Ból mięśni po masażu w zdecydowanej większości przypadków jest całkowicie normalny. Istnieje szereg bardzo prostych przyczyn tego zjawiska o których napiszemy poniżej. Jeśli jednak ból trwa dłużej niż kilka dni, lub w jakikolwiek sposób Cię niepokoi lub martwi należy się nim zająć – najlepiej zaczynając od szczerej, otwartej rozmowy z masażystą/terapeutą.
Ale do rzeczy, skąd ból mięśni po masażu? Przecież miało być, tak fajnie i odprężająco. I w sumie było podczas samego masażu…a później, to już inna historia…;)
Niewiele odczuć może równać się z tym, które odczuwa się tuż po masażu. Masaż dobrej jakości, wykonany przez specjalistę pozostawia w Twoim ciele uczucie odprężenia i relaksu, wewnętrzne „ciepło”. Czujesz się jakby ubyło Ci kilka lat, czujesz się „lżejszy” masz ochotę podskakiwać, jak gdyby ktoś zabrał Ci wielki ciężar z barków. Możesz nawet doświadczyć w noc bezpośrednio po masażu jednego z najlepszych wypoczynków w Twoim życiu, bez bólu i pobudek w środku nocy.
Następny poranek, to zazwyczaj zupełnie inna historia. Bolesność i dyskomfort mięśni który odczuwasz, przypominają, te po ciężkim treningu, a nie odprężającym masażu. To idealny moment do tego aby zacząć panikować i uznać, że coś zdecydowanie poszło nie tak. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że masażysta po prostu dobrze wykonał swoją pracę,
Zanim udasz się na swój pierwszy w życiu masaż, możesz mieć bardzo wyidealizowany obraz tego, jaki on rzeczywiście będzie. Nie piszemy tu rzecz jasna o delikatnym masażu relaksacyjnym, czy innym rytuale SPA. Masaż niejedno ma imię, a wybór najlepszego dla siebie nie jest łatwy. Masaż sportowy, masaż klasyczny, masaż głęboki, masaż tajski – wykonanie każdego z nich z pewnością różni się od „spontanicznego” masażu karku wykonanego przez znajomego lub ukochaną osobę.
Główne cele masażu klasycznego to:
Uważa się nawet, że masaż jest pomocny w leczeniu depresji i stanów lękowych. Jest także terapią stosowaną z wyboru w wielu chorobach narządu ruchu, oraz w chorobach wieloczynnikowych takich jak fibromialgia czy w syndromie chronicznego zmęczenia.
Nawet bez wtórnych problemów chorobowych, masaż powoduje, że mięśnie przechodzą „intensywny trening”. Masażysta odnajduje nadmiernie napięte mięśnie, lub miejsca w mięśniach w których gromadzą się skutki stresu i przeciążeń takie jak punkty maksymalnie bolesne czy spustowe, odnajduje mięśnie cierpiące z powodu „przetrenowania” czy to przez wymuszoną pozycję, czy nadmierną aktywność fizyczną.
Jeśli mięśnie nigdy wcześniej nie doświadczyły masażu, naturalną reakcją na prace na nich będzie pewien stopień bolesności i uczucie „obicia”. Wyobraź sobie, że Twoje mięśnie zadomowiły się w pewien tymczasowy sposób w swoim napięciu i już same nie są w stanie się rozluźnić (zwiększyć swojej długości). Każda próba wybicia ich z tego stanu (masaż, ćwiczenia rozciągające, rollowanie itp. działania) będzie obarczona „buntem” i bólem.
Może być tez tak, że bolesność pojawiła się w związku z tym że masaż był wykonany ze zbyt dużą intensywnością, sesje masażu są zbyt blisko siebie lub po prostu są za długie. Dlatego ważna jest komunikacja z masażystą i rozmowa o wszystkich Twoich odczuciach (nawet tych które wydają Ci się niewarte uwagi).
Umiarkowany ból mięśni po masażu jest zjawiskiem naturalnym, niektórzy twierdzą, że nawet pożądanym, bo świadczy on o tym, że mięśnie zareagowały właściwie na masaż.
Istnieje jednak kilka sposobów, aby zminimalizować odczuwane dolegliwości. Oto kilka możliwości, które warto rozważyć:
Przeczytaj też:
https://www.mobilemed.pl/masaz-obreczy-barkowej-i-szyi-zalety/
Autorem tekstu jest Anna Kozłowska.