Reumatoidalne zapalenia stawów dotyczy szerokiego grona pacjentów. Pomimo, że jest to choroba powszechna, to na jej temat istnieje wiele kontrowersji i nieprawdziwych informacji. Co więcej niestety również Pacjenci zdani na samych siebie w poszukiwaniu odpowiedzi na swoje pytania często powielają błędne przekonania dotyczących choroby. A niektóre z błędnych przekonań dotyczących zapalenia stawów wydają się być na stałe utrwalone w świadomości pacjentów i powtarzane z ust do ust.
Pacjenci muszą znać fakty i najważniejsze informacje na temat swojej choroby, aby mogli ją lepiej zrozumieć i przeciwdziałać jej na ile to możliwe. Dlatego dziś obalamy kilka najczęściej powtarzanych mitów na temat zapalenia stawów.
Zapraszamy do lektury.
Jest to najczęściej powtarzana nieprawdziwa informacja na temat zapalenia stawów. W rzeczywistości na chorobę tą może zachorować każdy – dzieci, młodzi dorośli, osoby w średnim wieku a także osoby starsze.
Nie ma badań stwierdzających, że zachorowanie na zapalenie stawów jest uzależnione od wieku czy płci. Ponadto istnieje ponad 100 odmian reumatoidalnego zapalenia stawów, niektóre z nich są bardziej rozpowszechnione w poszczególnych populacjach niż inne.
Sam klimat nie jest ani przyczyna ani też lekarstwem w reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Przez wile lat istniała teoria, że zapalenie stawów jest związane z przebywaniem w zimnym i wilgotnym klimacie. Uważano też, że przeprowadzka do ciepłego i suchego klimatu może być dla niektórych jedynym lekarstwem w zapaleniu stawów. Można by zatem wnioskować, że osoby mieszkające w stosunkowo ciepłym i suchym klimacie nie chorują na zapalenie stawów, co oczywiście jest nieprawdą.
Jednakże uważa się, że ciepło może mięć kojący wpływ na dolegliwości bólowe pacjentów. Zaobserwowano, że zabiegi termoterapii takie jak np. okłady borowinowe, ciepłe kąpiele czy kąpiel w saunie mogą mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie dolegliwości bólowych pacjentów z zapaleniem stawów.
Więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule na naszym blogu: https://www.mobilemed.pl/termoterapia-w-walce-z-bolem-podpowiadamy-jak-z-niej-korzystac/
Niestety to również jest mit związany z tą chorobą.
Dotychczas nie jest znany lek na tą chorobę. Do dnia dzisiejszego zostało odkryte już wiele środków spowalniających rozwój choroby, ale nie odnaleziono lekarstwa skutecznie zwalczającego chorobę. Zazwyczaj leczenie skupia się na zmniejszeniu dolegliwości bólowych oraz zapobieganiu rozwojowi choroby.
Ponieważ zapalenie stawów jest chorobą z którą pacjent będzie borykał się całe życie, bardzo ważne jest zdobycie przez niego niezbędnej wiedzy na temat choroby, procesu leczenia oraz rehabilitacji.
Każdy pacjent powinien wiedzieć więc o możliwościach:
Oczywiście istnieje wiele spekulacji na temat znaczenia diety w odniesieniu do zapalenia stawów. Natomiast jedyną sprawdzoną informacją jest ta, że pożywna, dobrze zbilansowana dieta i dobra kontrola wagi poprawia ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie pacjenta, nie niweluje zaś znacząco objawów reumatoidalnego zapalania stawów.
Nie istnieją tez, żadne naukowe dowody na to, że konkretne pokarmy mogą zapobiec lub powodować zapalenie stawów.
Obserwuje się natomiast wpływ diety na objawy pacjenta w dnie moczanowej (dieta jest jednym z głównych zaleceń lekarskich w tej jednostce chorobowej). Również w przypadku alergii pokarmowych mogą pojawić się dolegliwości bólowe stawów w przypadku nie przestrzegania odpowiedniej diety. ów.
