Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Strzelanie w kościach (stawach) – wyjaśniamy czym ono jest.

Strzelanie w kościach (stawach) – wyjaśniamy czym ono jest.

strzelanie w kościach
Charakterystyczny dźwięk trzaskających w czasie rozciągania palców dłoni to dźwięk przyprawiający niejednego z nas o dreszcze…brrr. Natomiast inni z nas nie wyobrażają sobie dnia bez co najmniej jednego „strzału” kręgosłupa podczas porannego rozciągania.

Strzelanie w stawach – czym ono jest

Ale czy wiecie czym rzeczywiście jest to „strzelanie”.
  • Czy jest to dźwięk ocierających się o siebie kości? Nie.
  •  Czy jest to dźwięk łamania stawu? Tym bardziej nie.
A więc co nam trzeszczy i przeskakuje w stawie?
Zacznijmy od tego, że każdy staw to połączenie kości – końcówki dwóch/trzech kości (np. udowej i piszczelowej w kolanie, ramiennej, łokciowej i promieniowej w st łokciowym itp. ) są otoczone torebką stawową dzięki czemu kości mogą oddalić się od siebie tylko na określona odległość, nie mogą też obracać się dowolnie podczas ruchu – a tylko w wyznaczonym m.in. prze torebkę stawową granicach.
Wewnątrz torebki stawowej każdego stawu znajduje się maź stawowo – substancja spełniająca rolę smaru – dzięki niej kość nie ociera się o kość, a ruchy zachodzą płynnie.
W każdym stawie też znajdują się pęcherzyki gazu – i to właśnie ich pękanie pod wpływem ciśnienia panującego w stawie i zwiększającego się po poruszeniu jest tym charakterystycznym trzaskiem słyszanym podczas ruchu naszych kości. Mówiąc inaczej zmiana ciśnienia wewnątrz stawu wywołana przez oddalanie od siebie powierzchni kostnych powoduje zapadanie się pęcherzyków gazu obecnych w mazi stawowej, co wywołuje charakterystyczny dźwięk. Zjawisko to nazwane jest kawitacją.

Strzelanie w stawach – podstawowe informacje

Skąd o tym wiadomo? Przeprowadzono wiele badań naukowych np. pod kontrolą RGT lub aparatu USG, które to pokazują, że w momencie rozciągania np. stawów palców w mazi stawowej widziany i słyszany w tym samym czasie jest „błysk” i „trzask” za który odpowiedzialne są właśnie rozprężające się w stawie gazy.

Czy takie trzaskanie stawami jest bezpieczne?

Nasze babcie mówią, że nie – naukowcy jednak nie znajdują korelacji pomiędzy wieloletnim strzelaniem (bezbolesnym) stawami, a pojawieniem się zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych.
Zatem czy jeśli Twoje stawy regularnie strzelają jest się czym martwić? Jeśli charakterystycznemu odgłosowi trzasku nie towarzyszy ból, dyskomfort, ograniczenie ruchomości w stawie czy jego sztywność – nie masz powodów do niepokoju.
Zaniepokoić i skłonić Cię  do konsultacji ze specjalistą powinna sytuacja, gdy strzelaniu towarzyszą dolegliwości bólowe lub co gorsza obrzęki stawu, problemy z chodzenie, chodzenie (np. trzaski w stawie biodrowym) czy też z gryzieniem i żuciem podczas spożywania pokarmów  (ból i trzaski w stawie skroniowo – żuchwowym.

Zespół trzaskającego biodra

Zespół trzaskającego biodra to sytuacja w której tkanki miękkie zlokalizowane w okolicy stawu biodrowego są nadmiernie napięte. Tor ich przemieszczania się podczas ruchu biodra jest niefizjologiczny – co objawia się charakterystycznym odgłosem (trzaskiem). W pierwszym etapie dysfunkcji przeskakiwaniu nie towarzyszy ból – dlatego poza zdziwieniem, obserwacją zmian w zachowaniu organizmu pacjentów nie niepokoi ten stan. Ból pojawia się z czasem rozwoju, pogłębiania się problemu.  Zespół trzaskającego biodra zwyczajowo dzieli się na dwa typy: typ zewnętrzny i typ wewnętrzny. Podział uzależniony jest om lokalizacji przeskakujących tkanek. Charakterystyczny trzask słyszany jest zwłaszcza  podczas wykonywania ruchu, zginania i prostowania stawu biodrowego.

