Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt: +48 544 440 000
Logo MobileMed
Strona główna » Blog » Ból kręgosłupa – poznaj 7 przyczyn

Ból kręgosłupa – poznaj 7 przyczyn

ból kręgosłupa

Jak podają statystyki w gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu najliczniejszą grupę pacjentów stanowią osoby z bólem kręgosłupa. Ból kręgosłupa to duże wyzwanie zarówno dla lekarza, fizjoterapeuty ale też samego pacjenta. Ważną informacją dla pacjentów jest to, że większość przyczyn bólu pleców jesteśmy w stanie szybko zweryfikować i podjąć odpowiednie leczenie. Wymaga to jednak zaangażowania i aktywnej postawy również ze strony pacjenta.

Zrozumienie i poznanie przyczyny bólu pleców jest kluczem do właściwego leczenia. Ponieważ czasami ból kręgosłupa może być oporny na leczenie, postawienie właściwej diagnozy jest niezwykle istotne i wpływa na wybór terapii odpowiedniej dla pacjenta.

Przyczyny bólu kręgosłupa

Nadwyrężenie mięśni przykręgosłupowych

Nadwyrężenie mięśni przykręgosłupowych jest najpowszechniejszą przyczyną bólu pleców. Pacjenci często nie pamiętają konkretnej sytuacji podczas której nadwyrężyli swój aparat mięśniowy. Często też nie są w stanie określić czy ból pojawił się nagle, czy rozwijał się w czasie. Dobra wiadomość dla pacjentów jest taka, że z bólem spowodowanym nadwyrężeniem mięśni przykręgosłupowych fizjoterapeuta jest w stanie poradzić sobie w przeciągu kilku – kilkunastu wizyt.

Uszkodzenie dysku

Uszkodzenie dysku międzykręgowego to również jedna z najczęstszych przyczyn bólu pleców. Leczenie bólu kręgosłupa w przebiegu dyskopatii zależy w dużej mierze od historii choroby pacjenta (np. czy jest to pierwszy epizod bólowy czy kolejny, czy ból promenuje do kończyny czy jest miejscowy, jaki charakter pracy ma pacjent itp.).

Dowiedz się więcej o leczeniu i rehabilitacji w dyskopatii (artykuł 1, artykuł 2, artykuł 3, artykuł 4).

Zwężenie kanału kręgowego

Zwężenie kanału kręgowego jest częstą przyczyną bólu pleców w starzejącej się populacji. Z wiekiem światło kanału kręgowego może zostać zwężone, np. z powodu procesu zalanego toczącego się w stawach kręgosłupa. Zbyt ciasny kanał kręgowy (a więc mała przestrzeń dla rdzenia kręgowego) może powodować dolegliwości bólowe kręgosłupa, szczególnie ból kręgosłupa lędźwiowego.

Zapalenie stawów kręgosłupa lędźwiowego

Proces zapalny zwykle dotyczy stawów kończyn (np. kolanowych czy paliczkowych), jednak także w stawach kręgosłupa może toczyć się proces zapalny powodujący dolegliwości bólowe. Ból kręgosłupa związany z zapaleniem stawów, to przede wszystkim ból odczuwany przez pacjentów podczas ruchu (wstawanie z pozycji siedzącej, leżącej, chodzenie, wykonywanie codziennych prac).

Kręgozmyk

Kręgozmyk to sytuacja w której dochodzi do  przemieszczenia kręgu wraz z całym odcinkiem kręgów wyżej leżących ku przodowi w stosunku do kręgu położonego niżej.  Spowodowane jest to niestabilnością i niewydolnością układu mięśniowo – więzadłowego nieutrzymującego prawidłowe położenie struktur kostnych. Ból pleców u pacjentów z kręgozmykiem nasila się podczas chodzenia i wstawania, często też ból promieniuje do kończyn dolnych.

Osteoporoza

Osteoporoza może powodować szereg problemów ortopedycznych, oraz jak określają to pacjenci, uczucie ogólnego dyskomfortu. Osteoporoza jest chorobą metaboliczną wpływającą na osłabienie struktury kostnej. Ból, który odczuwają pacjenci związany jest ze złamaniami w przebiegu osteoporozy. Pacjent często nie zdaje sobie sprawy, że ma złamany kręgosłup. Złamania uwidaczniają np. rutynowe badania RTG płuc czy klatki piersiowej.

Dowiedz się więcej o osteoporozie.

Niewłaściwa pozycja siedząca

Oprócz oczywistych przyczyn takich jak kręgozmyk czy dyskopatia, również niewłaściwa pozycja siedząca np. w pracy prze 8 godzin ma duży wpływ na pojawienie się bólu kręgosłupa. Kiedy siedzisz zgarbiony, w nieodpowiedniej pozycji lordoza lędźwiowa spłyca się lub nawet gorzej wypłaszacza. Ta utrata jednej z krzywizn kręgosłupa może spowodować zwiększenie ucisku na krążki międzykręgowe, oraz osłabienie ich funkcji amortyzującej podczas chodu. Brak amortyzacji i zwiększony ucisk na dysk międzykręgowy to częsta przyczyna bólu kręgosłupa.

Nie jesteś pewny czy Twoje pozycja siedząca jest właściwa? Zgłoś się do nas. Nasi fizjoterapeuci pomogą Ci wyeliminować ból pleców związany z nieprawidłową pozycją siedzącą.

Zapisz się na rehabilitację  

Siedzenie zabija! Nie wierzysz? – przeczytaj.

Ból kręgosłupa? rehabilitacja pomoże!

Niezależnie od tego czy odczuwasz ból kręgosłupa już od dłuższego czasu, czy ból pleców dopadł Cię nagle i niespodziewanie, wizyta u fizjoterapeuty pomoże określić jasno przyczynę Twojego problemu. Dobrana do Twoich potrzeb, indywidualna rehabilitacja, poprzedzona analizą Twojego stanu zdrowia, dokładnym badaniem i analizą stylu życia, który prowadzisz to najlepsze lekarstwo w walce z bólem kręgosłupa.

Tylko zrozumienie przyczyny bólu pozwoli Ci podjąć właściwe kroki aby zmniejszyć ból. Zmiana postawy ciała, postawy podczas siedzenia, czy sposobu podnoszenia ciężarów to zazwyczaj konieczne kroki w walce z bólem kręgosłupa. Odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup oraz dobrany do Twoich potrzeb zestaw ćwiczeń na kręgosłup to Twoi sprzymierzeńcy w walce z bólem kręgosłupa.

  LUB   tel: +48 544 44 00 00, +48 604 999 555