Ograniczenia w poruszaniu się i samoobsłudze jakie na chorych nakłada zapalenie stawów mogą niestety spowodować, że najbliżsi chorego staja się nadopiekuńczy. Czasami bliscy w trosce o chorego robią po prostu zbyt wiele aby mu pomóc. Choroba może oczywiście w różnym stopniu zakłócać zdolność stawów do poruszania się, ale zdecydowanie osoba z zapaleniem stawów nie może być uznana za osobę niesamodzielną i wymagającą stałej, ciągłej opieki.
Pewna ilość pomocy może być potrzebna, jednak trzeba też pamiętać o tym, że dla osoby z zapaleniem stawów najlepiej jest utrzymać jak największa samodzielność zarówno z przyczyn podtrzymania aktywności fizycznej ale też kondycji psychicznej chorego.
Już niewielka zmiana w stylu życia i pewnych zachowaniach może mieć naprawdę istotny wpływ na Twoje samopoczucie i codzienną aktywność.
Nie oszczędzaj na śnie – sen nie jest luksusem, to konieczność. Nawet jeśli przez jakiś czas uda Ci się oszukać organizm i spać mało, to zdecydowanie odczujesz tego skutki. Kiedy śpisz, twoje ciało ciężko pracuje, regenerując się i naprawiając.
Wiem, że ze snem u pacjentów chorujących na zapalenie stawów bywa różnie. Ból i niemożność przybrania ulubionej pozycji często skutecznie utrudniają zasypianie i dobry, nieprzerwany sen. Co możesz zrobić? Zadbać o higienę snu, kłaść się spać i wstawać mniej więcej o tej samej porze codziennie, spać przynajmniej 7 godzin, zadbaj o wyciszenie przed snem, medytuj lub zrób ćwiczenia oddechowe. Ale możesz także porozmawiać z lekarzem na temat innych sposobów na zasypianie. Być może potrzebujesz leków nasennych, które pomogą ci zasnąć i cieszyć się spokojnym snem przez całą noc.
Naucz się radzić sobie ze stresem – brzmi jak truizm, ale stres może zaostrzać objawy zapalenia stawów. Możesz spróbować medytacji, psychoterapii, ćwiczeń oddechowych czy innych metod które są dla Ciebie odpowiednie. Poświęć też, każdego dnia trochę czasu na coś co naprawdę sprawia Ci przyjemność – spacer, śpiew, malowanie obrazów czy spotkania z przyjaciółmi. Pomimo bólu który odczuwasz i problemów z poruszaniem się, zamknięcie się w domu to jeden z gorszych pomysłów na jakie możesz wpaść.
Znajdź w domu miejsce, a przede wszystkim czas na regularne ćwiczenia kilka razy w tygodniu. Umiarkowana, regularna aktywność fizyczna to Twój największy sprzymierzeniec w codziennym życiu z zapaleniem stawów. Dlaczego? Aktywność fizyczna pomaga złagodzić objawy choroby. Ma wpływ również na poziom Twojej codziennej energii i uwalnianie hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie – endorfin. Regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie i stawy oraz pozwalają utrzymać prawidłowy zakres ruchu w stawach. Najlepiej dla Ciebie będzie, jeśli Twoja aktywność będzie zróżnicowana – zarówno ćwiczenia aerobowe jaki i wzmacniające mięśnie oraz ćwiczenia rozciągające. Jednak najważniejsza zasada jest taka, że nie musisz codziennie ćwiczyć godzinami – po prostu rób, co możesz i słuchaj swojego ciała.
Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów – nie czekaj i już dziś skontaktuj się z nami i umów na profesjonalną, indywidualnie dobraną do potrzeb chorego, a przede wszystkim skuteczną rehabilitację prowadzoną metodami uznanymi na świecie, przez doświadczonych fizjoterapeutów.