Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Taping kolana – stabilizacja rzepki.

Taping kolana – stabilizacja rzepki.

taping kolana

Taping kolana jest formą terapii działającą 24 godziny na dobę. Plaster (tape) z powodzeniem może wspomagać proces rehabilitacji kiedy pracujesz, odpoczywasz czy prowadzisz inne aktywności dnia codziennego. Sam plaster nie „leczy”. To od sposobu jego aplikacji zależy powodzenie procesu leczniczego. Dlatego zawsze warto naklejenie „tapa” powierzyć specjaliście – fizjoterapeucie.

Kinesio taping (taping) – czym jest

Magiczne plastry jak mówią o nich pacjenci, to nowoczesna metoda rehabilitacji zwana kinesio tapingiem – inaczej plastrowaniem dynamicznym. Twórcą metody, powstałej w latach 70. XX w. jest  japoński chiropraktyk – Dr Kenzo Kase. Koncepcja plastrowania opiera się na założeniu, że poszczególne części naszego ciała, takie jak mięśnie, powięź, skóra czy tkanka podskórna poruszają się względem siebie. Ruch ten może przebiegać płynnie, a może być zaburzony – np. przez unieruchomienie tkanek czy dziejący się w ich obrębie proces zapalny.  Zazwyczaj ruchomość tkankom przywraca terapeuta – poprzez wykorzystane techniki manualne (pracuje swoimi rękoma). Ale ilość czasu który fizjoterapeuta może poświęcić jednemu pacjentowi jest ograniczona. Dlatego  Dr Kenzo Kase wymyślił plastry „wspomagające” ręce terapeuty także po zakończeniu wizyty. Plaster naklejony na skórę w odpowiedni sposób działa 24 godziny na dobę. Tape porusza się wraz z ruchami pacjenta, ale jest też na tyle sztywny, że utrzymuje tkanki we właściwym miejscu, odciąża je lub unosi do góry tworząc pomiędzy nimi przestrzeń, np dla ewakuacji limfy.

Taping kolana – stabilizacja rzepki, technika mięśniowa

Okleić można każdą część ciała. W zależności od potrzeb terapeuta może zastosować technikę na mięśnie, powięź, więzadła, technikę korekcyjną wspomagającą ustawienie części ciała względem siebie czy technikę limfatyczną – pomagającą w ewakuacji obrzęków.

Kolano jest jednym z często oklejanych rejonów ciała. I nie tylko dlatego, że urazy kolana i zwyrodnienia są częstą przypadłością wśród pacjentów. Rzepka jest częścią stawu kolanowego, leży jednak po jego zewnętrznej stronie. Ze względu na budowę anatomiczną stawu lub też ze względu na oddziałujący na rzepkę mięsień czworogłowy może się zdarzyć tak, że rzepka nie leży centralnie w osi kolana – ale przeskakuje do środka lub na zewnątrz. Aplikacje kinesio tapingu są bardzo pomocne przy skorygowaniu położenia rzepki i utrwalenia jej położenia w prawidłowej pozycji.

Biegacze czy kolaże często zgłaszają ból z przodu kolana – może być on spowodowany przeciążeniem lub mikrurazami w więzadle rzepki. Dolegliwości te związane są oczywiście z aktywnością sportową i wielokrotnie powtarzanym ruchem wyprostu w kolanie. Również w przypadku takich dolegliwości taping – a dokładniej aplikacja więzadłowa lub więzadłowa połączona z mięśniową na m. czworogłowy może być skutecznym rozwiązaniem wspierającym regenerację i rehabilitacje.

Taping kolana po artroskopii to dobry pomysł

Artroskopia stawu kolanowego to jeden z powszechniejszych zabiegów wykonywanych przez ortopedów. Niezależnie od tego, czy była ona dokonana w celach diagnostycznych czy np. rekonstrukcyjnych, jest zabiegiem po którym pacjent potrzebuje działań szybko zmniejszających ból i obrzęk. Rozpoczęcie intensywnej rehabilitacji we wczesnym etapie gojenia się tkanek po zabiegu niestety może przynieść więcej szkody niż pożytku. Natomiast taping kolana jest w sytuacji pooperacyjnej bezpieczny. Aby zmniejszyć ból i dyskomfort odczuwany przez pacjenta można zastosować różne formy aplikacji.

Zastosowanie kinesiology tapingu po zabiegu artroskopi kolana wpływa na:

Kolano po operacji zazwyczaj jest spuchnięte, mogą pojawić się (zarówno na samym kolanie jak i na łydce czy w dole podkolanowym) siniaki – w takiej sytuacji rehabilitant może zastosować aplikację limfatyczne – tzw. ośmiorniczki. Aplikacja ta przyśpiesza przepływ limfy w obszarze jej naklejenia.  Mniej limfy to mniejsze obrzęki, a wraz z odpływem limfy ewakuuje się również wynaczyniona krew (siniak).

 

 

error: Treść jest chroniona !!