– Skuteczna rehabilitacja, czym ona właściwie jest?
– Czy moja rehabilitacja jest skuteczna?
– Co mogę zrobić aby moja fizjoterapia była bardziej efektywna?
– Czy terapia, którą mam jest skuteczna?
Dziś kilka rad od nas terapeutów – dla Was Pacjentów jak sprawić, aby czerpać możliwie najwięcej korzyści ze swojej rehabilitacji.
Ktoś z Was powie, cóż to ma wspólnego z rehabilitacja? Ktoś może się oburzy, że fizjoterapeuta nie jest od dawania takich rad. Pozwolimy sobie jednak się nie zgodzić. Każda minuta terapii jest ważna, a każde spóźnienie prawdopodobnie skraca Twój czas z terapeutą. Jeśli na każdą z 10 sesji spóźnisz się tylko 5 minut, to łatwo obliczyć, że jesteś do tyłu z pracą nad kontuzją czy urazem 50 minut. Niby nic, a jednak dużo.
Tak jak w każdej dziedzinie życia, tak też w terapii jasno postawiony cel z datą realizacji najlepiej wpływa na naszą motywację. Poza tym łatwo wtedy zobaczyć postępy. A proszę uwierzyć na słowo – nic tak nie mobilizuje pacjentów do pracy jak efekty które osiągają.
Jaki to ma być cel? np. Za miesiąc będę chodzić bez kUli. Za pół roku wracam do gry w piłkę. Do końca tygodnia podniosę rękę na wysokość barku.
Im więcej wiesz, o schorzeniu na które chorujesz, im bardziej rozumiesz mechanizm urazu którego doznałeś, czy im więcej wiesz, co robi z Tobą terapeuta podczas terapii manualnej tym pewniej się czujesz.
Nie ma głupich pytań – a fizjoterapeuci z MobileMed odpowiedzą z chęcią na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości.
Czasami pewne sugestie lub zalecenia budzą nasz wewnętrzny sprzeciw. Zwykle dlatego, że do tej pobiliśmy coś zupełnie inaczej. Alb po prostu jest nam ciężko wykonać dane polecenie i szukamy drogi na skróty. Albo też kiedy rehabilitant mówi nie tak szybko – nie chcemy go słuchać bo zależy nam na szybkim powrocie do zdrowia.
Po prostu nie warto lekceważyć zaleceń – nie ma znaczenia czy fizjoterapeuty czy lekarza, czy trenera na siłowni.
Natomiast zawsze warto pytać i oczekiwać odpowiedzi na pytanie, jeśli zalecenie budzi nasze obawy czy wątpliwości.
W procesie rehabilitacji zwykle jest po prostu tak, że nie warto iść na skróty i kombinować.
Jeśli jakieś ćwiczenie jest dla Ciebie za ciężkie do wykonania lub boisz się – powiedz o tym fizjoterapeucie, a na pewno osiągniecie jakiś kompromis.
Czasami Pacjenci uważają, że skoro przychodzą do terapeuty x razy w tygodniu czy miesiącu, to już sami nic nie muszą robić. Doba ma 24 godziny, a rehabilitacja godzinę/dwie dziennie czy tygodniowo. To jak spędzasz czas poza godzinami z fizjoterapeutą, czy stosujesz się do zaleceń, czy ćwiczysz jak chodzisz, biegasz, siedzisz itp. ma ogromne znaczenia dla powodzenia procesu rehabilitacji.
Jeśli masz pytania, wątpliwości, zastanawiasz się nad kwestiami związanymi ze swoją rehabilitacją – zadzwoń do nas, do MobileMed z chęcią odpowiemy na wszystkie Twoje pytania – tel. 544 440 000.
Dowiedz się wece j o rehabilitacji domowej z MobileMed:
Rehabilitacja domowa z MobileMed to komfort i oszczędność czasu!