecy i na tyle na ile to możliwe zgiąć biodra. Podnosząc dziecko trzymaj je maksymalnie blisko klatki piersiowej. Pamiętaj aby nie wykonywać tej czynności w dużym zgięciu w biodrach i maksymalnie wyprostowanych plecach.

Pchanie wózka

Kiedy już umieścimy dziecko w wózku należy pamiętać o prawidłowej postawie ciała podczas spaceru. Pamiętaj aby pozostać dość blisko wózka, dzięki czemu nie będziesz musiał pochylać się aby dosięgnąć do poręczy i Twoje plecy pozostaną proste. Siła dzięki której popychasz wózek powinna pochodzić z całego ciała, a nie tylko z ramion. Unikaj też popychania wózka zbyt daleko do przodu, bo goniąc go będziesz zmuszony pochylić tułów do przodu.

 

error: Treść jest chroniona !!