strzelanie w kościach

Objawy trzaskającego biodra:

Dokładne przyczyny trzaskającego biodra nie są poznane. Jako główny czynnik uważa się nierównowagę mięśni poruszających stawem biodrowym czego źródłem może być różnica długości kończyn dolnych lub asymetria w ich obciążaniu. Kolejne czynniki to przebyte urazy, wady anatomiczne i wady postawy.

Leczenie trzaskającego biodra zaczyna się od ćwiczeń rozciągających i indywidualnie dobranego programu fizjoterapii. Rehabilitacja ma na celu przywrócić prawidłową mechanikę stawu biodrowego, poprawić postawę ciała, a także zmniejszyć napięcie tkanek miękkich. Dodatkowo stosuje się zabiegi fizykalne. W zależności od zaawansowania dysfunkcji możliwe jest włączenie do leczenia środków przeciwzapalnych lub ostrzyknięcia sterydowe. Jeśli fizjoterapia nie jest skuteczna wskazane może okazać się leczenie operacyjne.

Więcej o trzaskającym biodrze przeczytasz w innym wpisie na naszym blogu – link.

Trzaski w stawie skroniowo – żuchwowym

Kolejnym stawem w naszym ciele w którym można usłyszeć trzaski i przeskakiwanie jest staw skroniowo – żuchwowy. Jest to staw poruszający się podczas mówienie a także podczas gryzienia i przeżuwania. Jest jednym z najczęściej używanych stawów w naszym ciele. Stawy skroniowo – żuchwowe działają zawsze symetrycznie – razem pracują staw po prawej i po lewej stronie naszej głowy.

Stawy skroniowo – żuchwowe to połączenie żuchwy, czyli dolnej szczęki z górną szczęką. Połączenia te wykonują ogromną pracę w ciągu dnia – są odpowiedzialne za około 1800 ruchów otwierania i zamykania jamy ustnej. Biorą one czynny udział w procesach jedzenia, mówienia i ziewania.

Trzaski i przeskakiwanie w stawie skroniowo – żuchwowym zawsze powinny budzić Twój niepokój. Nawet jeśli nie towarzyszy im ból (jeszcze). Zaburzenia czynnościowe narządu żucia to jeden z podstawowych problemów współczesnej stomatologii i fizjoterapii stomatologicznej. Pojawiające się podczas żucia czy ziewania trzaski (i ból) są to zaburzenia pracy stawów skroniowo-żuchwowych oraz mięśni żwaczowych.

trzaski w szczęce

Najczęściej oprócz samego strzelania, samych odgłosów mamy również do czynienia z innymi objawami – początkowo mniej nasilonymi. Należą do nich między innymi ograniczona ruchomością żuchwy, problem z pełnym otwarciem buzi (szczękościsk), dolegliwości bólowe, bóle i zawroty głowy, bóle kręgosłupa szyjnego.

Jedną z głównych przyczyn powstawania zaburzeń czynnościowych jest stresujący tryb życia – zaniedbywanie odpoczynku, tłumienie złości w sobie oraz długotrwałe napięcie psychiczne. 

Do innych przyczyn zaliczyć należy: wady zgryzu, zgrzytanie lub zaciskanie zębów, braki w uzębieniu, wada postawy, schorzenia pourazowe narządu żucia, przemieszczenie dysku stawowego, nadmierna lub zbyt mała ruchomość szczęki, obgryzanie paznokci, choroby zwyrodnieniowe stawu, zmiany nowotworowe (!), ostre stany zapalne błony maziowej stawu lub torebki stawowej, zwichnięcie stawu (np. po uderzeniu).

Szacuje się, że wyżej wymienione objawy związane z dysfunkcją stawów skroniowo – żuchwowych mogą występować nawet u 50% populacji.

 

error: Treść jest chroniona !!