Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Siedzenie zabija! Nie wierzysz? Przeczytaj koniecznie

Siedzenie zabija! Nie wierzysz? Przeczytaj koniecznie

siedzenie zabija

Ciało człowieka nie zostało przez ewolucje przystosowane do pozycji siedzącej, to nowoczesne samochody, komputery i telewizory zmuszają nas każdego dnia do ciągłego siedzenia. A to nie zostaje bez konsekwencji dla naszego kręgosłupa, naszej postawy, siedzenie nie jest obojętne ani naszemu sercu ani płucom ani wreszcie organom odpowiedzialnym za trawienie pokarmu. Niezależnie od tego której części naszego ciała zechcemy się przyjrzeć, to znajdziemy negatywny wpływ siedzenia na tą konkretną okolice. Reasumując siedzenie zabija nas powoli i niepostrzeżenie za to trzeba to uczciwie przyznać – bardzo skutecznie.

Ale co właściwie jest złego w tym, że siedzimy?

Mówi się nawet o tym, że siedzenie to taki nowy papieros XXI wieku. Szkody powstałe z używania są widoczne w organizmie człowieka dopiero po pewnym czasie…

Pierwszy fakt jest oczywisty – kiedy siedzisz spalasz bardzo mało kalorii, tak naprawdę więcej kalorii spalasz nawet wtedy kiedy śpisz. Siedzenie sprzyja tyciu, a nadwaga, otyłość i dodatkowe kilogramy sprzyjają problemom sercowo – naczyniowym, bólom kręgosłupa, ograniczeniu mobilności.

Niestety na tym lista się nie kończy, kolejne badania pokazują jak nikczemny wpływ na nasze zdrowie ma pozycja siedząca, jedne z badań roku sugerują nawet, że siedzący tryb życia jest odpowiedzialny za 6% wszystkich chorób serca, 7% przypadków cukrzycy typu 2, a nawet 9% przypadków przedwczesnego zgonu, długotrwała pozycja siedząca może być również przyczyną rozwoju nowotworów (np. jelita grubego).  Autorzy badań opublikowanych w  British Journal of Sports Medicine sugerują nawet, że  powinno się zupełnie unikać pracy siedzącej, dzięki czemu zmniejszy się objawy starzenia się organizmu na poziomie komórkowym. Sugerują oni też,  że im więcej czasu spędza się aktynie, tym dłużej zachowa się młodzieńczy i zdrowy wygląd.

Tak wiec ludzie którzy siedzą za dużo na co dzień narażeni są na zwiększone ryzyko cukrzycy, chorób serca, chorób nowotworowych oraz skrócenie długości życia. Czy potrzeba innych argumentów aby stwierdzenia  – siedzenie zabija – było potwierdzone?

siedzenie zabija

Siedzenie zabija, tak więc, co mogę zrobić aby żyć dłużej?

Oczywiście łatwo jest ograniczyć siedzenie na kanapie czy przed telewizorem – wystarczy zamienić je na inną aktywność, ale co zrobić kiedy nasza praca jest praca biurową? W tej sytuacji już tak łatwo nie jest. Optymista może powiedzieć – rzucam prace, będę żył dłużej, ale nie o to przecież chodzi. Zatem co możesz zrobić by siedzenie nie było dla Ciebie cichym zabójcą?

Technologia pomaga nam zrobić wszystko z naszego krzesła, aby zapłacić rachunki czy zrobić zakupy nie musimy wychodzić z domu. Jednak aby zrównoważyć jednak nieco ilość czasu w pozycji siedzącej w ciągu dnia i tej w pozycji stojącej zastanów się czy nie będzie dla Ciebie lepsze wybrać się na pocztę po przesyłkę, pójść na zakupy na pobliski ryneczek, czy wysiąść z autobusu wcześniej jeden, czy nawet dwa przystanki i zrobić sobie krótki space do domur?

A właściwie dlaczego nie możesz na chwilę wstać zza swojego biurka kiedy odbierasz telefon? Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że rozmawiamy na siedząco, a może to jest dobry sposób na chwilę odpoczynku dla Twojego kręgosłupa – każdy telefon odbierasz w pozycji stojącej. Może współpracownicy będą się dziwić ale zapewne tylko przez chwilę. Dodatkowym atutem jest to, że większość ludzi czuje się pewniej kiedy stoi – będzie to niewątpliwie dodatkowy atut w rozmowie i być może uda Ci się zrobić lepsze wrażenie na rozmówcy. Również rozmowy zwykle prowadzimy na siedząco – a może wybierzesz się na spacer z przyjaciółką zamiast na przysłowiową kawę?

Bądź bardziej mobilny i pamiętaj o przerwie co godzinę. Jednym z powodów dlaczego tak trudno jest nam utrzymać prawidłową pozycję siedzącą jest to, że nasze mięśnie, więzadła i inne tkanki miękkie po 20 minutach mają problem z utrzymaniem prawidłowego napięcia i przez to pozwalają naszej sylwetce  trochę odpuścić sobie prawidłową pozycję siedzącą i zawisnąć na krześle. Jeśli regularnie zrobisz sobie przerwę, wstaniesz, zrobisz kilka kroków, pójdziesz po dokumenty do sąsiedniego pokoju czy drukarki, dasz swoim mięśniom sygnał do odpoczynku a po przerwie łatwiej będzie im na nowo zmobilizować się do pracy i utrzymania prawidłowej pozycji.

Być może to o czym teraz napiszemy nie od razu trafi do Twojej świadomości jako pozytywna podpowiedź, ale warto się nad nią zastanowić. Proponujemy aby parkować na pierwszym wolnym miejscu parkingowym, nawet jeśli znajduje się ono kawałek od wejścia do budynku, to o wiele lepsza strategi niż kolejne 10 minut w samochodzie w poszukiwaniu miejsca tuż przy samych drzwiach, korzystaj ze schodów zamiast z windy, oczywiście tam gdzie to możliwe. Zawsze tez jeśli jest wybór – pieszo albo innym środkiem transportu – wybieraj opcję  – pieszo. Te z pozoru niewielkie zmiany naprawdę robią dużą różnice w ilości spalanych w ciągu dnia kalorii.

siedzenie zabija

Podsumowując- nie daj się zabić na siedząco – naprawdę nie warto 😉

 

 

 

 

 

Co jeszcze może Cie spotkać jeśli siedzisz a dużo – zespół mięśnia gruszkowatego

 

 

error: Treść jest chroniona !!