Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Blog » Zaburzenia równowagi u osób starszych – przyczyny, skutki i zapobieganie

Zaburzenia równowagi u osób starszych – przyczyny, skutki i zapobieganie

Zaburzenia równowagi u osób starszych – przyczyny, skutki i zapobieganie

Problemy z utrzymaniem równowagi i zaburzenia chodu są częstym problemem w podeszłym wieku. Brak zdolności zachowania równowagi u osób starszych zwiększa ryzyko urazów, co może prowadzić do poważnego ograniczenia funkcjonalności i zagrożenia życia. Co powoduje zaburzenia równowagi u osób starszych. Poznaj sposoby, które pozwolą zminimalizować zachwiania i upadki.

Przyczyny zaburzeń równowagi u osoby starszej

Nieprawidłowe funkcjonowanie zmysłu równowagi seniorów to przede wszystkim problem postępującego procesu starzenia się mózgu. Wraz z wiekiem jakość pracy układu nerwowego ulega stopniowemu osłabieniu. Czasami u osób po 60 roku życia szybkość przetwarzania bodźców odbieranych z otoczenia nie jest na tyle efektywna, aby zagwarantować organizmowi komplet niezbędnych informacji. Dlatego seniorzy mają trudności z prawidłowym chodem i równowagą, co może skutkować wieloma niebezpiecznymi konsekwencjami.

Brak równowagi u osób starszych może mieć podłoże w różnorodnych schorzeniach. Wielochorobowość seniorów odgrywa istotną rolę podczas próby ustalenia powodu zaburzeń chodu i równowagi. W związku z tym w trakcie diagnostyki warto zwrócić uwagę na:

Brak równowagi u osób starszych — upadek jako najpoważniejszy skutek

Trudności z utrzymaniem równowagi przez seniora potęgują ryzyko upadków. Problemy z błędnikiem u osób w podeszłym wieku często prowadzą do zachwiania czy zawrotów głowy u osób w podeszłym wieku. Co więcej, osoby starsze często przejawiają zaburzenia widzenia, które niekoniecznie wynikają z wad wzroku a problemów wynikających z ograniczonej sprawności umysłowej. Upadki osób starszych stanowią jednak przyczynę wielu poważnych konsekwencji dla zdrowia, gdyż mogą spowodować:

Najpoważniejszym skutkiem upadków u seniora są urazy głowy. To właśnie one zwiększają ryzyko zgonu osoby starszej np. wskutek krwiaka mózgu.

Domowa rehabilitacja — sposób na leczenie zaburzeń równowagi u seniorów

Dla starszych osób wizyta w gabinecie fizjoterapii może stanowić spore wyzwanie. Objawy zaburzeń równowagi uniemożliwiają seniorom codzienne funkcjonowanie, a co dopiero samodzielną podróż na rehabilitację. Zachwiania równowagi idę w parze ze wspomnianymi upadkami u osób starszych, które mogą skończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Kolejną kwestią jest fakt, że w wielu przypadkach konieczna jest dodatkowa opieka nad osobami starszymi. Urojenia u osób starszych, zaburzenia połykania, schorzenia układu krążenia, ograniczona mobilność, to raptem kilka przykładów barier, które mogą utrudnić wizytę u specjalisty.

Dlatego świetnym rozwiązaniem jest domowa rehabilitacja, która pozwala seniorom na zachowanie sprawnego zmysłu równowagi bez wychodzenia z domu. W Mobile Meds dysponujemy zespołem kilkudziesięciu fizjoterapeutów, masażystów i osteopatów o wieloletnim doświadczeniu w pracy z osobami w starszym wieku. Podczas spotkań specjaliści zaproponują różnorodne sposoby na problemy z równowagą:

Domowa rehabilitacja w niczym nie ustępuje wizytom w prywatnym gabinecie. Gdy pojawiają się pierwsze sygnały wskazujące na problemy z błędnikiem u osób starszych, warto rozważyć rezerwację spotkania z fizjoterapeutą w domu seniora. Skorzystaj z usług Mobile Meds — rehabilitacji z darmowym dojazdem do pacjenta.

error: Treść jest chroniona !!