Jak podają statystyki w gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu jedną z liczniejszych grup pacjentów stanowią osoby z bólem kręgosłupa. Ból kręgosłupa to duże wyzwanie zarówno dla lekarza, fizjoterapeuty ale też samego pacjenta. Ważną informacją dla pacjentów jest to, że większość przyczyn bólu pleców jesteśmy w stanie szybko zweryfikować i podjąć odpowiednie leczenie. Wymaga to jednak zaangażowania i aktywnej postawy również ze strony pacjenta.
Zrozumienie i poznanie przyczyny bólu pleców jest kluczem do właściwego leczenia. Ponieważ czasami ból kręgosłupa może być oporny na leczenie, postawienie właściwej diagnozy jest niezwykle istotne i wpływa na wybór terapii odpowiedniej dla pacjenta. A zatem dlaczego boli „kręgosłup”?
Uszkodzenie mięśni przykręgosłupowych jest najpowszechniejszą przyczyną bólu pleców. Co więcej nie mówimy tutaj o rozległym uszkodzeniu, czy np. przecięciu mięśnia – te zdarzają się niezwykle rzadko. Pisząc uszkodzenie mamy na myśli raczej mikrourazy powstające podczas codziennych czynności – a to podniesiemy coś cięższego niż zwykle, a to wykonamy ruch w większym zakresie niż jesteśmy przyzwyczajeni. Pacjenci często nie pamiętają konkretnej sytuacji podczas której nadwyrężyli swój aparat mięśniowy. Często też nie są w stanie określić czy ból pojawił się nagle, czy rozwijał się w czasie.
Do uszkodzenia aparatu mięśniowego kręgosłupa dochodzi też często w skutek nadmiernego obciążenia treningiem, braku rozgrzewki przed nim czy wykonywania ćwiczeń na które nie jesteśmy gotowi.
Dobra wiadomość dla pacjentów jest taka, że z bólem spowodowanym nadwyrężeniem mięśni przykręgosłupowych fizjoterapeuta jest w stanie poradzić sobie w przeciągu kilku wizyt (oczywiście, jeśli nie ma innych towarzyszących przyczyn).
Uszkodzenie dysku międzykręgowego to również jedna z najczęstszych przyczyn bólu pleców. Leczenie bólu kręgosłupa w przebiegu dyskopatii zależy w dużej mierze od historii choroby pacjenta (np. czy jest to pierwszy epizod bólowy czy kolejny, czy ból promenuje do kończyny czy jest miejscowy, jaki charakter pracy ma pacjent itp.).
Dowiedz się więcej o leczeniu i rehabilitacji w dyskopatii:
Dyskopatia choroba krążka międzykręgowego cz. 2 – definicje, możliwości leczenia i rehabilitacji
Zwężenie kanału kręgowego jest częstą przyczyną bólu pleców w starzejącej się populacji. Z wiekiem światło kanału kręgowego może zostać zwężone, np. z powodu procesu zalanego toczącego się w stawach kręgosłupa. Zbyt ciasny kanał kręgowy (a więc mała przestrzeń dla rdzenia kręgowego) może powodować dolegliwości bólowe kręgosłupa, szczególnie ból kręgosłupa lędźwiowego.
Dlaczego zwężenie kanału kręgowego powoduje ból kręgosłupa? Bo wewnątrz kanału biegnie rdzeń kręgowy z którego wychodzą wszystkie nerwy. Kanał kręgowy ma za zadanie chronić jeden z najważniejszych układów ciała – układ nerwowy. Dlatego jest on strukturą nierozciągliwą – jeżeli w jego obrębie pojawi się „coś” co nie powinno tam być, natychmiast zajmuje to przestrzeń przeznaczoną dla nerwów. To coś – płyn, przepuklina, osteofity w zależności od swojej wielkości może nieznacznie lub bardzo podrażniać nerw – a każde podrażnienie nerwu to ból i lub parestezje.
