Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt: +48 544 440 000
Logo MobileMed
Strona główna » Blog » Zapalenie stawów – poznaj najpowszechniejsze mity

Zapalenie stawów – poznaj najpowszechniejsze mity

zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenia stawów dotyczy szerokiego grona pacjentów, niestety krąży wśród nich wiele błędnych przekonań dotyczących tej powszechnej choroby. A niektóre z błędnych przekonań dotyczących zapalenia stawów wydają się być na stałe utrwalone w świadomości pacjentów i powtarzane z ust do ust.

Pacjenci muszą znać fakty i najważniejsze informacje na temat swojej choroby, aby mogli ją lepiej zrozumieć i przeciwdziałać jej na ile to możliwe. Dlatego dziś obalamy kilka najczęściej powtarzanych mitów na temat zapalenia stawów.

Zapraszamy do lektury. 

Mit 1 – zapalenie stawów jest chorobą ludzi w starszym wieku

Jest to najczęściej powtarzana nieprawdziwa informacja na temat zapalenia stawów. W rzeczywistości na chorobę tą może zachorować każdy – dzieci, młodzi dorośli, osoby w średnim wieku a także osoby starsze.

Nie ma badań stwierdzających, że zachorowanie na zapalenie stawów jest uzależnione od wieku czy płci. Ponadto istnieje ponad 100 odmian reumatoidalnego zapalenia stawów,  niektóre z nich są bardziej rozpowszechnione w poszczególnych populacjach niż inne.

 

Mit 2 – zapalenie stawów ma związek z zimnym klimatem, wilgocią oraz przemarzaniem chorych stawów

Sam klimat nie jest ani przyczyna ani też lekarstwem w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Przez wile lat istniała teoria, że zapalenie stawów jest związane z przebywaniem w zimnym i wilgotnym klimacie. Uważano też, że przeprowadzka do ciepłego i suchego klimatu może być dla niektórych jedynym lekarstwem w zapaleniu stawów. Można by zatem wnioskować, że osoby mieszkające w stosunkowo ciepłym i suchym klimacie nie chorują na zapalenie stawów, co oczywiście jest nieprawdą.

Jednakże uważa się, że ciepło może mięć kojący wpływ na dolegliwości bólowe pacjentów. Zaobserwowano, że zabiegi termoterapii takie jak np. okłady borowinowe, ciepłe kąpiele czy kąpiel w saunie mogą mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie dolegliwości bólowych pacjentów z zapaleniem stawów.

Mit 3 – Zapalenie stawów może być wyleczone

Niestety to również jest mit związany z tą chorobą.

Dotychczas nie jest znany lek na tą chorobę. Do dnia dzisiejszego zostało odkryte już wiele środków spowalniających rozwój choroby, ale nie odnaleziono lekarstwa skutecznie zwalczającego chorobę. Zazwyczaj leczenie skupia się na zmniejszeniu dolegliwości bólowych oraz zapobieganiu rozwojowi choroby.

Ponieważ zapalenie stawów jest chorobą z którą pacjent będzie borykał się całe życie, bardzo ważne jest zdobycie przez niego niezbędnej wiedzy na temat choroby, procesu leczenia oraz rehabilitacji.

Każdy pacjent powinien wiedzieć więc o możliwościach:

 

Mit 4 – Zapalenia stawów jest spowodowane nieodpowiednią dietą

Oczywiście istnieje wiele spekulacji na temat znaczenia diety w odniesieniu do zapalenia stawów. Natomiast jedyną sprawdzoną informacją jest ta, że pożywna, dobrze zbilansowana dieta i dobra kontrola wagi poprawia ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie pacjenta, nie niweluje zaś znacząco objawów reumatoidalnego zapalania stawów.

Nie istnieją tez, żadne naukowe dowody na to, że konkretne pokarmy mogą zapobiec lub powodować zapalenie stawów.

Obserwuje się natomiast wpływ diety na objawy pacjenta w dnie moczanowej (dieta jest jednym z głównych zaleceń lekarskich w tej jednostce chorobowej). Również w przypadku alergii pokarmowych mogą pojawić się dolegliwości bólowe stawów w przypadku nie przestrzegania odpowiedniej diety. ów.

Mit 5 – Masz zapalenie stawów, nie wolno Ci…

Ograniczenia w poruszaniu się i samoobsłudze jakie na chorych nakłada zapalenie stawów mogą niestety spowodować, że najbliżsi chorego staja się nadopiekuńczy. Czasami bliscy w trosce o chorego robią po prostu zbyt wiele aby mu pomóc. Choroba może oczywiście w różnym stopniu zakłócać zdolność stawów do poruszania się, ale zdecydowanie osoba z zapaleniem stawów nie może być uznana za osobę niesamodzielną i wymagającą stałej, ciągłej opieki.

Pewna ilość pomocy może być potrzebna, jednak trzeba też pamiętać o tym, że dla osoby z zapaleniem stawów najlepiej jest utrzymać jak największa samodzielność zarówno z przyczyn podtrzymania aktywności fizycznej ale też kondycji psychicznej chorego.

 

 

Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów –  nie czekaj i już dziś skontaktuj się z nami i umów na profesjonalną, indywidualnie dobraną do potrzeb chorego, a przede wszystkim skuteczną rehabilitację prowadzoną metodami uznanymi na świecie, przez doświadczonych fizjoterapeutów.

Zapisz się na rehabilitację