Proces zapalny zwykle dotyczy stawów kończyn (np. kolanowych czy paliczkowych), jednak także w stawach kręgosłupa może toczyć się proces zapalny powodujący dolegliwości bólowe. Ból kręgosłupa związany z zapaleniem stawów, to przede wszystkim ból odczuwany przez pacjentów podczas ruchu (wstawanie z pozycji siedzącej, leżącej, chodzenie, wykonywanie codziennych prac).
Ból związany ze stanem zapalnym może dotyczyć także konkretnych jednostek chorobowych – np. zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK). Czym jest ZZSK? To przewlekła choroba reumatoidalna, obejmująca zarówno stawy krzyżowo – biodrowe jak i stawy kręgosłupa, więzadła przykręgosłupowe oraz krążki międzykręgowe. Objawy choroby narastają stopniowo, często jest wskazać dokładny moment rozpoczęcia. Pacjenci zgłaszają utrudnienia z poruszaniem się oraz tzw. „zapalny” ból kręgosłupa – pojawiający się w godzinach nocnych, z poranną sztywnością mięśni. Chorują zazwyczaj mężczyźni.
Kręgozmyk to stan w którym dochodzi do przemieszczenia kręgu wraz z całym odcinkiem kręgów wyżej leżących ku przodowi w stosunku do kręgu położonego niżej. Kręgozmyk spowodowany jest niestabilnością i niewydolnością układu mięśniowo – więzadłowego kręgosłupa. Ból pleców u pacjentów z kręgozmykiem nasila się podczas chodzenia i wstawania, często też ból promieniuje do kończyn dolnych.
O kręgozmyku przeczytasz więcej w poniższym tekście:
https://www.mobilemed.pl/czym-jest-kregozmyk-zwyrodnieniowy/
Osteoporoza może powodować szereg problemów ortopedycznych, oraz jak określają to pacjenci, uczucie ogólnego dyskomfortu. Osteoporoza jest chorobą metaboliczną wpływającą na osłabienie struktury kostnej. Ból, który odczuwają pacjenci związany jest ze złamaniami w przebiegu osteoporozy. Pacjent często nie zdaje sobie sprawy, że ma złamany kręgosłup. Złamania uwidaczniają np. rutynowe badania RTG płuc czy klatki piersiowej.
Dowiedz się więcej o osteoporozie.
Czym jest osteoporoza? Osteoporoza to choroba metaboliczna kości. Wraz z postępem choroby następuje ubytek masy kostnej, tkanka kostna staje się jakby rzadsza w swojej budowie oraz podatna na pęknięcia i złamania. Zaburzenie struktury jakości i zmniejszenie gęstości kości są powodem nadmiernej podatności tkanki na złamania nawet przy niewielkich bodźcach (np. silny kaszel). Wyróżnia się osteoporozę oraz osteoporozę wtórną.
Niezależnie od tego czy odczuwasz ból kręgosłupa już od dłuższego czasu, czy ból pleców dopadł Cię nagle i niespodziewanie, wizyta u fizjoterapeuty pomoże określić jasno przyczynę Twojego problemu. Dobrana do Twoich potrzeb, indywidualna rehabilitacja, poprzedzona analizą Twojego stanu zdrowia, dokładnym badaniem i analizą stylu życia, który prowadzisz to najlepsze lekarstwo w walce z bólem kręgosłupa.
Tylko zrozumienie przyczyny bólu pozwoli Ci podjąć właściwe kroki aby zmniejszyć ból. Zmiana postawy ciała, postawy podczas siedzenia, czy sposobu podnoszenia ciężarów to zazwyczaj konieczne kroki w walce z bólem kręgosłupa. Odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup oraz dobrany do Twoich potrzeb zestaw ćwiczeń na kręgosłup to Twoi sprzymierzeńcy w walce z bólem kręgosłupa.
LUB tel: +48 544 44 00 00, +48 604 999 555